Franciaországban az ablakokban és a közösségi oldalakon ünnepeltek és tiltakoztak
Edénycsörömpöléssel, közös énekléssel a balkonokon, ablakokba kitett feliratokkal, valamint a közösségi oldalakon rendezett virtuális felvonulásokkal tiltakozott a jelenleg szigorú karanténban lévő franciák egy része a szakszervezetek felhívására a munka ünnepén a koronavírus-járvány kormányzati kezelése ellen.

Emmanuel Macron államfő a közösségi oldalakra kitett videójában már péntek reggel üdvözölte "május 1. szellemiségét", hangsúlyozva, hogy "az egészségügyi dolgozóink, a rendőri erők, a hadsereg és a polgári védelem munkatársainak odaadó munkájának köszönhetően tudunk mindennap annyi életet megmenteni". A francia elnök üdvözölte a gazdák, a köztisztviselők, a bérből és fizetésből élők, az egyéni vállalkozók és az önkéntesek áldozatos munkáját is.
- fogalmazott Emmanuel Macron.
Az államfő szavai azonban nem igazán hatották meg a szakszervezeteket, amelyek szerint a járvány rávilágított azon szakmák fontosságára, amelyeket nem becsül meg a kormány eléggé és emiatt fokozódnak évek óta a társadalmi feszültségek.
- mondta Laurent Berger, a legjelentősebb szakszervezet, a CFDT vezetője a France Info közszolgálati hírrádióban, aki azonnali "tettekre" szólította fel a kormányt az egészségügy védelmében.
Nála is szkeptikusabbnak mutatkozott Philippe Martinez, a radikális CGT vezetője, aki szerint a franciák már "hozzászoktak az elnök ilyenfajta üzeneteihez, amelyeket néhány nap múlva mindenki elfelejt". Ő is azt hangsúlyozta a France Inter közrádióban, hogy "most tettekre van szükség", s ha "az elnök tényleg támogatja a dolgozókat, akkor bizonyítsa is be".
A szakszervezetek már csütörtökön közös felhívásban kérték, hogy a koronavírus-járvánnyal szemben az első vonalban fellépő egészségügyi dolgozókra, a kereskedelemben, az élelmiszeriparban, a szociális szektorban, a takarítócégeknél foglalkoztatottakra, azaz "a társadalom láthatatlan és elfelejtett tagjaira" irányuljon a figyelem a munka ünnepén.
A CGT azt kérte mindenkitől, hogy tegyen közzé minél több videót és fotót az interneten, amelyeken korkedvezményes nyugdíjat, a javak igazságos elosztását, 32 órás munkahetet és "a nem belehalást a munkába" követelik. Azt is javasolták, hogy délben a balkonokra kiállva edénycsörömpöléssel és közös énekléssel tiltakozzanak az emberek a kormány kríziskezelése ellen.
Az általános karantén miatt a szakszervezetek az ilyenkor megszokott hagyományos rendezvényeiket törölték, de a párizsi République téren néhányan gyülekezni próbáltak, a rendőrség azonban szétoszlatta őket. Öt embert előállítottak, tízet pedig a helyszínen megbírságoltak a kijárási korlátozások megszegése miatt.
A kormány csak a szigorú kijárási korlátozások május 11-i fokozatos feloldásakor tervezi kötelezővé tenni a maszkviselést a tömegközlekedési járműveken, máshol pedig csak ajánlott lesz a száj eltakarása, az iskolákat pedig már májusban fokozatosan kívánják megnyitni.
A francia egészségügyi minisztérium összesítése szerint már több mint 24 ezer a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma, de a kórházakban már csaknem két hete csökken a betegek száma. Lélegeztetőgépre jelenleg 4 ezer súlyos betegnek van szüksége, a tetőzés április 9-én volt 7200 súlyos beteggel.