2021. november 4., 20:22

Nagyot lépett az USA a kötelező oltás felé

Január 4-én lép hatályba Joe Biden amerikai elnök rendelete a magánszektor azon dolgozóira vonatkozó szövetségi oltási kötelezettségről, akik száz főnél több munkavállalót foglalkoztató vállalatoknál dolgoznak - jelentették amerikai hírügynökségek csütörtökön.

Biden
Fotó: TASR/Ap

Az amerikai üzleti szféra dolgozóinak az újév első keddjétől a SARS-CoV-2 vírus elleni védőoltással kell rendelkezniük, ellenkező esetben hetente negatív tesztre lesz szükségük, amelynek költsége őket terheli. Ezen kívül kötelezően maszkot kell hordaniuk munka közben.

Az új dátum némi haladékot és könnyítést jelent a munkaadóknak, akik a karácsonyi és újévi ünnepek környékén munkaerőhiánnyal küzdenek

- tették hozzá amerikai kormányzati tisztségviselők csütörtökön.
Ugyanakkor az oltási kötelezettség be nem tartása mintegy 14 ezer dolláros (5 millió forintos) büntetéssel járhat szabálysértésenként, ismétlés esetén pedig a büntetés mértéke fokozatosan növekszik - emelték ki.

Joe Biden másik, a szövetségi intézményekkel szerződéses munkaviszonyban álló dolgozók oltási kötelezettségére vonatkozó elnöki rendeletét szintén elhalasztották egy hónappal január 4-re, tették hozzá a tisztviselők, míg a Medicare és Medicaid állami egészségügyi biztosítási rendszerben részt vevő egészségügyi intézmények és idősgondozó központok munkatársainak szintén a fenti dátumig kell felvenniük védőoltásukat.

Az üzleti szféra oltási kötelezettségére vonatkozó intézkedéseket az amerikai munkahelyvédelmi és -egészségügyi hatóság (OSHA) vészhelyzeti jogosítványai alapján hozták

- hangsúlyozták a kormányzati tisztségviselők.

A döntés 84,2 millió munkavállalót érint, mintegy 1,9 millió, a  magánszektorban működő vállalatnál. Ezen cégek további 18,5 millió dolgozója kivételt képez, mivel vagy távmunkában, vagy folyamatosan nem zárt térben, hanem szabadtéren dolgoznak - áll az OSHA tájékoztatásában.

Az oltási kötelezettség hatályba lépése nyomán munkaadói jogi ellenlépések és bírósági perek várhatóak, amelyek középpontjában az a ritkán alkalmazott, 490 oldalas jogszabály (Emergency Temporary Standard, ETS) áll, amelynek alapján a kötelező oltásról szóló elnöki rendelet született. Szintén jogviták kereszttüzébe kerülhet, hogy a szövetségi állam milyen mértékben szólhat bele az egészségügyi ellátás gyakorlatába. Például abba, hogy az egészségügyi dolgozóknak mit kötelező tenniük a munkavégzésük közben.

Republikánus szenátorok máris bejelentették, hogy - a kongresszusi felülvizsgálati törvényre hivatkozva - megpróbálják hatályon kívül helyeztetni a fenti jogszabály alkalmazását.

A legfrissebb adatok szerint az amerikai felnőtt lakosság mintegy 70 százaléka kapta meg mindkét védőoltását, és 80 százalékuk kapott legalább egy vakcinát. A koronavírus-járványnak az Egyesült Államokban már több mint 745 ezer halálos áldozata van.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.