2025. július 6., 17:18

Beindul a NATO pénzszórás - többezer páncélost vásárolna a német hadsereg

A NATO európai erőinek megerősítése keretében Németország több ezer páncélos, két és félezer páncélos harcjármű és mintegy ezer tank, beszerzését vette fontolóra, ez a háború utáni időszak egyik, ha nem legnagyobb hasonló német katonai beszerzése – számolt be a Bloomberg jelentésére hivatkozva több hírforrás, köztük a thegatewaypundit.com is.

 

Leopard 2
Képünk illusztráció
Fotó: TASR/AP

A NATO-ban nemrégiben hozott döntés, amely a tagállamok számára GDP-jük 5 százalékára emeli az előirányzott fegyverkezési kiadásaik szintjét, egyértelművé tette, hogy a gyakorlatilag Washington által irányított szervezeten keresztül a Trump adminisztráció ismét „szövetségesei” kegyetlen megsarcolására készül, egyúttal zsíros megrendeléseket juttatva saját fegyveripari cégeinek. A mostani német bejelentés, illetve annak részletei azonban legalább részben más megvilágításba helyezik a döntés következményeit, kilátásba helyezve, hogy a fegyverkezésre szánt óriási kiadásoknak legalább egy része Európában maradhatna.

Ez persze még mindig sekély vigasz, hiszen egyértelmű, hogy a NATO vezérlése alá kerülő eszközállomány továbbra is elsődlegesen amerikai érdekérvényesítést szolgál majd a mi euróinkból, a mi földrészünkön. Ráadásul az sem ébreszt éppen jó érzéseket, ha visszaemlékszünk arra, hogy mi is lett a velejárója annak, amikor legutóbb ilyen mértékben felpörgött az európai fegyverkezés. Igen, mintegy nyolc és fél évtizeddel ezelőtt.

De térjünk csak vissza az aktuális németországi realitások részleteihez. A hírforrás által idézett közlés szerint az óriási – mintegy 25 milliárd eurósra becsült – beszerzés része annak a tervnek, amelynek keretében a NATO „kérése” alapján Németország hét harci dandárra (fegyvernemtől függően egy dandár, mintegy két-négy ezer ember) emelné jelenlétét a szövetség „Oroszország elrettentésére” létrehozandó egységeiben. Valamint 60 ezer fővel megnövelné a német hadsereg, a Bundeswehr aktív katonáinak állományát is.

Boris Pistorius, német védelmi miniszter közlése szerint a páncélosbeszerzés konkrétan ezer Leopard 2-es tank, valamint két-két és félezer GTK Boxer páncélos harcjármű megvásárlását jelentené. Mindkettő a német Rheinmetall fegyvergyár terméke, és az elképzelés komolyságát jelzi, hogy a vállalat részvényárfolyama a bejelentést követően ugrásszerűen, 3,7 százalékkal megemelkedtek a frankfurti tőzsdén.

A terv tehát nagyon is komoly és irányában, valamint léptékeiben is illeszkedik az elmúlt időszak hasonló lengyel, brit és francia beruházásaihoz vagy azok előrejelzéseihez. A kérdés már csak az, hogy mi lesz ezeknek az európai adófizető életszínvonalának további lemorzsolódásával megfizetett fegyvereknek a jövője? A beszerzések nagyságrendjéből adódóan ugyanis egyértelmű, hogy ekkora mértékű „bespájzolás” meghaladja azt a szintet, amit forrófejű és más pénzéből operáló nyugati politikusok további – Ukrajnában történő – elpuffogtatásra szánhatnak. Színházi példával élve pedig, ahol egy fegyver megjelenik a színen az előbb vagy utóbb el is fog sülni.

Mindezek tükrében pedig a legoptimistább lehetőség az, hogy a mindannyiunk munkájának verejtékével kiizzadott sok száz milliárd euróból megvásárolni tervezett fegyverek raktárak mélyén érik majd meg ócskavassá válásukat, s azt, hogy veszteségként leírják őket. Tudniillik ez még mindig jobb, mintha minket írnának le ilyen veszteségként.

 

Megosztás
Címkék