2023. október 29., 08:16

Bukott diákból eminens?

Örömünnepet ültek október 16-án Európa neoliberálisai, hiszen – ahogyan ők fogalmaznak – a renitensből ismét jó tanuló lehet Lengyelország az Európai Unióban. A konzervatív Jog és Igazságosság ugyan meggyőzően nyerte a parlamenti választásokat, a Jarosław Kaczyński vezette párt azonban koalíciós partner nélkül aligha tud kormányt alakítani, így nagy az esélye, hogy négy évig a Donald Tusk-féle Polgári Koalíció és partnerei, az eddigi három ellenzéki csoport fogja irányítani Lengyelországot.

tusk
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

A parlamenti matematika egyszerű: a 460 tagú képviselőházban 231 mandátumra van szükség a többséghez (50% plusz egy), a PiS 194 mandátuma a Konföderáció 18 mandátumával együtt kevésnek bizonyul. Ezzel szemben a Polgári Koalíció 157, a Harmadik Út 65 és az Új Baloldal 26 mandátuma kényelmes többséget jelentene. A feltételes mód több mint egy héttel a választások után és az eredmények ismeretében is fennáll, hiszen hosszú hetekbe, hónapokba is telhet, mire feláll az új lengyel kormány.

Mintha legalábbis Orbán veszített volna
Természetesen a nyugati sajtó tele volt dicshimnuszokkal, amiért Lengyelországban reményeik szerint kormányváltás lesz. Szinte mindegyik lap arról cikkezett, hogy ezzel felbomlik az erős magyar–lengyel szövetség.

A Bloomberg például azt írta, hogy Tusk visszahozhatja „a sötét oldalról” Lengyelországot, amely Orbán Viktor Magyarországával egyenrangú „latorállammá” vált. A Financial Times szerint Lengyelország bizonyította, hogy Magyarországgal ellentétben, ellenálló demokrácia. A Guardian arról cikkezett, hogy a kormányzó párt bevetett minden „Orbán-féle piszkos trükköt”, hogy megtarthassa hatalmát. A New York Times azt a konzekvenciát vonta le, hogy Lengyelország lebontja az illiberális demokráciát, míg a Frankfurter Allgemeine Zeitung állítása szerint Magyarország elszigeteltté válik jogállami kérdésekben. A Süddeutsche Zeitung egyenesen annak örvendezett, hogy a lengyel választások vesztesei közé tartozik a magyar kormány is.

Számunkra, magyarok számára akár hízelgő is lehetne, hogy a nyugati mainstreammédia (beleértve sajnos a szlovákok zömét is) szinte úgy örömködött, mintha nem is Lengyelországban, hanem Magyarországon szenvedett volna vereséget a szuverenista oldal, többször kiemelve, hogy Orbán egyedül maradt, szövetségesek nélkül. Ami ugye vaskos hazugság, hiszen a szlovák sajtó valahogy megfeledkezett arról, hogy a saját országa régi-új miniszterelnöke ugyanazokat az elveket vallja, mint a magyar kormányfő, s ezt nyíltan ki is mondta.
Boldogok a lelki szegények

Büszkék pedig azért lehetünk, mert eszerint a végtelenül és visszafordíthatatlanul elszigetelt magyar kormányfő lassan már Európa, sőt a világ origója, és ehhez mérnek minden elmozdulást. Nyereséget, veszteséget, kudarcot és sikert. Szegény magyar miniszterelnök, ha tudná, mennyire magára maradt a PiS győzelme (kormányzásképtelensége) után! A múlt héten ugyan a második világhatalom, Kína miniszterelnökével, elnökével, a világ legnagyobb bankjának igazgatójával és az orosz elnökkel tárgyalt, de hát azok is el vannak szigetelve, csak szegénykéim még nem tudják.

A lengyel választások után a magyarországi ellenzék is repdesett a boldogságtól. Cseh Katalin például így ujjongott: „Jövünk utánatok, drága barátaim” (…) Magyarként egyszerre tölt el a végtelen boldogság, ugyanakkor az irigység is”.

Azt persze csak találgathatjuk, mikor és hová jön a lengyelek után a magyar ellenzék, hogyan és mikor érkezik el hozzájuk az útközben valahol elkalandozott „rendszerváltó hangulat”.

Lattman Tamás korábbi ellenzéki miniszterelnök-jelölt (ha még akad ember, aki emlékszik rá), azt vizionálta: „Előbb-utóbb biztosan bukik Kaczyński és bandája.”

