Koronavírus - Mi történik a nagyvilágban?
Az USA felfüggeszti az európaiak beutazását, Franciaországban egyre több a beteg, Csehországban is emelkedett a fertőzöttek száma, Szerbia határátkelőket zár le Magyarország felé.

Fertőtlenítést végez egy dolgozó a Haller Gardens irodaház önkiszolgáló éttermében 2020. március 12-én a fővárosi Haller utcában, ahol irodákat zártak le és fertőtlenítenek egy koronavírusos eset miatt. Az üzemeltető azonnal elrendelte az összes közös használatú helyiség speciális fertőtlenítését, és a bérlőknek is javasolja a hasonló intézkedések végrehajtását.
Egy milánói kutatócsoport eredményei szerint nem közvetlenül Kínából, hanem Németországból érkezhetett az új típusú koronavírus Olaszországba.
A tudósok azóta kutatnak az úgynevezett zéró páciens után, hogy február 21-én kiderült, Lombardia tartományt elérte a fertőzés.
A milánói kutatócsoport kiterjedt elemzés után sem azonosította még a legsúlyosabb európai járványkitörés kiinduló pontját jelentő embert, azonban
az olaszországi vírus géntérképének a mását megtalálták egy januári németországi esetnél.
„A családfa gyökeréhez legközelebbi génszekvencia, amely valószínűleg megelőzi a többit, olyan embertől származik, aki Münchenben, minden bizonnyal január 19. és 22. között fertőződhetett meg” - mondta el a Reutersnak Massimo Galli, a milánói Sacco kórház fertőző osztályának és a Milánói Egyetem kutatócsoportjának vezetője.
Hozzátette, hogy az - egyelőre azonosítatlan - német beteg akkor fertőződhetett meg, amikor egy Sanghajból érkezett emberrel került kapcsolatba.
Elemzésük azt mutatja, hogy az olaszországi járvány január 25. és 26. között kezdődhetett,
jóval azelőtt, hogy az első pácienst hivatalosan diagnosztizálták volna a lombardiai Lodi megye Codogno városában.
„El tudjuk képzelni, hogy az az ember, aki Münchenben került kapcsolatba a vírussal, Olaszországba, majd az országon belül arra a területre érkezett, ahol a vírus elsőként terjedni kezdett, és eközben nem mutatta a betegség tüneteit” - magyarázta Galli.
A központi járványügyi intézkedéssekkel összhangban a spanyol fővárosban csütörtöktől bezártak a legnagyobb múzeumok és több színház is, hogy így csökkentsék a koronavírus-fertőzés terjedését.
Miután a spanyol kormány elrendelte az ezer főnél nagyobb, zárt helyen megtartott tömegrendezvények felfüggesztését, a kulturális tárca úgy döntött: átmenetileg bezárja a felügyelete alá tartozó múzeumokat, színházakat, koncerttermeket és egyéb, látogatható műemlékeket.
A döntés olyan turistalátványosságnak számító intézményeket érint, mint például az El Prado, a Thyssen-Bornemisza és a Zsófia királyné Múzeum, a királyi palota, illetve az El Escorial.
Barcelonában korlátozzák a Sagrada Familia bazilika látogatóinak számát, egyszerre csak ezren tartózkodhatnak az épületben.
A Valenciában március elseje óta zajló, hagyományos téltemető Fallas ünnepséget is felfüggesztették, és az elmaradt programokat várhatóan július közepén tartják meg.
A spanyol moziszövetség tájékoztatása szerint a filmszínházak nem zárnak be, de kevesebb előadást tartanak és kisebb közönség előtt, ügyelve, hogy biztonságos távolságot tartsanak a nézők között.
Az intézkedés a madridi tartomány mellett vonatkozik La Rioja tartományra és a baszkföldi Ávala megyére is. Ezek azok a területek, ahol fokozott a ragály terjedése.
A dél-európai országban eddig több mint 2200 koronavírus-fertőzést regisztráltak. 55-en meghaltak, 183-an meggyógyultak a betegségből.
Korábban:
A görög egészségügyi minisztérium szerint a járvány első halálos áldozata egy 66 éves férfi - akinek egyéb egészségi problémái is voltak - február végén Izraelben és Egyiptomban járt. A görög hatóságok szerda esti adatai szerint az országban jelenleg 99 fertőzött van.
A járvány terjedését megakadályozandó, India felfüggesztette minden ország állampolgárának beutazását az országba, beleértve azokat az országokat is, amelyek állampolgárai számára korábban vízummentes beutazást biztosított. A rendelkezés alól csupán a diplomáciai és munkavállalói engedélyek képeznek kivételt. A döntés egy hónapig van érvényben, ezután felülvizsgálják. Indiában 60 regisztrált fertőzött van.
Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnökön csütörtökön elvégzik a koronavírus-tesztet, miután olyan kormánytaggal találkozott, akinek a tesztje múlt héten pozitívnak bizonyult - jelentette be Salvador Panelo Fülöp-szigeteki elnöki szóvivő. A délkelet-ázsiai országban legalább öt kormánytag, köztük Carlos Dominguez pénzügyminiszter került kapcsolatba fertőzöttekkel, ők karanténba vonultak. A Fülöp-szigeteken szerda este jelentették be a járvány második halálos áldozatát, egy 67 éves nőt. Az országban 49 fertőzött van.
Izraelben százra emelkedett az ismert fertőzöttek száma az egészségügyi minisztérium jelentése szerint. A kormány elrendelte a száz fősnél nagyobb rendezvények elhalasztását, és ezért egyelőre nem világos, hogy megtartják-e hétfőn a százhúsz képviselőből álló izraeli parlament, a kneszet felesketését.
Az Egyesült Államok 30 napra felfüggeszt minden beutazást Európából - jelentette be Donald Trump amerikai elnök szerdán este a Fehér Ház ovális irodájából sugárzott beszédében.
A koronavírus-járvány terjedése miatt elrendelt utazási tilalom péntek éjféltől lép életbe, de a tiltás nem érinti az Egyesült Királyságból érkező utasokat.
Az elnök elsődlegesen Kínát, majd az Európai Unió országait okolta a vírus gyors elterjedéséért, mert szerinte nem léptek időben és megfelelően. Az új típusú koronavírust „külföldi” vírusnak nevezte, és azt hangoztatta, hogy az Európából érkezett utasok „szórták el a magvát” az Egyesült Államokban kialakult gócpontok fertőzéseinek.
Leszögezte, hogy az amerikai kormány „életmentő lépéseket” tett, amikor a járvány kezdetekor betiltotta az utazásokat Kínából. „Most ugyanezt kell tennünk Európával” - mondta.
Hozzáfűzte, hogy
Washington folyamatosan figyelemmel fogja kísérni a helyzet alakulását annak érdekében, hogy esetleg megrövidítse a beutazási tilalom időtartamát.
Donald Trump leszögezte: nem pénzügyi válságról van szó. „Ez csupán egy átmeneti pillanat az időben, s nemzetünk és a világ is együttes erővel túl lesz rajta” - hangoztatta.
Közölte, hogy a szövetségi kormányzat minden szükséges intézkedést meghoz a megbetegedett, karanténba került vagy elővigyázatosságból otthon maradó dolgozók anyagi nehézségeinek enyhítésére, és segíteni fogja a kisvállalkozásokat is. Elmondta, hogy a kisvállalkozásokat alacsony kamatú kölcsönökkel segítik majd, és egyes állampolgárok és vállalatok adóbevallási határidejét három hónappal meghosszabbítják.
Megismételte korábbi felhívását a kongresszushoz: arra sürgette a törvényhozókat, hogy minél előbb fogadják el azt a gazdaságélénkítő csomagot, amely a személyi jövedelemadó átmeneti időre szóló csökkentését is tartalmazza. Ez a csomag hivatott enyhíteni a járvány terjedése okozta gazdasági nehézségeket.
Trump javasolta az amerikai idősotthonoknak is, hogy átmeneti időre függesszenek fel minden látogatást.
Az előzetes sajtóértesülésekkel ellentétben az elnök nem hirdetett az egész országra érvényes egészségügyi szükségállapotot.
A koronavírus-járvány terjedésének felgyorsulása miatt a francia kormány felkészült az olaszországi forgatókönyvnek megfelelő intézkedések bevezetésére, miután az ország tíz gócpontjában kétezer fölé nőtt a fertőzöttek száma és az elmúlt 24 órában újabb 15 ember halálával 48-ra emelkedett a halálos áldozatok száma.
A francia egészségügyi minisztérium szerda esti tájékoztatása szerint a 2281 fertőzött 497-tel több, mint előző nap volt, közülük 105-öt kezelnek súlyos állapotban intenzív osztályon.
A 48 halálos áldozat közül 25-en férfiak és 23-an nők, többségük krónikus betegségben szenvedett, 33-an 75 évesnél idősebbek voltak.
„A vírus egyre aktívabban terjed egyre több régióban” - mondta szerda este Jérome Salomon az egészségügyi minisztérium járványügyi felelőse. „Az olasz forgatókönyvre is fel kell készülnünk” - tette hozzá.
Az országban tíz gócpontot tartanak nyilván,
szerdán a dél-franciaországi Montpellier-ben is több esetet találtak, így a várostól keletre található településeken - a többi gócponthoz hasonlóan - minden oktatási intézmény, óvoda és bölcsőde bezárt. Ebben az övezetben minden, ötven főnél több embert vonzó rendezvényt betiltottak. Másutt országszerte maximum ezer fő részvételével engedélyezettek a rendezvények.
