Újabb lisztkukac tartalmú „élelmiszerek” forgalmazását hagyták jóvá az EU-ban
Jóváhagyta az Európai Bizottság (EB) és Ursula von der Leyen az EB elnöke már aláírásával hitelesítette is a döntést, amely szerint februártól forgalomba hozhatóak lesznek az UV sugárzással kezelt lisztkukac-por tartalmú „élelmiszerek” az EU-ban – számolt be több hírforrás, köztük a transition-news.org is.

A döntés egy hosszabb távú folyamat része és az unió úgynevezett „zöld ágendájába” illeszkedik, amely szerint az emberi tevékenységnek a klímaváltozásra gyakorolt állítólagos hatásai elleni küzdelem részeként jelentős mértékben csökkenteni akarják a szén-dioxid kibocsátást, s ezzel összefüggésben például az emberek húsfogyasztását is.
A mostani uniós döntés már nem az első, amely rovaralapú „élelmiszerek” forgalmazását hagyja jóvá, hanem bővíti azok körét. Korábban, mintegy két évvel ezelőtt már jóváhagyták Brüsszelben a tücskökből, sáskákból, bizonyos lárvákból és a mostanitól eltérően feldolgozott lisztkukacokból készült por élelmiszeripari alkalmazását és forgalomba hozatalát. Ezekkel a „finomságokkal” tehát már két éve találkozhatunk az üzletek polcain árult élelmiszerekben, sőt könnyen előfordulhat, hogy anélkül, hogy tudnánk róla, már fogyasztottunk is belőlük, hiszen a vonatkozó előírások a legtöbb uniós országban nem írnak elő speciális megjelölési kötelezettséget az ilyen tartalmakra.
Jelenleg ilyen „látható megjelölés-re” vonatkozó kötelezettség csak Magyarországon, Olaszországban, Lengyelországban és Romániában van érvényben. A többi tagállamban csak a megszokott, tartalommegjelölésekben kell feltüntetni az ilyen anyagok jelenlétét, amit esetenként csak idegen nyelven, esetleg latinul tesznek meg a gyártók.
És kezünket a szívünkre, egy átlagos bevásárlás során, hányunknak van ideje és türelme végig nézni az apró betűs listát, hogy mit is tartalmaz az adott élelmiszer? Főként, ha esetleg sokan a még korábban született generációk képviselői közül az egykoron érvényes – az élelmiszerek minőségi garanciáját biztosító - állami normatívák adta biztonságra gondolva nyugodtan vesznek le egy-egy terméket a polcról?!
Az egyéni preferenciák és az esetlegesen érthető undor mellett még nem beszéltünk arról, hogy a téma több szakértője is arra mutat rá, hogy ez az „élelmiszer-alapanyag” számos olyan az emberi szervezetre káros anyagot tartalmazhat, amilyen egyéb élelmiszerekből eddig nemigen kerülhetett az emberi szervezetbe. Ilyenek például az elsődlegesen az allergén anyagokra érzékeny személyek számára veszélyes anyagok, de a mindenkire káros nehézfémek, mint például az ólom, a higany, a kadmium és az arzén is. Ezeken felül jelentős az előfordulási esélye a mikotoxinoknak, vagyis a penészek által képzett mérgezőanyagoknak és a dioxinoknak és a poliklór-bifenileknek (PCB) is.
Az újfajta, a Nutri‘ Earth vállalat által készített rovaradalékot tartalmazó „élelmiszerek” a mostani jóváhagyást követően február 10-től jelenhetnek meg az üzletekben. Ez a lisztkukac por az eddigi közlések szerint a péksüteményekben, tésztafélékben, burgonyakészítményekben, sajtokban, sajttartalmú készítményekben és zöldség- és gyümölcsbefőttekben jelenhetnek majd meg. Nos, jó étvágyat vagy részletekbe menő tartalomböngészést! Ha viszont felfordul a gyomruk már csak ettől a gondolattól is, és nem kevésbé attól, hogy mi az, amit Brüsszelben művelnek, megvan a módja, hogyan nyilvánítsanak véleményt!