Az alapiskolások több stresszt élnek át, mint nyolcosztályos gimnáziumi társaik
A szlovákiai alapiskolák tanulói nagyobb stresszt és alacsonyabb szintű inklúziót tapasztalnak az iskolában, mint a nyolcosztályos gimnáziumok diákjai – derült ki az Állami Oktatási Felügyelet felméréséből, amelyről Katarína Matejková, a felügyelet szóvivője tájékoztatta a TASR hírügynökséget.

A felmérés eredményei szerint az alapiskolák nyolcadikos tanulóinak közel 19%-a, valamint a középfokú szakiskolák diákjainak több mint 15%-a nem érzi magát jól és biztonságban az iskolában.
– mondta Alžbeta Štofková Dianovská főiskolafelügyelő.
A kutatás további aggasztó eredményeket tárt fel: a diákok több mint 40%-a minden iskolatípusban stresszt érez a jegyek miatt, még akkor is, ha jól felkészült. Az alapiskolások negyede, a nyolcosztályos gimnáziumok diákjainak pedig ötöde számolt be arról, hogy megalázó bánásmódot tapasztalt tanáraiktól.
– tette hozzá Štofková Dianovská.
A felmérés nemek közötti különbségeket is kimutatott: a fiúk nagyobb arányban értenek egyet azzal, hogy a nők kevésbé alkalmasak cégek vagy az állam vezetésére. Emellett a fiúk több mint ötöde minden iskolatípusban kész lenne erőszakot alkalmazni a „rend helyreállítására”. A főiskolafelügyelő szerint ezek az eredmények rávilágítanak arra, hogy az iskoláknak nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a tiszteletről, demokráciáról és inklúzióról szóló beszélgetésekre.
– zárta gondolatait.
A felmérést az Állami Iskolafelügyelet a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) szociológusával együttműködve, 2024 novemberében végezte, 15 850 alap- és középiskolás diák részvételével. A kutatás célja az volt, hogy feltérképezze, hogyan érzik magukat a diákok az iskolákban, és milyen álláspontot képviselnek társadalmi kérdésekben.