2020. július 6., 20:10

Koronavírus után bubópestis Kínában? Érdemes már most félreverni a harangokat?

A világsajtóban már futott egy kört, s valószínű, csak idő kérdése, hogy a  honi sajtót is bejárja a hír, pestisbaktériummal fertőzött embereket találtak Belső-Mongóliában. A rendelkezésünkre álló bizonyítékok alapján Kínából indult koronavírus után egy sokkal ismertebb, sokkal rettegettebb és sokkal-sokkal veszélyesebb betegség bukkant fel újra, de mielőtt megint elővennénk a járvány enyhülése óta fiókba száműzött világvége-jóslatainkat, érdemes tisztáznunk néhány dolgot.

A korabeli ábrázolások szerint a XVII. századtól a pestisdoktorok ilyen hosszú, csőrős maszkokat viseltek, amelyekbe gyógynövényeket, fűszereket tömködtek, gondolván, azok majd megvédik őket a "rossz levegőtől" (mal aria).
Fotó: pixabay.com

Kínai sajtóértesülések szerint a fertőzést a mongol határ közelében fekvő, másfél milliós lakosságú Bayannurban diagnosztizálták még vasárnap. A fertőzött pásztorembert azóta kórházban kezelik, a gyors antibiotikumos kezelésnek köszönhetően állapota stabil. A hatóságok harmadfokú vészhelyzetet hirdettek, ez a négyfokozatú skálán a második legenyhébb, megtiltva a "fertőzésgyanús" állatok vadászatát, elfogyasztását, illetve szállítását. A szakértők szerint valószínűleg egy fertőzött bolhákat hordó mormotán keresztül juthatott a pestisbaktérium a férfi szervezetébe, mindenesetre a biztonság kedvéért 

egészen az év végéig kitolták a korlátozó intézkedések érvényességét.

A BBC információi szerint egy másik pásztort, egy 15 éves fiút is pestisgyanúval tartanak kórházban, aki egy a kutyája által levadászott mormotától kaphatta el a fertőzést. 

Kínában és Mongóliában egyébként néhány havonta felfedeznek egy-egy új esetet, novemberben például, ugyanebben a régióban már találták két tüdőpestisben szenvedő férfit, a vizsgálatok szerint ők is mormotákon keresztül kapták el a fertőzést. A betegség ezen válfaja az egyetlen, amely emberről emberre is terjedni tud.

A pestisbaktérium, amelyet leírója, Alexandre Yersin után a Yersinia pestis néven ismer a tudomány, egészen a XIX. század végéig gyakorlatilag gyógyíthatatlan betegséget okozott, halálozási rátája 50-80%-os volt. A középkorban példátlan pusztítással járó pestisnek három különböző formáját ismerik, aszerint, milyen tüneteket okoz. A Belső-Mongóliában megfertőződött pásztornál egyébként bubópestist diagnosztizáltak, amely antibiotikumokkal mára igen jól kezelhető, a tüdőpestistől és a szeptikémiás pestistől kevésbé durva lefolyású. Apró érdekesség, hogy a legújabb kutatások szerint a középkor nagy pestisjárványai is Kínából és Mongóliából eredtek, miután a Selyemút mentén haladó karavánok érintkezésbe kerültek fertőzött rágcsálókkal és magukkal hozták a betegséget.

Első hallásra, igen aggasztó lehet ennek a sokak számára a múlt ködébe veszett, legendásan veszélyes betegségnek a felbukkanása. A normális életet fenekestül felforgató koronavírus-járvány után az emberek egyébként is hajlamosabbak a pánikra, de jó előre érdemes tisztázni, a pestis ma már egy kifejezetten hatékonyan kezelhető betegség. Egyrészt, mert lévén baktérium okozza, eredményesen gyógyítható, másrészt, mert sokkal többet tudunk róla. 

Az, hogy a világsajtó felkapta a hírt, nyilván annak is köszönhető, éppen most és éppen Kínában bukkant fel a fertőzés. Az ugyanis, bár igen-igen ritka, időnként Nyugaton is felüti a fejét. Az amerikai járványügyi hatóságok statisztikái szerint az Egyesült Államokban minden évben legalább féltucat esetet regisztrálnak, főleg az ország nyugati, rurális területein. 

A legutóbbi "tömeges" fertőzést Madagaszkárról jelentették, 2017-ben körülbelül 300 embert diagnosztizáltak pestissel, közülük mintegy harmincan haltak bele a betegségbe. Tavaly májusban Mongóliában két ember hunyt el a fertőzés következtében, miután nyers mormotahúst ettek. Egy komolyabb járvány kirobbanásának esélye gyakorlatilag a nullával egyenlő, állítják a szakértők, egyrészt azért, mert a baktérium terjedésének módját pontosan ismerjük, másrészt, olyan hatékony antibakteriális kezelések állnak az orvostudomány rendelkezésére, amelyekkel a betegség kiválóan kezelhető. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.