Spanyolországban nyílik meg a világ legnagyobb rovarliszt gyára
Spanyolországban épül fel a világ legnagyobb lisztkukac feldolgozásával rovaralapú lisztet előállító gyára, amely várhatóan fő európai beszállítója lesz az ezzel az „élelmiszer alapanyaggal” termékeiket feldúsítani szándékozó gyártóknak – számolt be több hírforrás, köztük a gaceta.es spanyol hírportál is.

Bár a legtöbb emberben teljesen természetes undort vált ki a rovarokból készült adalékok emberi étkezésre történő felhasználásának még a gondolata is, úgy tűnik ez nem nagyon érdekli a brüsszeli bürokratákat, hiszen az uniós vezetés által elveiben és anyagilag egyaránt támogatott idea – a rovarok emberi étrendbe való bevezetéséről – mind konkrétabb és nagyságrendbelileg növekvő formát kezd kapni. Ennek egyik bizonyító értékű jele a mostani hír is, amely a vonatkozó ágenda megvalósítását célzó, igencsak jelentős beruházásról számol be.
Az idézett hírforrás szerint az ilyen megagyár megépítésének egyik oka a mind szélesebb körű felhasználás lehetővé tételét célozva a gyártási költségek csökkentése lehet, mivel jelenleg a rovaralapú adalékok előállítása viszonylag költségesnek számít, ami természetesen az ilyen anyagokat tartalmazó élelmiszerek árában is megmutatkozik. Ezeknek a terveknek a megvalósítói tehát közvetve azzal számolnak, hogy a rovaralapú adalékok felhasználása belátható időn belül hétköznapivá és igencsak elterjedté válik majd.
Ezt a feltételezést egyértelműen alátámasztják az Európai Unió vezetésének az elmúlt néhány év során hozott döntései, amelyek a sokat bírált, de mégis súlyos euró tízmilliárdokkal támogatott Green Deal politika keretében – más korlátozó intézkedések mellett – a lakosság húsfogyasztásának csökkentését is célul tűzték ki. Ezt a célkitűzést rendszerint azzal indokolják, hogy ilyen módon is hozzá lehet járulni az emberi tevékenységnek a klímaváltozásra gyakorolt állítólagos hatásai elleni küzdelemhez.
A brüsszeli bürokraták egyik legutóbbi ilyen irányú döntése idén januárra datálódik, amikor is az Európai Bizottság (EB) az UV sugárzással kezelt lisztkukac-por tartalmú „élelmiszerek” forgalmazásának jóváhagyásával tovább bővítette azoknak a rovaralapú adalékoknak a már néhány éve bővülő listáját, amelyekkel esetleg akarva-akaratlanul is találkozhatunk egyes élelmiszerekben. Akár úgy is, hogy esetenként fogyasztóként fogalmunk sincs erről, hiszen a vonatkozó előírások a legtöbb uniós országban nem írnak elő speciális megjelölési kötelezettséget az ilyen tartalmakra.