2022. február 2., 08:12

Joe Rogan nyert, de ez nem diadal

Akár Joe Rogan is lehetett volna a koronavírus-világjárvány nyomán kibontakozó véleményterror következő áldozata, ha nem érne 100 millió dollárt a műsora.

Joe Rogan
Joe Rogan
Fotó: Joe Rogan Facebook-oldala

Csillapodni látszik a Joe Rogan – Neil Young-balhé a Spotify-on. Joe Rogan mintha bocsánatot kért volna, a Spotify megígérte, hogy jobban fog vigyázni; Young után meg két kézzel kapott az Apple és az Amazon. A svéd streamingszolgáltató részvényárai újra emelkedni kezdtek, akár mindenki örülhetne is, de a történet ennél némileg összetettebb.

Neil Youngot azt hiszem, senkinek nem kell bemutatni. A 76 éves, több mint három tucatnyi szólólemezt kiadó kanadai – 2020-tól amerikai állampolgársággal is rendelkező – énekes 1995-ben bekerült a Rock and Roll Hall of Fame-be, a Rolling Stone magazin szerint pedig minden idők 17. legjobb gitárosa. Mivel fizikai térben létező hanghordozókat a zenehallgatási szokások átalakulása miatt egyre kevesebben vásárolnak, mi sem természetesebb, hogy Young több évtizedes életműve is felkerült a Spotify streamingszolgáltatóra, amely után ő jogdíjakat kapott, a svédek pedig, az üzleti modell értelmében reklámokkal traktálhatták a nem fizető felhasználókat. 

Ugyancsak ezen a platformon fut az egyik legnépszerűbb amerikai stand up komikus, Joe Rogan podcast műsorfolyama, a Joe Rogan Experience is. Rogan (54) színész, műsorvezető, UFC-kommentátor, ebbéli minőségeiben a leggyakrabban vicces, a jelen cikk írásakor az 1770. résznél tartó podcastfolyamában azonban megmutatta, tud komoly is lenni. Rogan ma nem a világ egyik, hanem A legnépszerűbb podcastere.

2021-ben az övé volt a legnépszerűbb podcast a Spotify-on, amely az előző évben, a felek által meg nem erősített iparági információk szerint több mint 100 millió dollárért vásárolta meg a 2009 óta futó műsor kizárólagos jogait. Felsorolni is lehetetlen, 12 év 1770 adása alatt ki mindenki fordult meg Rogan stúdiójában. A műsorvezető bátran szembehelyezkedett a rövidség okán fogyaszthatónak gondolt műsorokat favorizáló mainstreammel, adásai közül a kétórás időtartamúak kurtának számítanak, Jordan B. Petersonnal a nemrégiben például négy órán át beszélgettek, és túlzás nélkül állíthatom, nem volt egy unalmas perc sem, persze ehhez egy ilyen kaliberű beszélgetőpartnerre is szükség volt.

Rogan több mint egy évtizedes működése alatt megtalálta azt a hallgatóréteget, amely nyitott a hosszabb audioformátum iránt. A Nielsen 2021 harmadik negyedévére vonatkozó adatai szerint Rogan adásainak átlagos hallgatottsága epizódonként elérte a nemcsak közép-európai, hanem amerikai mércével mérve is megsüvegelendő 11 millió hallgatót, miközben a második helyen a Fox News-on futó Tucker Carlson Tonight című műsor áll, 3,24 millós részenkénti nézettséggel. Carlson mindezt egy globális hírtelevízió háttértámogatásával érte el, miközben Rogan háromszor ennyit hozott, úgy, hogy némi túlzással csak egy mikrofonja volt. Meg persze kitartása, és konzisztens véleménye. 

A podcaster a koronavírus-világjárvány alatt egyszer már kihúzta a gyufát, az 1757. adásban Dr. Robert Malone volt a vendége. Malone-t korábban a Twitter is kitiltotta a Covid-19-cel kapcsolatos nézetei miatt, igaz, egy hivatalban levő amerikai elnökhöz képest egy orvos csak kismiska, így ezen nem kell feltétlenül meglepődnünk.

