Hszi Csin-ping: Kína és Oroszország jelentős hatalomként hozzájárul a világ stratégiai stabilitásának fenntartásához
Kína és Oroszország jelentős hatalmak, amelyek konstruktívan hozzájárulnak a világ stratégiai stabilitásának fenntartásához és a globális kormányzás javításához - állapította meg Hszi Csin-ping kínai elnök abban az újságcikkében, amely a Rosszijszkaja Gazeta című orosz kormánylapban jelent meg szerdán, a kínai államfő moszkvai látogatása előtt.

A múlt tanulságai a jövő számára című cikkben Hszi Csin-ping felszólította a nemzetközi közösséget, hogy "tartsa fenn a második világháború történetének helyes szemléletét", továbbá védje meg a háború utáni nemzetközi rendet, a nemzetközi tisztességességet és igazságosságot.
A kínai elnök szerdától állami látogatást tesz Oroszországban, ahol részt vesz a második világháborúban aratott szovjet győzelem 80. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségeken is.
A cikkben Hszi emlékeztetett arra, hogy ebben az évben ünnepelik a japán megszállók elleni kínai győzelem 80. évfordulóját is, akárcsak az ENSZ megalapításának 80. évfordulóját. Mint írta, az antifasiszta világháború Kína és Oroszország népeinek "harcos testvériségéről", kölcsönös segítségéről és támogatásáról tett tanúbizonyságot. Nyolcvan évvel ezelőtt a világ igazságos erői, beleértve Kínát és a Szovjetuniót is, egyesültek a közös ellenség elleni bátor küzdelemben, és legyőzték a kegyetlen nácikat - fogalmazott Hszi Csin-ping.
Hozzátette, hogy ma, 8 évtizeddel később "az egyoldalúság, a hegemónia, az ámokfutás és a megfélemlítés cselekedetei" ismét válaszút elé állítják az emberiséget:
merre haladjon tovább, mit válasszon: szolidaritást vagy megosztottságot, párbeszédet vagy konfrontációt.
Kifejtette:
Emlékeztetett arra, hogy
az ENSZ létrehozása volt a világközösség talán legfontosabb döntése a második világháború végén.
- írta.
Kiemelte, hogy minél bonyolultabbá válik a nemzetközi helyzet, annál fontosabb az ENSZ tekintélyének védelme és biztosítása, a nemzetközi jogon és a nemzetközi kapcsolatok alapvető normáin alapuló, az ENSZ Alapokmányának céljain és elvein alapuló világrend szilárd fenntartása, valamint a méltányos és rendezett többpólusú világ és a befogadó és hozzáférhető gazdasági globalizáció kialakításának következetes előmozdítása".
A két ország alapvető érdekeit és fontos gondjait érintő kérdésekben Hszi szerint Kína és Oroszország számára állandó jelentőséggel bír egymás erőteljes támogatása.
- jegyezte meg.
Hszi Csin-ping kiemelte, hogy
a kínai-orosz kapcsolatoknak világos történelmi logikája, erős belső mozgatórugója és gazdag kulturális gyökerei vannak, és nem irányulnak harmadik felek ellen.
- írta cikkében a kínai államfő.