2020. április 20., 15:01

Az írásbeli érettségi elmaradt, a szóbeli pedig rendkívülinek ígérkezik

Minden tekintetben rendkívüli a mostani iskolaév. A koronavírus-járvány miatt bezártak az iskolák, távoktatás folyik és márciusban elmaradtak az írásbeli érettségik is. Egy darabig az is kétséges volt, vajon a szóbeli érettségi vizsgákra sor kerülhet-e. Április 15-én aztán a tisztifőorvos engedélyezte a szóbeli érettségi vizsgák megtartását, de időpontjuk még nem ismert. Persze, ezek is igazodnak a rendkívüli körülményekhez.

érettségi
Fotó: TASR

A diákok maszkokban, egymástól kétméteres távolságot tartva, saját írószert használva ülhetnek be az iskolák legnagyobb termeibe, hogy ott tanúságot tegyenek a négy év alatt megszerzett tudásukról. Természetesen előtte megmérik a testhőmérsékletüket és a rendszeres fertőtlenítést is meg kell oldani.

Az érettségik különféle formáiban gondolkodunk. Számoljunk azzal, hogy változtatni fogunk az érettségik tartalmán és formáján. Úgy gondolom, Szlovákia most először úgy fogja megélni az érettségit, ahogy azt nem ismerjük”

– nyilatkozta Branislav Gröhling oktatási miniszter.

Sok a még megválaszolatlan kérdés

A komáromi Selye János Gimnáziumban idén 136 diák készül az érettségire. Andruskó Imre igazgató szerint nagy a bizonytalanság.

„Ha születik egy döntés, hogy hagyományos módon lehet szóbeliztetni, akkor kissé fura, hogy a miniszter úr belebegteti egy esetleges online érettségi lehetőségét is, ami művi körülmények között lehet, hogy 94 százalékos sikerességet mutatott ki, de a való világban egy ilyennek a hatásfoka 10-15 százalékkal rosszabb. Az idén Szlovákiában 45 ezer diák érettségizik, szerintem 5-10 ezer diáknak gondjai lennének vele. A középiskoláknak nincs egy közös, egységes rendszerük, amin keresztül a távoktatás folyik. Ezért mindenképpen a klasszikus érettségik mellett vagyok” – nyilatkozta portálunknak az igazgató.

ballagas-andrusko.jpg
Idén a ballagás is elmarad a komáromi gimnáziumban
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Hozzátette azt is, náluk biztosítottak a megfelelő nagyságú termek, nagy aulájuk, tornatermük is van, a testhőmérséklet-mérést és a bizottságok kialakítását is megoldhatónak tartja. Viszont nagyon kíváncsi a részletekre, hiszen jelenleg tantárgy-bizottságok és nem osztálybizottságok előtt kell érettségi vizsgát tenniük a végzős diákoknak.

A komáromi Selye Gimnáziumban 16 bizottságot kellene létrehozni, 16 külsős elnökkel, s az sem világos, hogy egyáltalán érkezhetnek-e máshonnét pedagógusok elnökölni.

Logikusnak tűnne az a megoldás is, hogy egy-egy diák egy nap alatt tudja le az érettségit, most a törvény szerint ugyanis legalább 2 napig kell érettségizni, mert a diák egy napon maximum 3 tantárgyból vizsgázhat.

Nem látom semmi akadályát annak, hogy júniusban – megfelelő óvintézkedések mellett – érettségi vizsgát tegyenek a diákjaink. Viszont egyszerűbb lenne mindenkinek, ha osztálybizottságok előtt folyna az érettségi, mert abból jóval kevesebb kellene, mint tantárgy-bizottságból,. A mi iskolánk esetében ez 5 lenne. Reméljük, hamarosan megkapjuk a pontos leírását annak, hogyan kell történnie az idei rendkívüli érettséginek”

– tudtuk meg tőle.

Gimnáziumukban – mivel a hagyományos ballagás, melyen akár 1200 ember is részt szokott részt, elmarad – virtuális módon próbálják megoldani a végzősök búcsúzását az alma materüktől.

Az ideális az lenne, ha egy nap alatt le tudna érettségizni a diák

Matej Éva, a Kassai Ipari igazgatója is az érettségi részleteire kíváncsi, náluk sincs semmi gond a nagy termek biztosításával.

Ami leginkább érdekelne, hogy hány napig fog tartani az érettségi?  Idén 45 diákunk végez. A jelenlegi törvény szerint a végzősöknek 2 nap kellene bejönni érettségizni. Annál is inkább, mert még 140 kilométeres távolságból is vannak tanulóink, a kollégiumunk pedig nem üzemel. Valaha régen is egy nap alatt érettségiztek le a diákok.”

Hogy lehet biztosítani a gyakorlati érettségit? kérdeztük az iskolavezetőtől.

„Ezt sikerült évfolyammunkákkal megoldanunk. A közgazdaság szakon pedig, ahol 10 diák tanul, másként, akár két teremben itt az iskolában fognak a számítógépnél levizsgázni a diákok” – válaszolta.

szakkay józsef szki
Fotó:  Facebook

Szóba került az online oktatás is. Matej Éva elmondta, nagyon gyorsan sikerült átállniuk, köszönhetően az iskola kreatív rendszergazdájának.

Menet közben derült ki, hogy van néhány diákjuk, akinek nincs számítógépe, nekik az iskolából biztosítottak laptopokat.

Nyugdíj előtt lévő kollégái bevallották neki, ezalatt a négy hét alatt tanultak meg a legtöbbet a számítógépes oktatásról. A fiatalabb kollégáknak viszont az online tanítás már szinte természetes volt. Az viszont kiderült a gyermekek fogalmazásaiból, nehezen viselik, hogy nem járhatnak iskolába, hiányzik nekik a közösség.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.