Emmanuel Macron: Tanulhatunk Napóleontól
Franciaországban ellentmondásos a vélemény a kétszáz éve elhunyt államférfiról és hadvezérről, Bonaparte Nepóleonról.

Emmanuel Macron francia elnök is megszólalt a bicentenárium kapcsán.
- indokolta, miért kell megemlékezni Bonaparte Napóleon halálának a kétszázadik évfordulójáról.
Bonaparte Napóleon mindannyiunk életének a szerves részét képezi – hangsúlyozta szerdai beszédében a francia államfő, aki megkoszorúzta a történelem egyik legnagyobb hadvezérének, a polgári Franciaország megteremtőjének a párizsi Invalidusok házában található sírját.
A baloldali aktivisták a megemlékezés bojkottjára szólították fel Macront, rámutatva a néhai császár által épített rendszer árnyoldalaira, militarizmusára és arra, hogy visszaállította a rabszolgaság intézményét. Napóleon ellentmondásos történelmi megítélése nem először vált ki vitát a nagypolitikában: Jacques Chirac egykori konzervatív francia államfő például 2005-ben nem volt hajlandó részt venni az austerlitzi csata 200. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen.
– hangoztatta azonban szerdán Macron, aki a Francia Intézetben helyet foglaló fiatal hallgatóságát emlékeztette azokra a felsőoktatási intézményekre és történelmi emlékhelyekre – Diadalív, Madeleine-templom, Austerlitz híd –, amelyeket Napóleon idején alapítottak és építettek fel.
Macron felhívta a figyelmet arra, hogy a történelmet nem szabad egyetlen szemüvegen keresztül szemlélni.
Igaz, Napóleon visszahozta a rabszolgaság intézményét, de ezt a hibát a későbbi francia vezetők korrigálták.
A haladó Franciaország ezt is túlteljesítette a férfiak és nők közötti egyenlőség terén, miközben eltöröltük a halálbüntetést – mondta Macron. Mint fogalmazott:
Az elnök az Egyesült Államokból Franciaországra is átterjedt rasszizmusellenes tüntetésekre reflektált.