2024. november 4., 10:10

Ismét késve reagál Brüsszel?

Ketyeg az óra az öreg kontinens számára. A félrekezelt posztmodern népvándorlás után az európai gazdaság növekvő globális lemaradására kellene mihamarabb gyógyírt találni a brüsszeli döntéshozóknak. Kellene, de az EU ehelyett a saját maga által kihelyezett gátakat átugrálva liheg az előtte sprintelő versenytársai nyomában.

orbán
A szakpolitikai vita helyett Strasbourg-ban feddő ideológiai ráolvasás és az ügyeletes Messiásnak kijáró buksisimogatás tanúi lehettünk
Fotó: MTI

Akit az istenek el akarnak veszejteni, előbb az eszét veszik el. A többes szám azért indokolt, mert az Olümposzon nagy volt a tülekedés. Az isteni beavatkozás eredménye pedig az embereket sújtó hübrisz.

Brüsszeli valóságiszony
Gőg, elbizakodottság, de leginkább a valóságtól való elrugaszkodottság kerülhetne az ógörög-magyar szótár megfelelő fejezetébe. Éppen ez a valóságiszony jellemzi az Európai Unió döntéshozóit, márpedig a lassú reakcióidő árát a migrációs krízis kapcsán még csak most összegzi az öreg kontinens.

Még csak azt sem mondhatjuk, hogy ne lenne ismert a diagnózis, mi több, ne lenne javaslat a terápiára. Előbbire példa a volt olasz kormányfő, Mario Draghi szeptemberben napvilágot látott jelentése, utóbbira pedig a magyar uniós elnökség programja, amelynek legfőbb prioritása az EU versenyképességének helyreállítása.

A fő cél az Unió versenyképességének javítása

Emlékezhetünk, a magyar elnökség kiemelten kezeli a nyugat-balkáni államok uniós csatlakozásának előmozdítását, a kohéziós politika újragondolását, az illegális migráció feltartóztatását, a migráció külső dimenziójának erősítését.

Ugyancsak fontos prioritás az uniós védelempolitika fejlesztése, a demográfiai kérdések kezelése, illetve az Unió versenyképességének javítása. Utóbbi a központi célkitűzés, minden további prioritás a külső és a belső versenyképességgel összefüggésben fogalmazódott meg.
Kontinentális töketlenkedés

Erre mondhatná azt a kedves olvasó, hogy hol itt a probléma? A problémát ismerjük, a megoldására is van épkézlábnak tűnő javaslat. No igen, de most jön a svédcsavar. Azaz inkább a pontosság kedvéért bajorcsavar, vagy belgiumi születésű alsó-szász, Manfred Weberre és Ursula von der Leyenre gondolva.

Nem kell sokat látott szakértőnek lenni ahhoz, hogy világossá váljon, milyen ára van a kontinentális töketlenkedésnek. A szakpolitikai vita helyett ilyenkor következik az elzászi nagyváros parlamentjének ódonnak aligha nevezhető falai között a feddő ideológiai ráolvasás és a jó diáknak kijáró buksisimogatás. Ahogy az ezúttal is történt, amikor Orbán Viktor a magyar uniós elnökség programját mutatta be Strasbourg-ban.

Sajnálatos módon, mintha a történelem ismételné önmagát. Láttunk már ilyet a migrációs válság első nagy hulláma idején is, legfeljebb akkor az uniós bürokraták még a Magyarországnak rendelt Messiás előző verzióját kenték fel hasonló buzgalommal.

Uniós pánikreakciók

Pedig még az előző számlát sem fizette meg a kontinens. Az uniós vezetés nem hallgatott az illegális migrációt ellenzőkre, ezért most a tények előtt kell kapitulálniuk – erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt múlt kedden Révkomáromban a szlovák-magyar-szerb csúcstalálkozón.

