2025. július 12., 18:50

Az olasz autóipar felett is sötét felhők gyülekeznek

Az Európai Unió diktálta egyre nehezebben teljesíthető emissziós elvárások, az ugyancsak a brüsszeli politika következményeként emelkedő energiaárak, az infláció miatt csökkenő kereslet és más tényezők miatt nehéz éveket él és várhatóan még nehezebbekkel számolhat az olasz autóipar is, amelynek legnagyobb szereplői aktuális adatok szerint az idén gyártási számok tekintetében várhatóan még a tavalyi évnél is rosszabbat zárnak majd – számolt be több hírforrás, köztük a report24.news is.

 

Fiat - olasz autóipar
Fotó: pexels

Olaszországban már évek óta az elvárások alatti szinten teljesít az autóipar, a legnagyobb olasz autómárkákat tulajdonló Stellantis értékesítési problémákkal küzd, és egyre kevesebb autót gyárt, az ágazat hasonló problémákkal küzd, mint Németországban – számolt be aktuális adatokra hivatkozva a hírforrás.

Kifejtették: a Stellantis csoport, amelyhez mások mellett a Fiat, a Maserati, az Alfa Romeo, a Lancia és a Jeep tartozik, előrejelzések szerint az idén csak mintegy 440 ezer gépkocsit fog legyártani. Ez a szám kevesebb, mint a fele annak, mint amennyiben a vállalat az olasz kormánnyal megegyezett az idei évre, és jelentős – 37 százalékos - visszaesését jelent még a tavalyi produkcióhoz képest is, amikor a konszernhez tartozó márkák üzemeiben mintegy 475 ezer gépkocsi gördült le a gyártósorokról.

A gyártási adatokat és azok csökkenő trendjét a cikk készítői katasztrofálisként értékelik, és egyúttal rámutatnak: azok figyelmeztető jelként is szolgálnak Olaszország – mint gyártási helyszín – tekintetében is. Hozzáteszik: az egyik legnagyobb gazdaságú európai országként Olaszország gazdasága olyan a konkurenciaképesség szempontjából nehezen orvosolható strukturális problémákkal küzd, mint a viszonylag magas bérek, szigorú munkaügyi szabályozások és sztrájkokra hajlamos szakszervezetek. Ezeket a körülményeket tetézik az elmúlt években felszökött energiaárak, a magas adóterhek és az uniós emissziós normákból adódó többlet fejlesztési kiadások, amelyek mind növelik a gyártási költségeket és az eladási árakat. Na de ki akar túlárazott Fiatot venni, amikor a megfelelő piaci szegmensekben lényegesen olcsóbb járműveket is találni – teszik fel a kérdést.

Mindezek mellett az elektromos autók eladását erőltető uniós álláspont és a vonatkozó eladási előirányzások is tovább nehezítik az olasz autóipar helyzetét, mivel hiába akarják Brüsszelben, hogy a legyártott gépkocsik mind nagyobb százaléka „emissziómentes” legyen, ha az eladások jelentős részét felvevő hazai piacon a vásárlók továbbra is inkább a jól bevált belső égésű motorokat részesítik előnyben a drága és az általuk más szempontokból sem preferált villanyautókkal szemben. A cikk készítői végül megjegyzik: amennyiben nem lesz változás a befolyásoló tényezők tekintetében, akkor az olasz autóipar vélhetően a következő sajnálatos példája lehet annak, hogy egy korábban jól működő ágazatot, hogyan taszíthat a megszűnésbe az uniós klímaőrülethez kötődő szabályozás, az öngyilkos szankciós politika és a gazdasági túlszabályozottság.

 

Megosztás
Címkék