2025. július 10., 12:38
Frissítve: 19:40

Elutasította az Ursula von der Leyennel szembeni bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament

Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.

 

ursula von der leyen
Fotó: TASR/AP

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 553 képviselő szavazott. A bizalmatlansági indítványt 175-en támogatták, 360 képviselő ellenezte és 18-an tartózkodtak.

A bizalmatlansági indítvány elfogadásához a leadott szavazatok kétharmadára, és az összes képviselő abszolút többségének támogatására, legalább 361 voksra lett volna szükség a jelenleg 720 tagú Európai Parlamentben. Az EP eljárási szabályzata szerint az összes képviselő egytizede nyújthat be bizalmatlansági indítványt az Európai Bizottsággal szemben a Európai Parlament elnökéhez.

A bizalmatlanági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését Gheorghe Piperea, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójához tartozó Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) európai parlamenti (EP-) képviselője kezdeményezte, bírálva Ursula von der Leyent a Pfizer gyógyszeripari vállalat vezérigazgatójával a koronavírus-járvány idején, az oltóanyagok beszerzéséről váltott szöveges üzenetek átláthatóságának hiánya miatt.

A bizalmatlansági indítvány elfogadása esetén Ursula von der Leyen mellett az Európai Bizottság teljes biztosi testülete lemondásra kényszerült volna. Az európai intézmények történetében még soha nem fordult elő ilyen egy 1999-es esetet leszámítva, amikor a bizalmatlansági szavazás előtt a luxemburgi Jacques Santer vezette uniós bizottság lemondott egy csalási ügyekben való "súlyos felelősségéről" szóló elítélő jelentést követően.

Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága május közepén kihirdetett döntésében elítélte az Európai Bizottságot, amiért nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiről szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát.

Ítéletében az uniós bíróság közölte: az Európai Bizottságnak az uniós szerződések szerint valamennyi dokumentumát hozzáférhetővé kell tennie a nyilvánosság számára.

Megosztva szavaztak a szlovákiai EP-képviselők az EB elleni bizalmi szavazáson

Megosztva szavaztak a szlovákiai európai parlamenti képviselők csütörtökön az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági szavazáson: nyolcan mellette, heten ellene – tájékoztat a TASR.

Az EB és annak elnöke, Ursula von der Leyen mellett szavazott Miriam Lexmann (KDH) az Európai Néppárt frakciójából (EPP), továbbá Ódor Lajos, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik és Lucia Yar (mindannyian RE/PS).
Támogatta a bizalmatlansági indítványt Milan Uhrík és Milan Mazurek (mindkettő ESN/Republika), valamint a frakció nélküli Monika Beňová, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Judita Laššáková, Katarína Roth Neveďalová (mindannyian Smer-SD), valamint Branislav Ondruš (Hlas-SD).

A bizalmatlansági indítványt összesen 175 EP-képviselő támogatta, 360-an ellene szavaztak, 18-an tartózkodtak. Elfogadásához a leadott szavazatok kétharmados többségére, 357 voksra lett volna szükség. Az indítványt Gheorghe Piperea román EP-képviselő terjesztette elő az Európai Konzervatívok és Reformisták frakciójából (ECR).

 

Megosztás
Címkék