2024. szeptember 27., 10:00

Világok dőlnek össze Németországban – Prőhle Gergely a német politika átalakulásáról

Az elmúlt hetekben a németországi tartományi választásokon érzékelhetően megerősödtek a protestpártok, a berlini koalíció pedig a társadalmi nyomással szembesülve több szigorítást is bevezetett, feladva korábbi migrációs politikáját. Hogyan rendeződhet át a német belpolitika? Mivel magyarázható Európa legerősebb gazdaságának gyengélkedése? Miért érzik magukat még 34 évvel az újraegyesítés után is hátrányos helyzetben a keleti tartományokban élők? Prőhle Gergely volt nagykövetet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programigazgatóját kérdeztük.

prőhle
Prőhle Gergely: Mára Németországban elkényelmesedett a politikai gondolkodás, másrészt a nemzetközi kötelezettségek súlyos terheket rónak az országra
Fotó: Magyari Márton/Magyarországi Evangélikus Egyház

„A német választási rendszer sajátossága, hogy a tartományokban, de akár a helyi önkormányzatokban is kifejezetten önálló politizálás zajlik.

A pártok a politikai ellenfelekkel szembeni kritikákban is visszafogottabbak, mert nem tudhatják, nem kell-e összefogniuk olyan erővel a helyi többség megteremtéséhez, amellyel szövetségi szinten vagy egy másik tartományban szemben állnak. Ennek megfelelően a személyiségek szerepe is sokkal nagyobb.

Ez történt a múlt hétvégi brandenburgi választáson is, ahol a regnáló szociáldemokrata miniszterelnök egy igazi „helyi erő”, népszerűsége, elfogadottsága jóval túlmutat a pártja támogatottságán. Emiatt az SPD helyi sikere ugyan biztató lehet Scholz kancellár és a pártja számára, de konkrét következtetést a szociáldemokraták országos támogatottságát illetően biztosan nem vonhat le belőle” – hansúlyozta Prőhle Gergely a múlt vasárnapi brandenburgi választás eredményeit értékelve, amelyen a szociáldemokraták egy hajszállal előzték meg a jobboldali AfD-t.

Nem hatásos a karantén az AfD-vel szemben

Prőhle hozzátette, hiába ért el az AfD szintén kimagasló eredményt az elmúlt hetekben a szászországi és a türingiai tartományi választásokon, a jobboldali rendszerkritikus formációval szemben „tűzfalat” húztak fel a pártok, vagyis az AfD biztosan nem fog kormányra kerülni az említett tartományokban.

A szakértő az AfD-vel szembeni politikai karantént hibának tartja, hiszen „minél tovább rekesztik ki őket a hatalomgyakorlásból, annál nagyobb eséllyel gyűjtik be a protestszavazatokat”.

Prőhle ugyanakkor aláhúzta, „a dekoratív, perzsa származású keletnémet képviselőnő, Sarah Wagenknecht által létrehozott új párt, amely szintén erős pozíciókat szerzett a tartományi választásokon, esélyes lehet a kormányzati szerepvállalásra.”

„Wagenknecht pártja szociálpolitikájában baloldali demagógiákat hangoztat, társadalompolitikáját tekintve viszont élesen bevándorlásellenes” – emelte ki a szakértő, hozzátéve, hogy „velük szemben nem húztak tűzfalat a pártok, akár még a kereszténydemokraták számára is vállalható koalíciós partnernek számítanak”. Prőhle hangsúlyozta, Wagenknecht pártjának bevonásával oldhatják fel a brandenburgi patthelyzetet is, ahol az SPD és a CDU a mandátumok éppen felét szerezte meg. A szakértő hozzátette, az AfD ugyanakkor a tartományban alkupozícióba került, hiszen képes megakadályozni a kétharmados törvények elfogadását, akár az alkotmánybírók megválasztását.

Németország Solingen késelés
A solingeni piactéren – egy sokszínűséget hirdető népünnepélyen – egy migrációs hátterű ember többeket meggyilkolt
Fotó:  TASR/AP
Összeomlóban a baloldali társadalomkép

„Bizonyos értelemben most világok dőlnek össze Németországban” – húzta alá Prőhle Gergely, hozzátéve, „az a baloldali társadalomkép, amely a politikusokat, mint a jövő mérnökeit határozza meg, és amelyben a te is más vagy, te sem vagy más elve alapján a társadalmi integrációnak nincsenek korlátai, csúfos vereséget szenved, amikor a valósággal szembe találkozik. Erre volt példa, amikor néhány héttel ezelőtt a solingeni piactéren – egyébként egy sokszínűséget hirdető népünnepélyen – egy migrációs hátterű ember többeket meggyilkolt”.

Prőhle hozzátette, 

ez az ébredés már régóta esedékes a német társadalomban, de mára már olyan nagy számú migrációs hátterű személy él Németországban, akiket, ha nem sikerül integrálni a társadalomba, a törvényi háttér ugyan megvan, de a kiutasításuk jogállami eszközökkel gyakorlatilag kivitelezhetetlen.

Nem csoda, hogy nagy az elkeseredettség és a tanácstalanság”. Prőhle aláhúzta, „a határőrizet szigorítása a magyar-német gazdasági kapcsolatokat is kedvezőtlenül befolyásolhatja, de mondhatnám Szlovákiát is, hiszen a német autóiparnak mindkét országban fontos bástyái vannak. Kulcsfontosságú, hogy az alkatrészeket fennakadás nélkül tudják beszállítani”.

Hármas függőségbe került Németország

Prőhle kiemelte, a jelenlegi társadalmi és gazdasági problémák árnyékában is fontos hangsúlyozni „a második világháború utáni német külpolitika, az újraegyesítés vitathatatlanul sikertörténet”. „A probléma ott van – tette hozzá a szakértő, hogy „mára Németországban elkényelmesedett a politikai gondolkodás, másrészt a nemzetközi kötelezettségek súlyos terheket rónak az országra”.

Prőhle aláhúzta,

az elkényelmesedésnek az a következménye, hogy az ország hármas függőségbe került. Az olcsó orosz földgáz és kőolaj az orosz-ukrán háború előtt a német energiaellátás és a vegyipar alapja volt, egyidejűleg erőteljes kereskedelmi függőség alakult ki Kínától, az ország a biztonságpolitika területén pedig az Egyesült Államoktól került függésbe. Ha Európa gazdaságilag legerősebb államát ilyen helyzetbe manőverezi a politikai vezetés, akkor az törvényszerűen megbosszulja magát. Ezt látjuk most”.

Prőhle emlékeztetett, „a gazdasági krízishez az is hozzájárul, hogy elhanyagoltak fontos infrastrukturális beruházásokat, például a vasúti hálózat korszerűsítését, de Németország lemaradt a digitalizáció területén is. Azt is látni kell, hogy a föderatív berendezkedés, a sokközpontúság megnehezíti az egész országra kiterjedő programok végrehajtását. A központi hatalom megerősítése régi témája a német politikai diskurzusnak, ez is olyan feladat, amelyet meg kellene oldani”.

Csalódottak a keleti tartományok lakói

Harmincnégy évvel az újraegyesítés után még mindig komoly problémát jelent a keleti tartományok helyzete, amely mögött súlyos társadalompolitikai okok húzódnak meg – húzta alá a szakértő. „Bár a bérszínvonal tekintetében nincs kiugró különbség a nyugati és a keleti tartományok között, a társadalmi státus vonatkozásában mégis érzékelhető egy nagyfokú csalódottság keleten.

Az egyetemek, nagyvállalatok vezetésében továbbra is jelentős a nyugati dominancia, ráadásul ezek a vezetők legtöbbször nem is élnek életvitelszerűen a keleti tartományokban. Ez erőteljesen sérti a társadalmi öntudatot a keleti tartományokban, ahol ráadásul máig tömegeknek van olyan élménye, hogy aktívan kivették a részüket a kommunista rendszerrel szembeni ellenállásból”

– hangsúlyozta Prőhle, emlékeztetve, hogy „az egykori NDK-ban az ellenállás sokkal szélesebb társadalmi rétegeket érintett, mint Magyarországon vagy éppen Szlovákiában”.

Prőhle Gergely hozzátette, „a keleti tartományokban ez a társadalmi elégedetlenség nagyban hozzájárul ahhoz, hogy növekszik a protestpártok támogatottsága. A keleti és a nyugati tartományok közötti különbség még mindig jelentősnek mutatkozik, a különbségek felszámolásához még biztosan jó néhány generációra lesz szükség”.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.