Korzika szigetén - ahol 51-en fertőzött van - szintén bezártak az oktatási intézmények március 28-ig a járvány terjedésének lelassítása érdekében, miután a hatóságok szerint a gyerekek számítanak a legfőbb vírushordozóknak.
- mondta Olivier Véran egészségügyi miniszter magyarázatként arra, hogy miért nem hirdette még ki Franciaország a járványhelyzet legsúlyosabb fokozatát. „A cél még mindig az, hogy megfékezzük a járványt” - tette hozzá, jelezve azt is, hogy naponta 1200 tesztet végeznek el az egészségügyi hatóságok.
Emmanuel Macron államfő csütörtök este televíziós beszédet mond, alig három nappal az önkormányzati választások első fordulója előtt, amelyet annak ellenére nem kíván elhalasztani a kormány, hogy maga a köztársasági elnök a hét elején rendkívülinek nevezte a járványhelyzetet.
Az egészségügyi minisztérium jelezte: minden választási helyiségben kézfertőtlenítő gél áll majd rendelkezésre, és a választókat arra kérik, hogy a saját tollukat használják a voksolásnál.
Csütörtök délelőtt Édouard Philippe miniszterelnök és kormányának öt minisztere megbeszélést folytat valamennyi parlamenti párt vezetőjével és frakcióvezetőjével, valamint a nemzetgyűlés és a szenátus elnökével, hogy előkészítsék a járványhelyzet harmadik, legsúlyosabb fokozatának bevezetését.
Csehországban csütörtök reggelre 94-re emelkedett a koronavírus-fertőzöttek száma, ami harminccal több, mint szerda reggel volt.
A fertőzés az ország minden régiójában megjelent.
A legtöbb eset - 48 - Prágában van - közölte Andrej Babiš cseh miniszterelnök a Twitteren megjelent bejegyzésében.
Jan Hamáček, miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter szintén a Twitteren jelentette be, hogy tekintettel a járvány gyors terjedésére a kormány a nap folyamán rendkívüli ülést tart, amelyen dönteni fognak az ellenőrzések újbóli bevezetéséről a cseh-osztrák és a cseh-német határátkelőhelyeken. A határok átlépése csak 11 kijelölt határátkelőn lesz engedélyezve. Hamáček vészhelyzet bevezetését fogja javasolni a kormánynak.
- írta a belügyminiszter a Twitteren. A határátkelők forgalmának korlátozásáról és szabályozásáról a tárcavezető saját hatáskörében hoz döntést. Hétfő óta a cseh határon szúrópróbaszerűen ellenőrzik az utasokat, nincs-e lázuk.
Andrej Babiš cáfolta azt a Facebookon terjedő értesülést, miszerint Csehország a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében az üzletek bezárását tervezi, valamint hogy Prágát zárt övezetnek nyilvánítanák.
„Valaki azt a hazug hírt terjeszti a Facebookon, hogy bezárjuk az üzleteket. Ez nem igaz. Semmi ilyesmit nem mondtunk, és nem tervezünk. Bánt, hogy egyesek így viselkednek. És egy további hazug hír, hogy holnap (pénteken) Prága karaténba kerül. Ez nem igaz” - olvasható Babiš Twitter-bejegyzésében.
Csehországban szerda óta szünetel a tanítás az összes iskolában, és kedd estétől tilosak a százfősnél nagyobb nyilvános rendezvények. Robert Plaga oktatásügyi miniszter a közszolgálati televíziónak azt mondta, hogy az oktatási szünet nagy valószínűséggel legalább egy hónapos lesz.
A cseh parlament alsóháza, a képviselőház szerdán úgy döntött, hogy idő előtt befejezi mostani ülésszakát.
A kormány döntése alapján kedd óta nem játszik számos színház, zárva vannak a múzeumok, kulturális központok, és üres lelátók előtt zajlanak a korábban sok ezer embert megmozgató futball- és jégkorong-mérkőzések.
Négy kivételével minden határátkelőhelyet lezárt Szerbia Magyarország felé - közölte a rendőrség csütörtökön a honlapján.
A közlemény szerint csütörtök reggel 7 órától nem üzemel a Bácsalmás-Bajmok, a Bácsszentgyörgy-Hadikfalva, a Tiszasziget-Gyála, az Ásotthalom-Királyhalom, a Kübekháza-Rábé és a Röszke-Horgos közút határátkelő.
Határátkelésre továbbra is lehetőség van a Hercegszántó és Tompa közúti, Röszke Autópálya Határátkelőhelyeken és Kelebia Határrendészeti Kirendeltség Vasúti Határátkelőhelyen - tették hozzá.