2025. július 10., 18:09

Masszív dróneső hullott éjszaka Kijevre

Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ma Kuala Lumpurban találkozott. Az amerikai fél csalódottságának adott hangot hogy nem történt nagyobb előrelépés a háború befejezésének irányába. Eközben mára virradóra is erőteljes rakéta- és dróncsapás érte az ukrán fővárost, melynek civil áldozatai is voltak.

Kijevi metró
A kijevi metró éjszaka óvóhelyként funkcionál
Fotó: TASR/AP

Volodimir Zelenszkij ukrán államfő szerint Oroszország éjszaka mintegy 400 drónnal és 18 rakétával támadta Kijevet. A támadásban két személy életét vesztette, legalább 16-an megsérültek. A CNN helyszíni munkatársai Kijevben hatalmas, tüzes robbanásoknak voltak szemtanúi, amelyek bevilágították az éjszakai égboltot. Füst töltötte be a levegőt, égett szag terjengett, és elhomályosította a kilátást a városközpontban.

Az ENSZ közlése szerint júniusban a civil áldozatok száma 232 volt, 1343-an megsérültek. A károsultak száma három éve nem volt ilyen magas. Az orosz hadsereg nem kommentálta a legutóbbi bejelentett támadást.

Júniusban Oroszország tízszer több „rakéta- és dróntámadást” indított Ukrajna ellen, mint tavaly júniusban - jelentette az ENSZ ukrajnai Emberi Jogi Megfigyelő Missziója (HRMMU). A HRMMU szerint legalább 16 régióban és Kijevben civilek haltak meg vagy sérültek meg. A legutóbbi támadás rávilágít arra, mennyire távolinak tűnnek a diplomáciai áttörés kilátásai.

Szerdán Friedrich Merz német kancellár azt mondta, hogy a diplomácia kimerült. Dmitrij Peskov, a Kreml szóvivője a hét elején hasonló szellemben nyilatkozott.

Zelenszkij több fegyvert kért

Eközben Zelenszkij Rómában tárgyalt egy újraépítési konferencián. A konferencián Zelenszkij ismertette országa szükségleteit, és elmondta, hogy a hangsúly a „több légvédelmi felszerelésen” és az „elfogó drónokba, légvédelmi rendszerekbe és rakétákba történő beruházásokon” van.

Az Egyesült Királyság és Franciaország vezeti a „hajlandóak vagy tettrekészek koalíciójának” tárgyalásait arról, hogyan lehetne támogatni egy esetleges tűzszünetet Ukrajnában, beleértve a békefenntartó erők esetleges bevetését az Oroszországgal kötendő jövőbeli békemegállapodás ellenőrzésére. Csütörtökön az Egyesült Királyság bejelentette, hogy több mint 5000 légvédelmi rakétát szállít Ukrajnának, és akár 283 millió font segélyt is nyújt.

A konferencián felszólalva Zelenszkij az orosz befagyasztott eszközök nagyobb mértékű felhasználását kérte országa háború sújtotta gazdaságának újjáépítésére.

Nemcsak ezekből az eszközökből származó bevételt, hanem magukat az eszközöket is sokkal aktívabban kell felhasználni, mint most, az életmentés elősegítésére”

– mondta.

A konferencia, amely a maga nemében negyedik, és amelyet ez alkalommal Giorgia Meloni olasz miniszterelnök rendez, látszólag a jövőbe tekint, és nemzetközi befektetőket párosít ukrán partnerekkel, hogy közös partnerségeket dolgozzanak ki. Meloni elmondta, hogy a résztvevők már több mint 10 milliárd eurót ajánlottak fel Ukrajna megsegítésére.

Ázsiában is tárgyaltak

Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ma Kuala Lumpurban találkozott. Rubio a találkozó után újságíróknak elmondta, hogy „csalódottságát és frusztrációját” fejezte ki orosz kollégájának az ukrajnai háború megoldásában elért előrelépés hiánya miatt.

Egyetértettem az elnök [Donald Trump] szavaival, miszerint csalódottságot és frusztrációt egyaránt érzett az előrelépés hiánya miatt”

– mondta, hozzátéve, hogy „őszinte, fontos beszélgetés” volt.

Moszkva a találkozót „tartalmas és őszinte eszmecserének” nevezte.

Az AFP beszámolója szerint Rubio hozzátette, hogy Lavrov „egy új ötletet” osztott meg Ukrajnával kapcsolatban, anélkül, hogy részleteket közölt volna arról, hogy mi is az.

Ez nem egy új megközelítés. Ez egy új ötlet vagy egy új koncepció, amelyet visszaviszek az elnökhöz megvitatni”

– mondta Rubio újságíróknak, figyelmeztetve, hogy ez nem olyasmi, ami „automatikusan békéhez vezet, de potenciálisan megnyithatja az utat”.

A németek rakétáznának

Friedrich Merz német kancellár elmondta, hogy beszélt Donald Trump amerikai elnökkel arról, hogy több Patriot rakétát szerezzenek be Ukrajnának, de végleges döntés még nem született.

Merz azt mondta, hogy „szoros kapcsolatban áll az amerikai kormánnyal és Trump elnökkel” a további Patriot rakéták Ukrajnába történő beszerzésének terveiről, miközben hangsúlyozta Ukrajna légvédelmének megerősítésének szükségességét „a folyamatos orosz támadások fényében”.

Az amerikaiaknak maguknak is szükségük van néhányra, de sok van belőlük. ... Még nem végleges, hogy lesz-e szállítás”

– mondta.

Az Ukrajnai Újjáépítési Konferencia alkalmából tartott sajtótájékoztatón megismételte azt az érvelését is, hogy Németország és Európa érdekei – a növekedés, a szabadpiaci gazdaság, az energiabiztonság és a politikai szabadság – közvetlenül összefüggenek Ukrajna támogatásával az Oroszország elleni harcában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék