2021. április 2., 17:16

Húsvéti lezárások nálunk és más nemzeteknél, avagy így (nem) ünnepel Európa

Sajnos idén is zárt ajtók mögött töltjük a húsvétot, elmarad a locsolkodás, a szomszédolás és az öntözésből esti órán történő szó szerinti hazaesés. Így van ezzel egész Európa, korlátozások csúfítják az ünnepet Liszabontól Berlinig. Európai körképünk egy karanténba zárt húsvétról.

Rendőrökkel súlyosbított tömegjelenet egy berlini közparkban.
Fotó: TASR/AP

A Szlovákiában, illetve Magyarországon a húsvét alatt érvényben lévő korlátozásokkal több alkalommal is foglalkoztunk korábban, most arról lesz szó, milyen húsvétra készülhetnek Nyugat-, illetve Dél-Európa polgárai. Általánosságban elmondható, bár az idén nincsenek annyira kemény korlátozások, mint tavaly húsvétkor, néhány kivételtől eltekintve azért még mindig igen korlázottak a lehetőségek.

Franciaországban például 10 kilométeres körnél távolabb nem mehet senki a saját lakóhelyétől, csak bizonyos kivételek esetén, amelynek meglétét becsületbeli nyilatkozattal kell igazolni. A korlátozások vidéken szombat este lépnek életbe, Párizsban viszont már napok óta érvényesek.

Este héttől reggel hatig országos kijárási tilalom korlátozza a mozgást.

Emmanuel Macron, furcsa és sokat bírált döntést hozott húsvét előtt, bár szombaton életbe lépnek az új korlátozások, az ünnep hétvégéjén, illetve hétfőn felfüggesztik azok érvényét, szabadon lehet mozogni. Az enyhítés hétfő este hétig érvényes, a belügyminiszter, Gérald Darmanin szerint a határidő lejárta után a rendőrség a katonaság vasszigorral tartatja majd be a korlátozást.

Szlovákiához hasonlóan a francia kormány sem ajánlja, hogy a polgárok meglátogassák hozzátartozóikat, ugyanakkor a franciaországi beutazás viszonylag zökkenőmentes, egyetlen negatív PCR-teszt a feltétele.

Belgiumban az elmúlt hetek mind szigorúbb korlátozásokat hoztak, március végén például bezárták az iskolákat. Az időpont legalább viszonylag szerencsés, a tavaszi szünet idejére esik. Az országot komoly bírálat érte az Európai Bizottság részéről ugyanis megtiltott minden "nem létfontosságú" utazást úgy befelé, mint kifelé az országból, ezzel az EU szerint korlátozta az uniós állampolgárok szabad mozgáshoz való jogát. Ez a lépés annak fényében némileg furcsa, hogy a belga állampolgárok tulajdonképpen szabadon utazhatnak az országon belül, ráadásul 

a hotelek, kempingek és egyéb szálláshelyek is nyitva vannak, igaz, az éttermek és kávézók továbbra sem fogadhatnak vendégeket.

Ennek a Janus-arcú intézkedésnek meg is lett a böjtje, amikor hatalmas tömeg torlódott fel a brüsszeli pályaudvarokon, hogy az északi-tengeri üdülőhelyek valamelyikére utazzon az ünnepekre. A belga államvasutak látva a kaotikus állapotokat, közölte, húsvét alatt korlátozzák az utasforgalmukat, csak ablak melletti helyekre szabad majd ülni a járatokon.

A spanyol sajtó mindeközben már a vírus negyedik hullámáról beszél. Az Ibériai-félsziget nagyobbik államában tartományról tartományra eltérő kijárási korlátozások vannak érvényben, a tartományok közti utazás például szigorúan tilos, legfeljebb vészhelyzet esetén engedélyezett. Így a spanyolok nem tudják meglátogatni távoli hozzátartozóikat, ami a spanyol húsvét egyik igen elterjedt, hagyományos programja. Sok bírálat érte a kormányt amiatt is, hogy hasonlóan Franciaországhoz, a külföldieknek már-már több jogot biztosít, mint saját állampolgárainak, az EU-tagországból érkező vendégeknek 72 óránál nem régebbi PCR-teszt birtokában szabadon lehet beutazni és mozogni Spanyolországban (a helyi sajtó szerint tömegével érkeztek francia turisták Madridba az ünnepekre). A Baleár-szigeteken, például Mallorcán vagy Ibizán némileg enyhébbek a korlátozások, itt a kijárási tilalom csak este tíz után lép életbe, a bárok és éttermek délután ötig fogadhatnak vendégeket.

Portugália igen szokatlan feltételt szabott a beutazáshoz. Azok a külföldi állampolgárok, akik magas incidenciájú országból érkeznek (a beutazást megelőző 14 napban százezer főre számítva átlag ötszáz új eset), kötelezően két hétre karanténba kell, hogy vonuljanak. A 72 óránál nem régebbi PCR-teszt itt is alapvető elvárás. Portugáliában januárban döntött negatív csúcsokat a járvány, azóta fokozatosan enyhül a helyzet, sokan a napokban újabb enyhítések bejelentését várják. 

Enyhülés jön Görögországban is, ahol a kiskereskedők hétfőn újra kinyithatják boltjaikat. Úgy-ahogy. Athén ugyanis igen sajátságos rendszert dolgozott ki, előre be kell majd jelentkezni egy-egy üzletbe, amely legfeljebb három órát tarthat nyitva. Az éttermek és kocsmák továbbra is zárva maradnak, ugyanakkor az országon belüli utazás feltételeit enyhítették, a görög sajtóban "nyomáskiegyenlítőnek" nevezett intézkedések keretében. 

Az első turisták néhány napja megérkeztek az országba. Különösen Németországból jöttek sokan, Krétára például oltási igazolvánnyal vagy negatív PCR-teszt birtokában lehetett beutazni.

Mivel a hotelek továbbra is kénytelenek zárva tartani, Krétán a bérelhető szálláshelyek, kiadó lakások és a panziók tulajdonosai örülhetnek a vendégeknek. Persze arrafelé sem minden fenékig tejfel (vagy görög joghurt), ugyanis az érkezők egy hétig kötelesek karanténban tartózkodni, majd ezt követően is kénytelenek folyamatosan tájékoztatni a hatóságokat arról, éppen merre járnak.

Németországban viszonylag szabad a mozgás. Negatív teszt birtokában a tartományok között is tulajdonképpen szabadon lehet utazni, sőt a hotelek és szálláshelyek is nyitva vannak, igaz, szigorúan csak az üzleti úton lévők számára. Kirándulni, nyaralni, elvileg, nem lehet.

Nem tiltják a rokonlátogatást sem a németek. Bizonyos korlátok mellett (legfeljebb öt 14 év feletti ember, legfeljebb két háztartásból) a hozzátartozók összejöhetnek az ünnepekre.

Olaszországban szintén komoly társadalmi vitát váltott ki az a rendelkezés, amely a tartományok közti utazást tiltja a húsvéti hétvégén, de a külföldi nyaralást nem. A külföldi, EU-s állampolgárok kötelező, ötnapos karantén elé néznek, ha Olaszországba utaznának. Az intézkedések még így is jóval enyhébbek, mint tavaly ilyenkor. Nincs például lakhelyelhagyási tilalom, saját településen belül, legfeljebb két fő egyszerre, de meglátogathat másokat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.