2022. május 31., 20:01

Újságírók az ukrajnai veszteséglistán

Reggel számoltunk be arról, hogy repesz ölt meg egy francia újságírót Ukrajnában. A 32 éves Frédéric Leclerc Imhoff a  nyolcadik sajtómunkás, aki Ukrajnában vesztette életét.

Brent Renaud
Az amerikai állampolgárságú Brent Renaud március 13-án, a Kijevhez közeli Irpinben vesztette életét
Fotó: BBC

Az újságírók elleni erőszak ellen fellépő Committee to Protect Journalists adatai szerint eddig hét újságíró vesztette életét keleti szomszédunknál, valamelyik konfliktuszónában. Az első áldozat Yevhenii Sakun volt. A 49 éves férfi a LIVE ukrán csatorna operatőre volt. Egy tévétorony elleni tüzérségi támadás során vesztette életét március 1-jén. Tetemét a sajtókártyája alapján azonosították.

Az amerikai állampolgárságú Brent Renaud március 13-án, a Kijevhez közeli Irpinben vesztette életét. Renaud dokumentumfilmes volt. Ukrajnában a Time magazin filmes részlegének dolgozott, a menekültekről forgatott. Az ukrán regionális rendőrfőkapitány szerint az oroszok nyitottak tüzet Renaudra és egy másik amerikai újságíróra, a New York Times és az AFP jelentései alapján azonban a lövöldözés körülményei nem tisztázottak.

Március 13-án tűnt el Maks Levin ukrán fotóriporter, az LB.ua munkatársa, de tetemét csak április 1-jén találták meg, a Kijevi régióban levő Huta-Mezihirska településen. Az ukrán főügyészség szerint két halálos lövést érte őt, orosz részről.

https://t.me/ermaka2022/145

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök posztumusz Bátorság Renddel tüntette ki.

Március 14-én a Fox Newsnek dolgozó Oleksandra Kuvsinova ukrán producer és az ír állampolgárságú Pierre Zakrzewski operatőr vesztette életet Horenka település mellett, amikor kocsijukat "tűz érte". Ugyanebben a támadásban megsebesült Benjamin Hall tudósító is. Anton Gerascsenko ukrán belügyi tanácsadó szerint orosz aknavetőből leadott tűz érte az újságírókat, a Fox News közleménye azonban nem határozta meg a támadás forrását.

https://t.me/Pravda_Gerashchenko/4590

Az orosz Oksana Baulina a lettországi The Insider oknyomozó portálnak dolgozott. Kijev podilski kerületében érte a halál, amikor az oroszok, valószínűleg 120 mm-es tarackokkal lőttek egy bevásárlóközpontot, amelynek közelében tartózkodott. A támadásban Baulinán kívül egy civil is meghalt, az őket kísérő két rendőr pedig megsérült. A nő korábban a finoman szólva is vitatható bírósági eljárást követően  szabadságvesztését töltő Alekszej Navalnij Korrupcióellenes Alapítványának dolgozott, 2021-ben távozott Lengyelországba, miután a szervezetet Oroszországban szélsőségesnek nyilvánították.

Mantas Kvedaravičius litván dokumentumfilmes az ostromlott Mariupolban lelte halálát, április 2-án. Ludmila Denisova ukrán ombudsman a Telegram csatornáján azt írta, hogy az orosz erők fogságba ejtették Kvedaravičiust, majd lelőtték.

https://t.me/denisovaombudsman/4918

A CPJ nem tudta önállóan megerősíteni Kvedaravičius halálának körülményeit.

Kvedaravičius „Mariupolis” című, az ukrán városról szóló dokumentumfilmjét a 2016-os Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be, megpróbálta bemutatni „az élet menetét a háború idején – hogyan folytatják a hétköznapi emberek mindennapjaikat, csupán pár lépésre a háborútól” – mondta Kvedaravičius az Odessa Review-nak. A Reuters szerint Gitanas Nauseda litván elnök közleményt adott ki, amely szerint Kvedaravičius „a veszély ellenére az utolsó pillanatig az Oroszország által megszállt Ukrajnában dolgozott”. Vitaliy Manski rendező így búcsúzott barátjától:

Frédéric Leclerc Imhoff  még nem szerepel a CPJ listáján. A szervezet először megpróbálja feltárni a haláleset körülményeit.

Legalább további hat ukrajnai újságírós vagy sajtómunkást öltek meg az invázió során ismeretlen vagy vitatható körülmények között. Közülük többet nem munka közben ért a halál. Ők nem szerepelnek a CPJ listáján, illetve közülük csak hárman, meg nem erősített indíték felvezetése mellett, de ettől még meghaltak. Dilerben Sakirov, Roman Nyeziborec, Vikrot Gyedov, Zoreszlav Zamojszki, Vira Hiricj és Jevhenyi Bal. Ez utóbbi 78 éves volt, újságrói munkája mellett regényeket is írt.

Az orosz katonák a Mariupol közelében levő melekinei otthonából hurcolták el, mivel ott egy olyan képet találtak, amely ukrán tengerészgyalogosokkal ábrázolja őt. Az oroszok három napig kínozták őt, mielőtt szabadon engedték volna, cinikus módon azzal a mondattal, hogy "nem viselünk háborút a Szovjet Haditengerészet veteránjaival szemben".

Szabadulása után két hétig nem tudott lábra állni. A férfi április 2-án halt bele a bántalmazások során szerzett sérüléseibe. Lánya elmondása szerint arcán és testén puskatussal való verés nyomai is látszottak. Bal a szovjet és ukrán hadsereg századosa volt, 30 éven át teljesített szolgálatot a szovjet Északi és Csendes-óceáni Flotta tengeralattjáróin.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.