Néhány óra alatt sok ezer dél-afrikai kért menekültstátuszt az USA-ban
Alig néhány óra leforgása alatt 17 ezer dél-afrikai fordult menekültstátusz ügyében az Amerikai Egyesült Államok dél-afrikai kereskedelmi kamarájához, azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök a Dél-Afrikai Köztársaságban a fehér lakosság irányába megvalósuló súlyos diszkrimináció miatt olyan rendeletet adott ki, amely alapján a helyiek menekültstátuszt kérelmezhetnek az USA-ban – számolt be több hírforrás, köztük a thegatewaypundit.com is.

Hát ezt is megéltük, európai gyökerű fehéreknek kell elmenekülniük saját otthonaikból az ellenük megvalósított faji alapú diszkrimináció miatt. Bár vannak, akik azt mondanák: távol van, meg Afrikáról van szó, és a véresebb szájú európai progresszív etnomazochisták talán még azt a kijelentést is megkockáztatnák, hogy minek mentek oda?!
Talán az ő tájékoztatására tegyük helyre egy kicsit a tényeket. A dél-afrikai fehér közösség mintegy négyszáz éves múltra tekint vissza, s bár kétségkívül nem őshonos Afrika ezen táján, azt tudni kell, hogy hamarabb érkeztek erre a területre, mint az ország fekete lakosságának jelenleg túlnyomó részét alkotó nagyrészt bantu etnikumok, amelyek az európaiak érkezése után települtek oda részben gazdasági megfontolásból és jórészt kiirtották vagy elűzték a legrégibb őslakos busman népeket.
Aki az elmúlt néhány évtizedben olvasott néhány, tájainkra viszonylag ritkán elérő hírt a Dél-Afrikai Köztársaságról, azt valószínűleg nem érték különösebb meglepetésként Donald Trumpnak és a dél-afrikai származású Elon Musknak a helyi fehérellenes diszkrimináció kapcsán tett kijelentései. Röviden: Dél-Afrikában állandó problémát jelent a fehér lakosság elleni erőszak, amelynek legfőbb célpontjai a fehér farmerek, akik közül az apartheid rendszer 1994-ben történt megdöntése óta már több ezret gyilkoltak meg, a helyi, fekete kormányzatok érdemi beavatkozása nélkül és nem egyszer cinkos hallgatása mellett. A helyi viszonyokat jól jellemzi, hogy egy-két éve az ország harmadik legnagyobb politikai erejének számító párt elnöke azzal vált az ország határain túl is hírhedté, hogy a szervezet egyik ünnepségén elénekelte a helyi „fekete folklór” részét képező közismert dalt, amelynek címe Öld a búrt! (Kill the boer), amit a fekete politikus a félreértések elkerülése végett még megfűszerezett egy-egy Öld a farmert bekiabálással is.
A helyzet Dél-Afrikában ma ott tart, hogy Trump rendeletére reagálva a helyi fehér közösség képviselői is segítséget kértek, az Orania afrikaans közösség vezetője, Joost Strydom egy az X-en közzétett videóbejegyzésében megköszönte az irántuk tanúsított érdeklődést és azt mondta: nem anyagi segítséget akarnak, hanem nemzetük elismerését és azon céljuk támogatását, hogy autonómiát kaphassanak, mivel nem elköltözni akarnak, hanem szabadon élni a szülőföldjükön.
Az, hogy mit hoz majd a gyakorlatban Trump és Musk kezdeményezése, még a jövő zenéje, az viszont mindenesetre biztató, hogy a téma egyáltalán a nemzetközi közbeszéd részévé válhatott.