2020. március 15., 15:04

Norvégiában most tanulják a kézmosást

Norvégia 2020. április 14-ig lezárta a határait, a skandináv országban gyakorlatilag megszűnt az idegenforgalom, leállt az élet. Mindez az egész világon tomboló koronavírus-járvány miatt van.

Norvégia
A norvégok a nyaralóikban húzzák meg magukat a karantén idejére
Fotó: Archívum

Ugyanakkor a norvégok hozzáállása a világjárványhoz egészen meghökkentő, naivitásuk, vagy inkább felelőtlenségük végtelen. De nemcsak ők, hanem a Norvégiában régóta dolgozó más nemzetbeliek is döbbenetes dolgokat csinálnak. Miközben az országot a helyi média most tanítja meg kezet mosni.

A norvégok telente szívesen utaznak olyan helyekre, ahol meleg van, ahol a tenger mellett tudnak eltölteni néhány hetet. Nincs ez másképpen 2020-ban sem, annak ellenére, hogy a norvég médiumok kifejezetten felhívták a figyelmet arra, hogy akik mostanában elutaznak, a hazatérésük után karanténba kerülhetnek.

A norvég állampolgárok karanténba kerülésének költségeit az állam állja, de akik nem rendelkeznek állampolgársággal, azoknak saját zsebből kell fizetniük ezt a két hetes időszakot, amelyet akár egy oslói hotelszobában is eltölthetnek. Megtörténhet az is, hogy a vakációból még vissza tudnak repülni Oslóba, de onnan már nem engedik tovább őket az ország más részébe, hanem a fővárosban kell karanténba menniük.

Norvégia egész területén rengeteg hytte, vagyis nyaraló található. Ezekbe a színes faházakba a norvégok az év minden szakában szívesen vonulnak ki, mert imádják a természetet. A baj most az, hogy nagyon sokan úgy gondolják: a fertőzött területről elutaznak oda, ahol a nyaralójuk van, hogy ott töltsék le a karantén idejét. A kellemeset akarják összekötni a hasznossal.

Norvégia március 13-án, pénteken 9 kisebb repülőteret bezárt. Aztán szombaton este Erna Solberg miniszterelnök bejelentette, hogy hétfőtől Norvégia összes repülőterét és kikötőjét lezárták.

A norvég tévében és rádióban folyamatosan azt mondják, hogy azok, akik külföldön nyaralnak, azonnal menjenek haza. Két nappal ezelőtt a világ egyik legelszigeteltebb helyén, a Norvégiához tartozó Spitzbergákon is megjelent a koronavírus.

A késő téli időszakban a norvégokat nem lehet visszatartani attól, hogy elinduljanak a nyaralójukba. Az NRK (norvég közmédia) arról számolt be, hogy a figyelmeztetések ellenére 34 ezer ember utazott el Hallingdal régióba, a hegyek közé. A hallingdali régióban 21 ezer ember él, de a nyaraló norvégok miatt ez a szám már 55 ezerre nőtt.

Napok alatt begyűrözött ide is a koronavírus – naponta fedeznek fel újabb és újabb megbetegedéseket. Pål Rørby, Hemsedal polgármestere dühösen nyilatkozott.

Ha a koronavírus kitör ebben a faluban, teljes lesz a pánik. Hiába mondtuk, hogy ne jöjjenek a városlakók a nyaralójukba, senkit nem érdekel ez a helyzet. Azt mondják, ha betegek lesznek, majd itt karanténba vonulnak. Az eszükbe sem jut, hogy ezzel másokat is megfertőzhetnek."

A polgármester már a hét elején kiadta a riasztást, mert látta, hogy egyre nagyobb tömeg érkezik a régióba. Négy környékbeli településen már felfedeztek fertőzött embereket.

Nesbyen polgármestere, Tore Haraldset azt mondta, hogy nagyon fél.

A településen, amelyen én vagyok a polgármester, 3.300 ember él, de most 7.700-an vagyunk, mert megjöttek a nyaralókba. Könyörögtünk, hogy ne tegyék, senki sem hallgatott ránk. Félünk. Odamentem a nyaralókhoz, és kértem a tulajdonosokat, hogy menjenek haza. Nem mennek. Hiába mondjuk, hogy most veszélyes a hegyek között lenni. Az orvosi ellátás itt korlátozott, ha nagy a szél, a mentőhelikopter sem tud kijönni. Néhányan hazamentek, de a többség magasról tesz a figyelmeztetésekre."

Az egészségügyi erőforrások is végesek, nincs annyi orvos és mentőhelikopter, amely a betegeken segíteni tud - hangsúlyozta Tom Cato Karlsen megyei kormányzó.

Az ügyben szombat este a norvég miniszterelnök, Erna Solberg is megszólalt. A kormányfő éles kritikával illette azokat az embereket, akik a figyelmeztetések ellenére elindultak a nyaralójukba.A politikus kijelentette, hogy a távoli, alacsony lélekszámú településeken nem lehet a helyi egészségügyi személyzetet plusz terhelés alá vonni azzal, hogy több ezren mennek oda. Solberg kijelentette, hogy a norvég polgári védelem tagjait vetik be annak érdekében, hogy hazatérésre ösztönözzék az embereket. Szombaton este az is kiderült, hogy a karanténszabályok megszegőit két év börtönnel büntetik, ha pedig valaki úgy szegi meg a regulákat, hogy megfertőz valakit, akkor a büntetés négy év börtön lesz.

Meg kell érteniük az embereknek, hogy a karantén nem azt jelenti, hogy nyaralni mennek, hanem azt, hogy otthon maradnak"

- mondta Solberg.

Lantos Gábor cikke nyomán

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.