2025. május 12., 14:20

Meglepő lépés az USA és Kína részéről. Jelentősen csökkentik a kiegészítő vámokat

Az Egyesült Államok és Kína megállapodott abban, hogy jelentősen csökkenti a további vámokat, és 90 napra felfüggeszti a legtöbb vám beszedését.

Hogyan tovább?
Scott Bessent pénzügyminiszter
Fotó: TASR/AP

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a hétvégi genfi tárgyalásokat követően ma tette meg a bejelentést. A megállapodás tíz százalékos alapvámot ír elő, de az amerikaiak fenntartják a fentanil miatt kivetett 20 százalékos vámot.

Kína tehát 10 százalékos vámot vetne ki az Egyesült Államokból származó importra, míg az Egyesült Államok 30 százalékos vámot vetne ki a Kínából származó importra - jelentette a Reuters.

Mindkét ország nagyon jól megvédte nemzeti érdekeit. Mindkettőnknek érdeke a kiegyensúlyozott kereskedelem, és az Egyesült Államok továbbra is e cél érdekében fog dolgozni”

- mondta Bessent, akit Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője kísért.

Washington és Peking egyaránt arra törekszik, hogy véget vessen a vámháborúnak, amely a szokatlanul magas vámok miatt de facto kereskedelmi embargót jelentett.

Donald Trump amerikai elnök januári hivatalba lépése óta a Kínából érkező importtermékek többségére emelte a vámokat, fokozatosan akár 145 százalékra is. Kína megtorló intézkedésekkel válaszolt, fokozatosan 125 százalékra emelve a vámokat számos, az Egyesült Államokból importált termékre.

Trump már első, 2017-től 2021-ig tartó hivatali idejében is vámokat vetett ki, majd utódja, Joe Biden még több vámot vetett ki.

Bessent korábban már említette, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan, ezért előbb-utóbb megegyezésre kerül sor. Természetesen az amerikai kormányzatra az amerikai üzleti világ számos befolyásos személyisége is nyomást gyakorolt. A Walmart és a Target amerikai szupermarketláncok képviselői még Donald Trumppal is találkoztak, és figyelmeztették őt, hogy ha a helyzet így folytatódik, az üzletek polcai fokozatosan kiürülnek.

Az Egyesült Államok és Kína a világ két legnagyobb gazdasága. A két ország közötti kereskedelmi háború rontotta a világgazdaság kilátásait és felborította a világ pénzügyi piacait. A genfi találkozó volt az első személyes találkozó az Egyesült Államok és Kína magas rangú gazdasági tisztviselői között, mióta Trump négy év szünet után visszatért az elnöki székbe.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.