Merkel: Egyik döntésem sem volt rossz
Angela Merkel volt német kancellár egyetlen politikai döntését sem tartja kimondottan hibának. Ezt a berlini Deutsches Theaterben 600 néző előtt folytatott könyvbemutatóján mondta Anna Will ismert tévékommentátornak.
2021-ben távozott a kancellári posztról, amelyet 16 évig töltött be, és úgy döntött, hogy három tucat nyelven kiadja memoárjait politikai pályafutásáról. Az interjúban és a könyvben is leírja, hogy mindig elégedett volt a válságkezelésével.
A volt német kancellárt rendszeresen kritikák hulláma érte tettei miatt, amelyekről a Freiheit: Erinnerungen 1954-2021” (Szabadság:Visszaemlékezések 1954-2021) című könyvében ír. Az interjúban Merkel világossá tette, hogy kiáll döntései mellett.
- mondta Merkel. Oroszországgal való kapcsolataiban egyebek mellett a gazdasági együttműködés elmélyítésére törekedett, és remélte, hogy ez politikai változást hozhat Oroszországban. Ugyanakkor elismerte, hogy olcsó gázt akart biztosítani a német gazdaság számára.
Merkel a könyvben, amelyet régi munkatársával, Beate Baumann-nal közösen írt hosszasan visszaemlékezik a Putyinnal folytatott találkozóira. Az alatt az idő alatt, amíg kapcsolatban voltak
- mondta.
A volt német kancellár azonban még utólag is helyesnek tartja, hogy a Putyinnal való párbeszéd fenntartására helyezte a súlyt egészen a kormányzása végéig.
A moderátor megjegyezte:
Merkel válasza:
Az újságíró felvetette, hogy Merkel szerint a Kreml vezetője képes lenne-e megtámadni egész Ukrajnát. A volt kancellár nem válaszolt közvetlenül, dicsérte „Volodimir Zelenszkij elnök nagy bátorságát, hogy nem hagyta el akkor az országot”.
Szerinte Putyin „teljesen túlbecsülte az erejét”, de „heves és brutális elszántságot” mutatott. Hozzátette, hogy „nem hiszi és nem is látja, hogy Ukrajna elveszítené a háborút”.
Merkel szerint a covid-19 járvány volt a szög a minszki megállapodások koporsójában. Az a két megállapodás, amelynek megkötéséhez Merkel 2014-ben és 2015-ben járult hozzá, a kelet-ukrajnai konfliktus rendezését volt hivatott szolgálni. De az oroszbarát szakadárok felkelése a Donbaszban és az ukrajnai Krím-félsziget 2014-es orosz annektálása csak előjátéka lett egy nagyszabású orosz inváziónak Ukrajnában. Könyvében Merkel diplomáciai megoldást sürget az Ukrajna elleni orosz háború befejezésének keresésében.
A 2015-ös migrációs válságra utalva, amely a könyv nagy részének témája, azt mondta, hogy a híres „Megoldjuk” („Wir schaffen das”) mondatot még évekkel azután is neki róják fel, hogy kimondta.
- írta a könyvben. Szerinte Európa mindig is vonzani fogja a migránsokat, a jóléte és értékei miatt.
A könyv bemutatása során folytatott beszélgetésben szóba került Friedrich Merz is, aki várhatóan a CDU/CSU kancellárjelöltje lesz a 2025 februárjában tervezett előrehozott Bundestag-választásokon. Évekkel korábban Merkel és Merz versenyzett a CDU elnöki tisztségéért és Merkel fokozatosan háttérbe szorította, mire Mertz annyira megundorodott z egésztől, hogy elhagyta a politikát, és csak a volt kancellár korszakának végén tért vissza.
- mondta mosolyogva.
A beszélgetésben felvetődött az AfD (Alternative für Deutschland) megalakulása is, amely a kérdező szerint a pénzügyi válság idején Merkel eurómentő intézkedései elleni tiltakozásul jött létre, és a menekültpolitikájából nőtte ki magát. Merkel ezt tagadta és az illegális migrációért sem érez lelkiismeretfurdalást.