2020. május 11., 21:03

Putyin feloldotta az országos kényszerszabadságot Oroszországban

Feloldotta keddtől a Covid-19 koronavírus-járvány miatt március 30-án bevezetett országos kényszerszabadságot az összes vállalat esetében Vlagyimir Putyin orosz elnök, újabb gazdaságtámogatási és szociális segélycsomagot hirdetett meg, a helyi karanténkorlátozások feloldásában pedig a regionális vezetőkre bízta a döntést.

Vlagyimir Putyin
Fotó: TASR / AP

Putyin hétfői, a járvány kezdete óta ötödik televíziós üzenetében közölte, hogy a 65 évnél idősebbek és a krónikus betegek esetében megmaradnak a korábban bevezetett fokozott óvintézkedések, és továbbra is tilos tömegrendezvényeket tartani, de a járványhelyzet alakulása megengedi a korlátozások fokozatos megszüntetését. Az elnök közölte, hogy az eltérő körülmények miatt a rendelkezések enyhítésében vagy szigorításában továbbra is az egyes régiók vezetése lesz illetékes, a járványügyi óvintézkedések betartása mellett.

Az alapvető üzemeknek újra kell kezdeniük a munkát, és ott, ahol ez nem lehetséges, fenn kell tartani a fizetéseket. Az elnök állítása szerint az országban jelenleg 1,4 millió a hivatalosan nyilvántartott munkanélküliek száma.

Putyin szerint a koronavírus elleni küzdelem jegyében meghozott intézkedések életek ezreit mentették meg, sikerült elkerülni az egészségügyi rendszer túlterhelését, és mára az ország összes régiója felkészült a megfertőződött emberek kezelésére. Közölte, hogy a tesztelések számát a hónap folyamán országos szinten napi 300 ezerre fogják növelni.

Tatyjana Golikova miniszterelnök-helyettes az elnöki bejelentést követően a kormány tagjai és a regionális vezetők részvételével megtartott videokonferencián közölte, hogy a 85 régió közül 11-ben keddtől megkezdődhet a karanténelőírások lazítása. A leginkább fertőződött fővárosban, Moszkva megyében és Szentpétervár esetében korábbi bejelentés szerint a hónap végig fennmaradnak a lakhelyelhagyásra és a közlekedésre vonatkozó korlátozások, sőt, a közterületeken kötelezővé válik a maszk- és a kesztyűviselet.

Az országos szintű védekezésben is meghatározó szerepet játszó Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester a tanácskozáson ismertette azt az öt feltételt, amelynek érvényesülnie kell ahhoz, hogy a városok és a régiók visszatérhessenek a normális élethez. Ezek értelmében a munkáltatóknak maximális mértékben szavatolniuk kell alkalmazottjaik biztonságát, és elejét kell venniük a járvány terjedésének a megnyitandó üzemekben. Az embereknek egy "új viselkedési kultúra" révén felelősséget kell tanúsítaniuk környezetük egészsége iránt. Szigorúan be kell tartani a fertőzöttekkel szembeni karanténelőírásokat. Folytatni kell a tömeges szűrést a koronavírus korai kimutatása érdekében. Emellett folyamatos készültségben kell tartani a helyi, a regionális és az országos egészségügyi intézményeket, hogy a betegek számának növekedése esetén is biztosított legyen az emberek időben történő ellátása. 

Szobjanyin bejelentette, hogy a fővárosban harmadik hete csökken a Covid-19-fertőzéssel kórházba szállított betegek száma. Moszkvában egyébként hétfőn a beköszöntött 20 foknál melegebb, napos időben egybehangzó tévériportok szerint sokan megsértették a kötelező önizoláció szabályait.

A Putyin által hétfőn meghirdetett gazdaságtámogatási és szociális csomag értelmében az állam június 1-jétől fél éven át, alkalmazottanként a szövetségi minimálbérnek megfelelő havi hitelkeretet nyit a vállalatok számára, 2 százalékos kamattal. A visszafizetési határidő 2021. április 1. Ha az érintett cég megőrzi alkalmazottainak 90 százalékát, a hitel kamatostól leírható lesz. Az áprilisi foglalkozási szint 90 százalékát megőrző cégek áprilisban és májusban közvetlen támogatást kapnak a bérek kifizetésére.

A járvány által sújtott kis- és középvállalatok második negyedévben esedékes adói (az áfa kivételével) és biztosítási díjai leírandók. A vállalkozásoknak a kölcsönök és a bérek mellett társfinanszírozniuk kell a bérek kifizetését is. Az alkalmazottak fizetését azoknál a vállatoknál is fenn kell tartani, amelyek tevékenységét felfüggesztették. 

Az önfoglalkoztatottak visszakapják a 2019 után befizetett jövedelemadójukat, és egy minimálbérnek megfelelő adótőkét kapnak támogatásként. Az egyéni vállalkozók szintén adókedvezményben részesülnek.

A rászoruló családok júniustól különböző címeken gyerekenként összesen 33 ezer rubel féléves támogatásban részesülhetnek. A minimális gyerekgondozási támogatást az állam megduplázza, és ugyanilyen segélyt kapnak a munkával nem rendelkező emberek, köztük a diákok.

Az egészségügyi és a szociális dolgozók április 15-től július 15-ig különleges szövetségi pótlékban részesülnek. Az orvosok egy kéthetes műszakért 40 ezer rubel, a koronavírusos betegek ápolása esetén pedig 60 ezer rubel plusz juttatásban részesülnek. A szociális munkásoknak 25 ezer rubel, közülük a Covid-19-fertőzöttekkel dolgozóknak pedig 35 ezer rubel pótlék jár.
Oroszország 221 344 igazolt fertőzéssel hétfőre az Egyesült Államok (1 329 799) és Spanyolország (224 350) után a harmadik helyre került a világon, ám a halálozások száma (2009) a hivatalos adatok szerint alacsony maradt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.