Az adásban elhangzottak ellen 260 egészségügyi dolgozó fogalmazott meg nyílt levelet, melyhez utóbb többen csatlakoztak. Ez az adás tavaly december 31-én került ki, míg egy korábbi, az 1747., melynek vendége Dr. Peter A. McCullough volt, december 13-án. Mindez annyira felzaklatta Neil Youngot, hogy szűk egy hónap fontolgatást követően a honlapján közzétett egy menedzsmentjének írt – utóbb törölt – levelet, melyben azonnal intézkedést kér. A levélben azt írja, azért kéri zenéjének eltávolítását a platformról, mert "a Spotify hamis információkat terjeszt az oltásról – melyek akár a halálát is okozhatják azoknak, akik elhiszik az általuk terjesztett dezinformációkat." A zenész hozzátette: "Vagy Rogan, vagy Young. A kettő együtt nem."  Youngot egyelőre ketten követték, Joni Mitchell és Nils Lofgren, az utóbbi Bruce Springsteen zenekarában gitározik. James Blunt is bepróbálkozott, január 29-én azt írta Twitter csatornáján, ha a Spotify nem törli azonnal Joe Rogant, akkor ő törli a zenéjét a platformról. Egyelőre nem tette meg.

A Spotify vasárnap sajtónyilatkozatban reagált. Ha valaki csak a Daniel Ek vezérigazgató által jegyzett közleményt olvassa, az előzmények ismerete nélkül, azt gondolhatja, "csak" egy koronavírussal kapcsolatos, általános szabályozás, melynek értelmében figyelmeztetéssel fogják ellátni a Covid-19-cel kapcsolatos adásokat, amelyek "hiteles forrásokból" származó információkat tartalmazó helyekre fogják vezetni a Spotify hallgatóit, a közleményben ugyanis nem írják le Joe Rogan nevét. Sajtóinformációk szerint a szolgáltató 20 ezer podcastadást távolított el, mert azok sértették a Covid-tájékoztatással kapcsolatos elveket. Több sajtótermék arra hívja fel a figyelmet, éppen az volt a probléma, hogy ezek az irányelvek eddig nem voltak átláthatók.

Rogan egy, a közösségi oldalaira feltöltött, telefonnal felvett videóban reagált a történtekre. Ebben elmondja, mindkét, "kifogásolt" vendége magasan jegyzett szakember, akiknek a véleménye eltér a mainstreamtől, de ő lehetőséget szeretett volna biztosítani, hogy a hallgatói megismerjenek más, a fősodorbelitől eltérő véleményeket is. Rogan emlékeztetett, ha valaki hónapokkal ezelőtt azt állította, a beoltottak újra elkaphatják, illetve terjeszthetik a fertőzést, bizonyos közösségimédia-platformok letiltották ezért, mai ismereteink szerint pedig ezt tényként kezeljük. Szintén tiltásra számíthatott, aki azt pedzegette, a Covid-19 laborszökevény lehet, ma pedig ugyanez az információ a Newsweek borítójáról köszön vissza, így érdemes óvatosan bánni azzal, mit nevezünk dezinformációnak. 


Rogan elmondta, a legtöbbet fogja tenni annak érdekében, hogy a vitatható témákról előzetesen jobban tájékozódjon, és kiegyensúlyozottságra fog törekedni. "Nem csak ellenvéleményeket akarok megmutatni, minden véleményt meg akarok mutatni" – tette hozzá. A végén bocsánatot is kért, de csak azoktól, akiket feldühített (eredetiben: pissed off). Mindeközben Neil Youngra lecsapott az Apple és az Amazon, ez utóbbi platformon az új hallgatóknak négy hónapos ingyenes időszakot ígérnek, akik tehát a muzsikus megélhetéséért kezdtek aggódni, ne tegyék.

Míg Joe Rogan a Spotify legnépszerűbb előadója, Neil Young csak a 778. legnépszerűbb zenész a platformon. Mindez érdemeit nem kisebbíti, ám a streaming szolgáltató hozzáállását a látszatbalhé első percétől egyértelművé teszi. A zeneszolgáltatóként indult Spotify mára tartalomszolgáltatóként tekint magára, az elmúlt két évben több nagy akvizíciója is volt a podcastpiacon, felvásárolta a Gimlet Mediát, a The Ringert, de a podcastok felvételére, szerkesztésére és streamelésére alkalmas anchor.fm platformot is.

A saját tulajdonú, népszerű podcastok estében ugyanis nem kell jogdíjak fizetniük egy harmadik félnek: zenésznek vagy kiadónak, hanem minden bevétel náluk marad. Így Joe Rogan 100 millió dolláros műsora a Spotify új terjeszkedési területének zászlóshajója. Nyilván nem fogják levágni az aranytojást tojó tyúkot. Joe Rogan műsorát tehát nem a véleménypluralitás és a szólásszabadság fontossága miatt nem piszkálták, hanem a jogtulajdonos gazdasági érdekei miatt. Ennek nyomán maradhat némi keserű szájízünk, miközben a következő adást várjuk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.