2019. december 21., 10:20

Oroszország és Kína megvétózta az ENSZ Szíriának szánt humanitárius segélyről szóló határozatát

Oroszország és Kína pénteken megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) a Szíriának szánt humanitárius segélyezés folytatásáról szóló határozatot.

sziria.jpg

A két, vétóhatalommal rendelkező tagállam lépését Kelly Craft, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete "meggondolatlannak, felelőtlennek és kegyetlennek" nevezte, mert 4 millió ember életét teszi kockára a polgárháborús országban.

Christoph Heusgen, Németország ENSZ-nagykövete szomorú napnak nevezte a péntekit Szíria és az ENSZ BT számára is. "Kína és Oroszország hatalmas felelősséget visel. Nálunk megkezdődnek az ünnepek, de a négymillió szíriai rászoruló ember nem tudhatja, lesz-e élelme, tudja-e etetni csecsemőit, és kap-e majd gyógyszert" – tette hozzá.

Vaszilij Nyebenzja orosz ENSZ-nagykövet ugyanakkor azt hangoztatta, hogy a humanitárius helyzet Szíriában rendkívüli mértékben javult, s a világszervezet vezető testületének el kellene ismernie, hogy a dolgok változnak.

Karen Pierce, Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete kijelentette, hogy a diplomaták fáradságot nem kímélve fognak dolgozni egy értelmes és hatékony kompromisszumon.

A vita hátterében az az ENSZ BT határozat áll, amely 2014 óta lehetővé teszi azt, hogy a világszervezet négy határátkelőn keresztül támogassa a rászorulókat Szíria azon részeiben, amelyek nincsenek Bassár el-Aszad szíriai elnök erőinek ellenőrzése alatt. Németország, Belgium és Kuvait egy olyan határozattervezetet terjesztett elő az idén, ami egy további határátkelőt is bevont volna a segélyezés folyamatába. Erre Kína és a szíriai vezetéssel szövetséges Oroszország saját ellenjavaslatot fogalmazott meg mindössze két határátkelővel, de ez az ENSZ BT-ben szintén nem kapta meg a szükséges támogatást. Moszkva és Peking később elvetette azt a kompromisszumos megoldást is, amely egy iraki és két törökországi határátkelőt javasolt volna a segélyezés folytatására, míg az egyébként is használaton kívüli jordániai határátkelőt kivették volna a határozattervezet szövegéből.

A hatályban lévő határozat január 10-én jár le, az ENSZ BT-nek addig van ideje, hogy egyezségre jusson az ügyben.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.