Párizs üdvözli az amerikaiak, franciák, britek, németek és ukránok közötti kiváló eszmecserét a szilárd béke érdekében
Franciaország üdvözli a csütörtökön Párizsban az amerikaiak, ukránok, franciák, britek és németek között "példátlan formátumban" Ukrajnáról folytatott "kiváló eszmecserét" , amely lehetővé teszi a közeledést "a Kijev és Moszkva közötti szilárd béke" érdekében.

- tudatta csütörtök este a francia elnöki hivatal az Emmanuel Macron államfő, Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott részvételével tartott egész napos megbeszéléssorozat végén.
Emmanuel Macron francia elnök az X közösségi oldalon üdvözölte az Ukrajnáról folytatott pozitív és konstruktív megbeszélést, kiemelve, hogy "mindannyian osztozunk a béke iránti vágyban", több mint három évvel az Ukrajnában indított orosz invázió után.
- jelezte a francia elnök, hozzátéve, hogy "a szövetségesek közötti koordináció kulcsfontosságú", miközben az európaiak hetek óta attól tartanak, hogy az Egyesült Államok és Oroszország között megkezdett tárgyalásokról kiszorulnak. "Az az újdonság (...), hogy ma Párizsban az Egyesült Államok, Ukrajna és az európaiak egy asztalhoz ültek", hogy megvitassák, miként lehet "igazságos és tartós békét" elérni - hangsúlyozta rövid nyilatkozatában Jean-Noël Barrot, a francia diplomácia vezetője.
- hangsúlyozta a miniszter később az LCI francia hírtévének adott interjúban.
- tette hozzá.
A francia külügyminiszter úgy érzékelte, hogy az Egyesült Államok siet, hogy véget vessen ennek a háborúnak" Ukrajnában.
- hangsúlyozta a francia diplomácia vezetője.
Emmanuel Macron egyik tanácsadója az AFP hírügynökségnek elmondta: az ukrán és az európai vezetők hangsúlyozták, hogy "közösen támogatják" Donald Trump amerikai elnök azon célkitűzését, hogy az ukrajnai háborúnak mielőbb véget kell vetni, és a lehető leghamarabb teljes tűzszünetre van szükség.
A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint
a mintegy harminc országból álló "önkéntesek koalíciója" Franciaország és az Egyesült Királyság vezetésével egy jövőbeli békemegállapodás részeként Kijevnek nyújtandó "biztonsági garanciák" létrehozásán dolgozik, beleértve egy esetlegesen Ukrajnába telepítendő katonai erőt, amelynek célja a békekötést követően a tűzszünet garantálása és Oroszország újabb támadásainak megakadályozása.
A koalícióban való részvételhez az európai országok egy része azonban amerikai biztonsági hálót követel. "Az amerikaiak készek megvitatni a biztonsági garanciák kérdését" - jelezte röviden a francia elnöki hivatal a csütörtöki párizsi egyeztetések végén, hozzátéve, hogy Washington "nagyra értékeli" a francia-brit munkát ezen a területen.