2021. március 2., 10:15

Lassan széthull Európa vakcinabeszerzési stratégiája?

Hétfőn, nem csak Szlovákia, hanem további három uniós tagállam is kinyilvánította elégedetlenségét a közös uniós vakcina beszerzési stratégiával szemben, és a saját utakat keres a vakcinák megvásárlására, illetve legyártatására. Egyre több tagállam lép arra az útra, amire először a magyar kormány lépett, amikor Oroszországgal és Kínával megállapodott, és amit sokan a közös uniós beszerzési stratégia felrúgásának tartanak. A Politico aggódik.

Szputnyik V vakcina
Fotó: TASR / AP

Szlovákiába érkezett tegnap esti szállítmány 200 ezer SzputnyikV oltóanyagot tartalmazott, és még ebben a hónapban további 400 ezer vakcinának kellene érkeznie az orosz gyártótól. Összességében 1 millió embernek elegendőt kötött le a szlovák kormány.

A lengyel köztársasági elnök, Andrej Duda szintén hétfőn beszélt telefonon Hszi Csin Ping kínai államfővel

és megkérte a kínai vezetőt, hogy szállítsanak ők is kínai vakcinát, amire Hszi hajlandónak is mutatkozott. Lengyelországban nagy az ellenérzés Oroszországgal szemben, ebből kifolyólag az oroszokkal nem kezdeményeztek tárgyalásokat a SzputnyikV megvásárlása ügyében.

A Reuters hétfő este számolt be, hogy az osztrák és a dán kormányfő csütörtökön Izraelbe készül, hogy tárgyaljon Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel vakcina gyártási együttműködésről, amivel szintén az Európában egyre nehezebben kezelhető vakcina hiányt próbálják enyhíteni.

Osztrák kancellár elmondta országa és Dánia már nem akarnak "csak" az EU-tól függeni az oltások tekintetében.

A Politico összefoglalója szerint:

Az osztrák és a dán vezető lépése egy újabb csapás az EU oltási stratégiájának. Ugyanazon a napon, amikor Lengyelország vakcinákat kért Kínától, Szlovákia pedig 2 millió adag orosz Szputnyik V vakcinát kötött le, és csak egy nappal azután, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök megkapta a kínai Sinopharm vakcina  első adagját, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség nem hagyott jóvá.

Sebastian Kurz osztrák kancellár a Bild német híroldalnak elmondta, hogy Ausztria és Dánia a gyártási problémákra és az Európai Gyógyszerógynökség lassú jóváhagyási folyamatára hivatkozva, már nem akar "csak" az EU-tól függeni a vakcinák tekintetében.

Mette Frederiksen dán kormányfő óvatosabb volt egy hétfői sajtótájékoztatón, mondván, hogy

az Izraellel folytatott tárgyalások nem jelentik az EU iránti bizalom hiányát, de hozzátette, hogy az országoknak mindent meg kell tenniük az oltások beszerzésének fellendítése érdekében.

A Financial Times-nek nyilatkozva azt is mondta:

azért igyekeznek Izraellel kialakítani egy gyártási együttműködést, mert könnyen lehet, hogy olyan helyzetben találják magukat, amikor majd évente kell oltani a koronavírus ellen és ne legyen beszerzési probléma, illetve egy raktárkészlet felhalmozására is utalást tett.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.