Legyen béke és biztonság Európában!
Az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki budapesti találkozóján egyetértettek abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a tanácskozást követő sajtótájékoztatón.
A helyzet, amiben ma tanácskoztunk, úgy írható le, hogy nehéz, bonyolult és veszélyes
- fogalmazott a magyar kormányfő, hangsúlyozva, hogy az európai békét, stabilitást és jólétet egyszerre fenyegetik veszélyek.
Harmadik éve dúl a háború, amelyet Oroszország indított Ukrajna ellen, a Közel-Kelet lángokban és eszkalációs veszély fenyeget, Észak-Afrikában destabilizáló konfliktusok, az illegális migráció egy szűnni nem akaró kihívás és a korábbi csúcsot megközelítő nagyságrendű, a globális gazdaságban pedig olyan blokkosodás és töredezettség látható, amilyenre a hidegháború óta nem volt példa - hangsúlyozta.
Orbán Viktor elmondta: a tanácskozáson egyetértés volt abban, hogy az amerikai választási eredményre reagálni kell, és abban is, hogy legyen minél hamarabb béke Európában.
Hozzátette: egyetértés volt abban, hogy Európa vállaljon nagyobb felelősséget a jövőben a saját békéjéért és biztonságáért.
Nem várhatjuk az amerikaiaktól, hogy csak ők védjenek meg bennünket - tette hozzá a magyar miniszterelnök.
Jelezte: abban is egyetértés volt, hogy Európának érdemi szereplőnek kell maradnia az előttünk álló, a jövőt eldöntő tárgyalásokban és folyamatokban.
Nem hiszem, hogy meg tudjuk állítani a migrációt, ha nem lázadunk fel a most hatályos jogszabályok és bírói ítéletek ellen
- jelentette ki a miniszterelnök csütörtökön az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti találkozója után tartott sajtótájékoztatón. Orbán Viktor azt mondta, Magyarország mindig is a bírósági aktivizmus elleni lázadás pártján állt.
Orbán Viktor azt mondta, a migráció kérdése újra az európai intézményi kereteket feszegeti, mindenki elégedetlen a mostani helyzettel, és mindenki változást akar.
Közölte, a politikai vezetők változtatási szándéka előtt egy komoly akadály tornyosul, amelyen át kell törni, és ezt úgy hívják, hogy bírósági aktivizmus.
Kifejtette, eldöntünk dolgokat, a kormányok azokat végrehajtják, és a közös döntések beleütköznek először az európai, aztán pedig nemzeti bírói döntésekbe, és a migráció visszaszorítása érdekében elért eredmények egyszer csak szétpukkannak.
Ma már nyilvánvaló, hogy a békepártiak tábora nő, az amerikai választással pedig a békepártiak tábora hatalmasra nőtt - mondta újságírói kérdésekre válaszolva a magyar miniszterelnök.
A béke dolgát illetően nincs följogosítva, hogy olyan kérdésben képviseljen álláspontot, amelyben nem volt teljes egyetértés - közölte, hozzátéve: véleménykülönbségek vannak a háború folytatása vagy a gyors tűzszünet és béketárgyalás kérdésében.
Az azonban ma már nyilvánvaló, hogy a békepártiak tábora nő, az amerikai választással pedig a békepártiak tábora hatalmasra nőtt - hangsúlyozta.
Emlékeztetett arra is: 2015-ben, amikor a migrációs válság elkezdődött, az első aktusa a magyar kormánynak "egy lázadás volt".
- fogalmazott.
Kiemelte: ma sincs más megoldás, csak az, ha sok ország lázad föl a mostani bürokratikus, dzsungelszerű szabályozások és a bírósági aktivizmus ellen.