2025. május 1., 20:40

USA-Ukrajna: Mi van benne az üzletben és mi nem?

Az Egyesült Államok és Ukrajna kormánya között szerdán aláírt megállapodás „az amerikai-ukrán újjáépítési befektetési alap létrehozásáról” 57 ásványkincsre terjed ki, és említést tesz az amerikai katonai segítségnyújtásról, de nem tartalmaz biztonsági garanciákat.

Vannak még tisztázatlan kérdések
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és Julia Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes aláírja a megállapodást
Fotó: US Treasury Department

Az eddigi médiajelentések és a különböző politikusok „optimista” nyilatkozatai ellenére számos fontos rendelkezést pontosítatlanul hagy, és főként alapvető, politikai paramétereket rögzít.

Az igazán lényeges részleteket egy még tárgyalásra váró technikai megállapodás fogja tartalmazni - állítja az Európai Igazság szerver, amelynek rendelkezésére állt az aláírt megállapodás szövege.

Csütörtökön később az ukrán kormány a saját honlapján tette közzé a megállapodás szövegét. Donald Trump amerikai elnök azt mondta, hogy az ásványkincsekről szóló megállapodás, amelyet az Egyesült Államok Ukrajnával kötött, olyan előnyöket ígér az amerikaiaknak, amelyek „messze meghaladják a befektetett pénzt”.

A kétoldalú megállapodás különösen az ukrajnai ásványkincsek feltárása, az ásványkincsek értékesítése és a Kijevnek nyújtott amerikai segítség tekintetében - beleértve az Ukrajnának a jövőben nyújtandó katonai segítséget is - határozza meg a két kormány közötti együttműködés politikai paramétereit

Számos részletet azonban, beleértve a politikai jelentőségűeket is, egy „technikai megállapodás” fog meghatározni, amely még nem áll készen az aláírásra.

Úgy tűnik, az ukránok megvédték az ukrán infrastruktúrából származó bevételeket, amelyeket az Egyesült Államok eredetileg az ellenőrzése alá akart vonni. Az Ukrnafta állami vállalat is Kijev ellenőrzése alatt marad.

Az Egyesült Államok és Ukrajna közötti szerdai megállapodás mindössze 12 oldalas. Az Európai Igazság emlékeztet arra, a megállapodás részletesen garantálja, hogy nem mond ellent Ukrajna EU-val kötött megállapodásainak és az uniós csatlakozási törekvéseinek.

Amennyiben az EU-csatlakozási megállapodásban ellentmondás keletkezik, az USA-val kötött megállapodás rendelkezéseit felül kell vizsgálni. A dokumentum nem veti alá Ukrajnát az amerikai jognak, ahogyan azt az amerikaiak korábban követelték, a vitás kérdéseket pedig paritásos alapon, konzultációk útján fogják rendezni.

A Financial Times szerint az, hogy ez az alapvetően keretmegállapodás a korábbi amerikai változatokhoz képest inkább Ukrajna felé tolódott, annak köszönhető, hogy a tárgyalásokba a Kijev által felbérelt amerikai ügyvédi iroda is bekapcsolódott.

A megállapodás meghatározza azon ásványi anyagok listáját, amelyek kitermelése a megállapodás hatálya alá tartozik. A szóban forgó 57 tétel főként alumínium, antimon, arzén, barit, berillium, bizmut, cérium, cézium, króm, kobalt, réz, diszprózium, erbium, európium, fluorit, gadolínium, gallium, germánium, arany, grafit, hafnium, holmium, indium, lantán, lítium, lutécium, magnézium, mangán, neodímium, nikkel, nióbium, palládium, platina, kálium, praseodímium, ródium, rubídium, ruténium, szamárium, szkandium, tantál, tellúr, terbium, túlium, ón, titán, volfrám, urán, vanádium, itterbium, ittrium, cink, cirkónium, kőolaj, földgáz. Ez csak azokra az új bányákra és mezőkre vonatkozik, amelyekre Ukrajna a megállapodás hatálybalépését követően engedélyt kapott. Ez a lista csak mindkét fél egyetértésével bővíthető.

A megállapodás nem szabályozza az egyéb ásványi anyagok kitermelését és az azokból származó bevételeket. Nem terjed ki az ukrán infrastruktúrából származó bevételekre sem, ahogyan azt az USA eredetileg javasolta.

Ukrajna az engedélyek eladásából és az ezen ásványkincsek kitermeléséből származó bérleti díjakból származó bevételeket egy közös alapba fekteti, de joga van a pénzeszközöket oda átutalni.

Az USA hozzájárulása különösen az Ukrajnának történő új fegyverszállításokat foglalja magában.

Ha (...az USA kormánya) bármilyen formában új katonai támogatást nyújt Ukrajna kormányának (beleértve fegyverrendszerek, lőszerek, technológia vagy kiképzés átadását), az amerikai tőke-hozzájárulást úgy kell tekinteni, mintha az ilyen katonai támogatás becsült értékével megnövelt lenne”

- áll a megállapodásban.

Az ukrán miniszterelnök, Denis Smihal által bejelentett esetek egy része azonban nem szerepel a megállapodásban. Nem említi az alap kezelésének elveit, sem azt az amerikai kötelezettségvállalást, hogy az USA 10 évig nem vonja ki a bevételt az alapból, hanem a pénzeszközök 100%-át újra befektetik Ukrajna újjáépítésébe.

Donald Trump amerikai elnök azt mondta, hogy az ásványkincsekről szóló megállapodás, amelyet az USA Ukrajnával kötött, olyan előnyöket ígér az amerikaiaknak, amelyek „messze meghaladják a befektetett pénzt”.

Az európaiak 100 milliárd dollárt költöttek, és a pénzük biztonságban van, mert orosz pénz van a bankjaikban. Biden 350 milliárd dollárt adott nekik készpénzben és katonai felszerelésben... és mi nem kaptunk semmit”

- mondta Trump. Ezért mondta, hogy becsapva érzi magát, és megemlítette a „csodálatos ritkaföldfémeket, amelyekkel rendelkeznek”.

És ma van egy olyan megállapodásunk, amely elméletileg sokkal többet hoz nekünk 350 milliárd dollárnál”

- mondta Trump.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.