2022. május 30., 12:44

Mi van az Azovstal alatt?

Amióta a nehéziparnak leáldozott régiónkban, a kohászat messze nem kap akkor médiafigyelmet, mint egészen a nyolcvanas évek végéig. A nem kimondottan nehézipari érdeklődésű olvasó a kassai US Steelen kívül "guglizás" nélkül valószínűleg nem tudna még egy hazai kohót megnevezni.

Azovstal acélmű Mariupolban
Fotó: TASR/AP

A külföldi kohászati művekkel még rosszabbul állunk. Mivel ilyeneket még keresztrejtvényben sem szoktak kérdezni, semmilyen észszerű okunk nincs arra, hogy mindennapi életünk szempontjából jobbára érdektelen országok – a háború kitöréséig ilyen volt Ukrajna is – vasműveit studírozzuk. Ám Mariupol, és az ottani Azovstal vasmű nevét az egész világ megismerhette a közelmúlt háborús történései okán.

A kikötővárosból fokozatosan kiszorított ukrán védők – főként a neonáci szimpátiáját sosem titkoló Azov Ezred, a 36. Tengerészgyalogos Dandár, de tűzoltók, gyári munkások és itt menedéket kereső civilek is – a mintegy 11 négyzetkilométernyi vasmű területén, és az alatta meghúzódó, még a szovjet érában kiépített alagút- és bunkerrendszerben kerestek menedéket.

A gyártelep ostromát szinte élőben követhettük, a védők online bejelentkezései, a hivatalos orosz médiagépezet felvételei, valamint az ostromló katonák, és a várost el nem hagyó polgári személyek által készített, főként a Telegramra és a Vkontaktera, kisebb részben a Twitterre feltöltött felvételek alapján.

A vasműt tüzérséggel lőtték, különböző légibombákkal bombázták, kazettás bombákat bizonyíthatóan használtak, és állítólag a köznyelvben vákuumbombaként ismert, termobárikus fegyvert is bevetettek. Ez utóbbi éppen arra alkalmas, hogy barlangokból, bunkerekből, föld alatti járatokból – de tágabb értelemben a környezetéből bárhonnan – a második töltet aktiválódásakor gyakorlatilag elszívja az oxigént.

A gyártócsarnokok közé azonban csak oda mentek be, ahová kénytelenek voltak. Itt jobbára orosz és csecsen speciális alakulatok harcoltak, a nagy ipari ingatlanok ugyanis a védőknek kedveznek, ezeket élőerővel elfoglalni csak nagy emberáldozatok árán lehet.

A vasműt végül, hosszas egyeztetések után feladó ukrán védők kivonulását is élőben láthattuk. De vajon mi van a föld alatt? Hol és milyen körülmények között éltek katonák, civilek, nők és gyermekek hetekig?

A föld alatti létesítményekről több felvétel is napvilágot látott. A Donyecki Népköztársaság Belügyminisztériuma is közzétett egy több mint négyperces felvételt az elhagyott óvóhelyekről. (A videó megnézéséhez Telegram alkalmazás szükséges.)

https://t.me/vorposte/22117

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.