Nem eszik oly forrón a lengyel kását!

A feltételes mód egyelőre mégis indokolt, hiszen az államfő először Kaczyńskit bízza meg kormányalakítással, s ha ez nem sikerül, akkor léphet előre Brüsszel üdvöskéje, Donald Tusk.

Az ünnepléssel azért is illő csínján bánni, hiszen Tuskra kemény csaták várnak. Nem mellesleg „Kaczyński és bandája” miatt is, akiknek nagyon szilárd a bázisuk Lengyelországban, és a választási vereséget sem ők szenvedték el, hanem potenciális szövetségesük, a Konföderáció.

Ráadásul Tusknak nemcsak a PiS által jelölt Andrzej Duda államelnökkel kellene megküzdenie, de a több fontos kérdésben tőle távol álló partnereivel is össze kellene hangolnia a kormányprogramot. Meglehet, hogy egy színes, ingatag koalíció révén politikai instabilitás vár északi szövetségesünkre.

Mindenesetre összejönni látszik az uniós célkitűzés, amelynek érdekében Brüsszelből Donald Tuskot hazatuszkolták a szuverenista „sötétség” legyőzésére Varsóba. Azt a blődséget ugyan senki sem hiheti el, hogy Tusk a választások után azonnal „hazahozza” az Európai Unió által zárolt eurómilliárdokat, hogy egy csapásra megszűnnek a kötelezettségszegési eljárások, avagy Brüsszel elengedi a lengyeleknek a bíróság által megítélt napi egymillió eurós büntetést. De ha valami csoda folytán Lengyelországot kistafírungozná az Unió, legalább kiderülne, milyen súlyos az a kettős mérce, amely természetesen nem létezik.

A liberális mainstream azért sem alhat nyugodtan, mert Lengyelországban bizonyos kérdésekben úgy tűnik, konszenzus van. Ilyen a migránskérdés, ahol a brüsszeli elvárások valószínűleg nem fognak teljesülni, hiszen éppen Donald Tusk vádolta meg a kormánypártot a kampány hevében, hogy beengedi a migránsokat (ami természetesen nem volt igaz).

Ráadásul Lengyelország rengeteg ukrán menekültet fogadott be, és ennek a terhei éppen elégségesek. Ne felejtsük el, hogy a lengyel–fehérorosz határon áll már egy kerítés, és bármilyen kormány lesz Varsóban, nem fogja engedni, hogy az oroszok Belarusszián keresztül migránsokkal törjenek borsot az orra alá.

Az Európai Unió „semlegessége”

Akárhogyan is végződjön a lengyel kormányalakítás, a demokratikus választások tisztaságára hatalmas árnyékot vetett Brüsszel nem is titkolt beavatkozása.

Von der Leyen már hónapokkal ezelőtt, Donald Tusk uniós leköszönésekor odaszólt neki: reméli, hogy lengyel miniszterelnökként találkoznak legközelebb. Az sem igazán lepett meg senkit, hogy egy héttel a választások előtt „lengyel napot” tartottak az Európai Parlamentben, ami elég durva beavatkozás egy ország belügyeibe. És hát a Soros-birodalom által felvásárolt sajtóról se feledkezzünk meg, az is fújta a szelet a liberális vitorlába.

Magyarország és Szlovákia szempontjából természetesen nem lesz kedvező, ha Donald Tusk alakít kormányt Lengyelországban. A visegrádi négyek már amúgy is megtépázott egysége tovább fog gyengülni, ez a formáció pedig – ráadásul a prágai liberális kormány köpönyegváltása után – a lengyelek nélkül nagyot veszít a súlyából.

Varsó valószínűleg igyekszik majd elsimítani az Unió nagy országaival fennálló vitáit, joviálisabban fog viszonyulni a brüsszeli vezetéshez, az azonban nem várható el, hogy a „kétsebességű EU” ötletére, a kötelező migránskvótákra vagy a vétójog megszüntetésére boldogan adja áldását. Lengyelország – bármilyen kormánya is legyen – nem fog eltérni attól a céltól, hogy dominanciát szerezzen a térségben, és feladja a szuverenitását. Hívják bár Donald Tusknak az új lengyel miniszterelnököt. A több száz éves lengyel–magyar barátság pedig nem egy mobilos applikáció, amit ki lehet törölni a lengyel nép emlékezetéből.

Megjelent a Magyar7 2023/43. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.