2025. február 7., 10:52

Argentína is kilép a WHO-ból

Argentína is kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO) - közölte a dél-amerikai ország libertárius elnöke, Javier Milei, nem sokkal azután, hogy Donald Trump ugyanerről tett bejelentést – számolt be a hivatalos buenos airesi közlésre hivatkozva több hírforrás, köztük a thegatewaypundit.com is.

WHO logó - Egészségügyi Világszervezet - wikipédia
Fotó: wikipédia

Mit jelenthet Trump és Milei a WHO-ból történő kilépést ígérő döntése és a témában „nyugati” fősodorrá váló politikai jelzések sora? Valóban a globalista erők abszolutizmusát célzó folyamat elleni forradalomnak lehetünk tanúi, vagy csak egy új, hangsúlyosan amerikai érdekek mentén történő megközelítésnek? Akár annak, hogy az évtizedes hegemóniát feladni nem akaró, de sok megközelítésből visszatérésre alig esélyes, lejtmenetbe került szupernagyhatalom csak szélesebb szeletet követel a tortából? Lehet-e eséllyel bízni egy valós változás ígéretében, abban, hogy egyszer valóban megjelenhet az átlagember érdeke a hatalmi döntésekben, vagy csupán egy újabb porhintést látni?

Ha a szavakat következményekkel járó lépések követik, vélhetően hamarosan megválaszolásra kerülő kérdésekről van szó. Bár az elmúlt néhány év és évtized tapasztalatai alapján igencsak jogos az óvatosság, első ránézésre biztatónak tűnhet egy olyan szervezet nemzetközi támogatásának csökkenése, amelyet mintegy hét évtizede az emberiség java szolgálatának szlogenjével hoztak létre, de amely időközben inkább magánérdekek és elképzelések megvalósításának, a globalista elit érdekérvényesítésének eszközévé, vagy legalábbis annak jelképévé vált sokak szerint.
Bill Gates és Tedros Ghebreyesus

Az Egészségügyi Világszervezet iránti bizalom jogosultságát az eredetileg az ENSZ égisze alatt létrehozott - de juttatásain keresztül időközben egyre nagyobb magánbefolyás jellemezte - szervezet fennállásának évtizedei alatt különböző részekről többször is megkérdőjelezték. Kétségkívül leginkább az elmúlt években, amikor a Covid-időszak lecsengését követően, több olyan hang is megjelent, amelyek álláspontja szerint a szervezet nem hatékonyan, esetenként pedig megkérdőjelezetten kezelte az időszak kihívásait. A szervezetet nem egy bírálat érte arra hivatkozva is, hogy magánszervezetektől kapott támogatásai mennyire befolyásolhatták bizonyos fajsúlyos döntéseit.

Donald Trump, aki előző elnöksége idején egyszer már elindította az Egészségügyi Világszervezetből történő kilépésének folyamatát, mostani elnöksége idején azzal indokolta az ezirányú döntést, hogy a WHO számos lépésében globalista célokat követ és egyes tervei pedig a tagországok szuverén döntéshozatalát is veszélyeztetik.

Ezzel, vélhetően leginkább a WHO pandémiaszerződésére utalhattak, amellyel a szervezet a világjárványokra való felkészültség égisze alatt, egy olyan „megállapodásba” próbálja behúzni a tagországokat, amely által nemzeti kormányok létfontosságú döntési jogokat ruháznak át a szervezetre, amely jelenleg már jelentős részben transznacionális óriásvállalatok magán „adományaiból” működik.

Javier Milei
Fotó:  TASR/AP

Az argentin elnök, Milei kormányzata a most bejelentett döntést hasonlóképpen indokolta, szóvivőjén keresztül azt közölte: „mély nézetkülönbségek” álltak elő Buenos Aires és a WHO egészségpolitikája terén, részben a Covid-időszak „hibás ajánlásai” miatt, illetve azért mert a szervezet szerintük híján van egyes országoktól és szervezetektől való függetlenségnek.

„A WHO nem állt sikerrel helyt az eddigi legnagyobb próbáján, a Covid pandémia idején, amikor időtlen karanténokat támogatott anélkül, hogy azokra tudományos támogatás lett volna” – írta hivatalos indoklásában az argentin elnök, hozzátéve: ezek a karanténok a „világtörténelem egyik legnagyobb gazdasági katasztrófáját okozták” és azok „emberiség elleni bűncselekményként is értékelhetők.”

Hozzáfűzte: sürgető, hogy a nemzetközi közösség átértékelje, hogy minek is léteznek olyan – mindenki által finanszírozott szervezetek, amelyek nem teljesítik azokat a célokat, amelyek miatt létre lettek hozva, hanem nemzetközi politikát folytatnak, amit igyekeznek rákényszeríteni a tagállamaikra.

Bár anyagi szempontból Argentína kilépése a WHO-ból nem mutatkozik rendkívül fájdalmas döntésnek, hiszen a dél-amerikai ország eddig évente csak mintegy 8 millió dollárral járult hozzá a szervezet működéséhez. Ez csak töredéke az olyan magánalapok hozzájárulásának, mint például a Bill Gates Alapítvány avagy az ugyancsak a Microsoft vezér befolyási körébe tartozó - az egészségügyi iparba megvalósított komoly beruházásairól is híres - vakcina szövetség, a GAVI. De tagállami döntés szintjén mégis jelzésértékű lehet, akárcsak az új washingtoni vezetés döntése, amely közel egy milliárd dollár bevételt von el a WHO-tól.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.