Egymás ellen fordultak a baloldali pártok Magyarországon
Noha tavaly még közösen indultak a parlamenti választásokon, mára leginkább az ellentétek jellemzik az egykori szivárványkoalíció tagjait Magyarországon. A folyamatos és egyre nagyobb válságban lévő baloldali pártok között legutóbb a Demokratikus Koalíció és a Momentum között robbant ki kisebb háború, de a többi pártot is az állandó botrányok jellemzik. Az Európai Parlamenti és önkormányzati választásokhoz közeledve egyre nyilvánvalóbb pozícióharcok így várhatóan tovább gyengítik majd a magyarországi ellenzék tagjait, amik nagy része már így is a túlélésért küzd.
Lassan két éve tart a magyarországi baloldali pártok tanácstalansága. A vesztes parlamenti választások világossá tették, hogy az akkori szivárványkoalíció tagjai nem képesek újabb választók megszólítására, program és üzenetek helyett így ma leginkább egymás kárára igyekeznek növelni a támogatottságukat. Ennek részeként a parlamenti választásokat követően szinte azonnal megkezdődött a baloldali belharc Magyarországon, ami mára a látványos üzengetésekben és az újabb törpepártok létrejöttében is megnyilvánul.
A törpepártok alapításának és az üzengetések sorát a Jobbikból dicstelenül távozó – és azóta is botránypolitizálást folytató – Jakab Péter (Nép Pártján) kezdte, akit aztán a korábbi miniszterelnök-jelölt Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Néppárt) és végül nemrég a szintén korábbi Jobbikos és miniszterelnök-jelölt Vona Gábor (Második Reformkor Párt) követett.
A hangzatos ígéretekkel és nagy elszántsággal megalapított pártok azonban közel sem váltották be a politikusok reményeit, amik támogatottsága azóta is valahol 2-4 százalék között mozog.
Az újonnan alapított formációk így leginkább csak tovább aprózzák a baloldal támogatottságát, aminek pártjai már eddig is komoly gondokkal küzdöttek. A “pár százalékosok” táborába tartozó Párbeszéd, MSZP, Jobbik, LMP és Magyar Kétfarkú Kutyapárt mellé megalapított további három párt miatt várhatóan ugyanis újabb szavazókat veszítenek majd a felsorolt formációk, ami a jelenlegi forgatókönyv szerint komoly fejfájást okozhat a pártvezetőknek a júniusi EP és önkormányzati választásokon.
Mindemellett azonban a folyamatos viták is jelentősen gyengítik a baloldal esélyeit, aminek részeként az elmúlt hónapokban nem telt el olyan hét, hogy ne olvashattunk volna valamilyen újabb baloldali csörtéről. Kunhalmi Ágnes kritikája mellett ugyanis hol az LMP és a Jobbik, hol pedig a Párbeszéd, vagy a Momentum politikusai fogalmaztak meg kritikát a korábbi szövetségesekkel szemben, amik rendre komoly sajtóvisszhangot kaptak. A legnagyobb figyelmet kiváltó csörte ugyanakkor kétségtelenül a Momentum vs. Jobbik után alig pár héttel kirobbant, Momentum vs. Demokratikus Koalíció közti konfliktus volt.
Donáth véleménycikke és azt követő nyilatkozatai komoly visszhangot keltettek az ellenzéki politikusok között, akik közül Kanász-Nagy Máté és Ungár Péter is erős kritikát fogalmazott meg, Ungár pedig egyenesen hisztériának nevezte a Momentum új elnökének szavait. Az újabb ellenzéki belharc azonban még a Momentumon belül is komoly vitákat gerjesztett, miután a párt egyik korábbi tagja, Nyirati Klára egy kalocsai fórumon bírálta élesen Donáth Annát a nyilatkozata miatt. A Momentum ezután fegyelmi eljárást indított a bajai polgármester ellen, aki végül úgy döntött, inkább kilép a pártból.
Nem különösebben hatotta meg azonban a Momentum “hadüzenete” a Demokratikus Koalíciót és Gyurcsány Ferencet, aki Donáth Annak szavaira mindössze annyit reagált, hogy jelenleg kb. 1,1 millió szavazója van a pártnak és nem gondolná, hogy a Donáth által kezdeményezett vita közelebb vinné a magyarországi ellenzéket a kormányváltáshoz.
A kilenc éve még alig 1 százalékos, mára azonban a baloldali ellenzék legerősebb pártjává váló DK (kb. 18-20 százalék között mozgó támogatottsággal) magabiztossága ugyanakkor koránt sem érthetetlen a júniusi megmérettetések előtt.
A párt ugyanis kétségkívül az egyik legkényelmesebb helyzetből várhatja a soron következő Európai Parlamenti és önkormányzati választásokat. Az előzetes becslések szerint ugyanis a DK-nak 5 képviselője is bekerülhet az EP-be, de az ellenzéki önkormányzati képviselői és polgármester-jelölti háttéralkukban is előnyben vannak a párt politikusai, a támogatásuk nélkül pedig akár még Karácsony Gergely is könnyen kaphat baloldali kihívót Budapesten.
Mindez persze komoly érvágást jelent a Momentumnak, aminek láthatóan feltett szándéka az ellenzéki vezető szerep átvétele.
A minden bizonnyal a választási kampány előszeleként indított támadás a DK ellen ugyanakkor egyelőre kevés eredményt hozott a folyamatosan romló támogatottsággal küzdő pártnak, ami a botránypolitizálásnak köszönhetően egy év alatt a szavazói majdnem felét elvesztette.
Az utóbbi hónapok ehhez hasonló csörtéi – az újabb törpepártok megjelenésével – ráadásul a megmaradt ellenzéki szavazókat is elbizonytalanítja, ami egy minden eddiginél kudarcosabb eredményt hozhat a baloldali pártoknak júniusban. Ennek ellenére a vízió és program nélküli ellenzéki pártok közti viták várhatóan tovább erősödnek majd a júniusi választásokhoz közeledve, amik a háttéralkukkal és nyilvános pozícióharcokkal kiegészülve minden bizonnyal érdekességet és csalódottságot egyaránt tartogatnak majd a magyarországi baloldal megmaradt szavazóinak.