A magyar kormányfő hangsúlyozta, az Európai Unió nem képes a saját területéről kiutasítani az illegális migránsokat, tavaly több mint 400 ezer kiutasító végzésből csak 80 ezret tudtak végrehajtani. A brüsszeli vezetés emiatt pánikban van, és rossz döntéseket hoz, ilyen Schengen felfüggesztése is – húzta alá Orbán.
komárom
A szlovák, magyar és szerb vezetők szerint az illegális migráció elleni fellépés alapja a külső határok védelme
Fotó:  MTI
Szlovák-magyar-szerb egyetértés

A révkomáromi találkozón Robert Fico szlovák kormányfő, Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Aleksandar Vučić szerb elnök között egyetértés volt abban, hogy a nagy nehezen összetákolt migrációs paktum nem rendezte megnyugtató módon az illegális bevándorlás kérdését. A szlovák, magyar és szerb vezetők szerint az illegális migráció elleni fellépés alapja a külső határok védelme, vagyis nem az illegális bevándorlók szétosztása, azaz a migránskvóták jelentik a megoldást. 

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ott kell felállítani a befogadó állomásokat, vagyis a hotspotokat, ahol a migráció frontvonala húzódik. Így teljesíthető az a célkitűzés, hogy csakis olyan ember léphessen be az Európai Unió területére, akinek az ügyében már született döntés. Aleksandar Vučić szerb elnök megjegyezte, bár az idei évben csökkent az országára nehezedő migrációs nyomás, az illegális bevándorlás elleni összehangolt fellépést folytatni kell.
Új szabályozást kell alkotni a migrációs paktum helyett

Csak a margóra jegyezzük fel, az unió területén jelenleg ötmillió illegális bevándorló tartózkodik, a kiutasításuk, ahogy fentebb idéztük, a legtöbb esetben kivitelezhetetlen. Ennek tükrében nem meglepő, ahogy arra Orbán Viktor is utalt a révkomáromi találkozón, a migrációs paktummal szemben „lázadásközeli helyzet” alakult ki az unióban.

Az idén tavasszal áterőltetett megállapodással szemben nemcsak Magyarország és Szlovákia, de több más tagállam, így például Lengyelország is kifogásokat támasztott – húzta alá a magyar kormányfő, aki egyetértésben szlovák kollégájával leszögezte, meg kell szüntetni a migrációs paktumot, és új szabályozást kell alkotni.
Támogatják Szerbia uniós csatlakozását

Amint arra már utaltunk, a magyar uniós elnökség számára prioritás a nyugat-balkáni államok csatlakozásának előmozdítása. A magyar és a szlovák kormányfő a révkomáromi találkozón egyetértett abban is, hogy mindkét állam kitüntetett érdeke Szerbia mielőbbi csatlakozása az Európai Unióhoz.

Emlékezhetünk, a Horvátországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat még a 2011-es magyar uniós elnökség idején sikerült lezárni. Az elmúlt évtizedben az EU bővítési folyamata sajnálatos módon megállt, a nyugat-balkáni államok parkolópályára kerültek. Márpedig az uniónak – éppen a versenyképesség visszaesése mutatja leginkább – új lendületre lenne szüksége, amelyet az újonnan csatlakozók – így például Szerbia biztosíthatnának.

V4 helyett K3?

A révkomáromi szlovák-magyar-szerb csúcstalálkozó kapcsán sokakban óhatatlanul felmerült, hogy az illegális migrációval szemben korábban hatékonyan fellépő visegrádi együttműködés mellett vagy helyett Orbán, Fico és Vučić egy új regionális kooperáció alapjait fektette le.

Ahogy a múlt keddi találkozón elhangzott, több kérdésben egyetértés van Szlovákia, Magyarország és Szerbia között, így indokolt és minden fél számára előnyös a regionális partnerség ezekben a kérdéskörökben. Emlékezhetünk, a korábbiakban az illegális migrációval szembeni közös fellépés kapcsán hasonló regionális együttműködés valósult meg Ausztria, Magyarország és Szerbia között.

Vagyis mindez a diplomácia nyelvén azt jelenti, hogy adott kérdésekben gyümölcsöző lehet a régió államainak kooperációja, így akár a komáromi hármas formáció is, ez az alkalmi együttműködés azonban nem váltja ki az intézményesített, igaz most hullámvölgyben lévő, V4-es partnerséget.

Megjelent a Magyar7 2024/44. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.