Argentína is kilép a WHO-ból
Argentína is kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO) - közölte a dél-amerikai ország libertárius elnöke, Javier Milei, nem sokkal azután, hogy Donald Trump ugyanerről tett bejelentést – számolt be a hivatalos buenos airesi közlésre hivatkozva több hírforrás, köztük a thegatewaypundit.com is.

Mit jelenthet Trump és Milei a WHO-ból történő kilépést ígérő döntése és a témában „nyugati” fősodorrá váló politikai jelzések sora? Valóban a globalista erők abszolutizmusát célzó folyamat elleni forradalomnak lehetünk tanúi, vagy csak egy új, hangsúlyosan amerikai érdekek mentén történő megközelítésnek? Akár annak, hogy az évtizedes hegemóniát feladni nem akaró, de sok megközelítésből visszatérésre alig esélyes, lejtmenetbe került szupernagyhatalom csak szélesebb szeletet követel a tortából? Lehet-e eséllyel bízni egy valós változás ígéretében, abban, hogy egyszer valóban megjelenhet az átlagember érdeke a hatalmi döntésekben, vagy csupán egy újabb porhintést látni?
Az Egészségügyi Világszervezet iránti bizalom jogosultságát az eredetileg az ENSZ égisze alatt létrehozott - de juttatásain keresztül időközben egyre nagyobb magánbefolyás jellemezte - szervezet fennállásának évtizedei alatt különböző részekről többször is megkérdőjelezték. Kétségkívül leginkább az elmúlt években, amikor a Covid-időszak lecsengését követően, több olyan hang is megjelent, amelyek álláspontja szerint a szervezet nem hatékonyan, esetenként pedig megkérdőjelezetten kezelte az időszak kihívásait. A szervezetet nem egy bírálat érte arra hivatkozva is, hogy magánszervezetektől kapott támogatásai mennyire befolyásolhatták bizonyos fajsúlyos döntéseit.
Ezzel, vélhetően leginkább a WHO pandémiaszerződésére utalhattak, amellyel a szervezet a világjárványokra való felkészültség égisze alatt, egy olyan „megállapodásba” próbálja behúzni a tagországokat, amely által nemzeti kormányok létfontosságú döntési jogokat ruháznak át a szervezetre, amely jelenleg már jelentős részben transznacionális óriásvállalatok magán „adományaiból” működik.
Az argentin elnök, Milei kormányzata a most bejelentett döntést hasonlóképpen indokolta, szóvivőjén keresztül azt közölte: „mély nézetkülönbségek” álltak elő Buenos Aires és a WHO egészségpolitikája terén, részben a Covid-időszak „hibás ajánlásai” miatt, illetve azért mert a szervezet szerintük híján van egyes országoktól és szervezetektől való függetlenségnek.
Hozzáfűzte: sürgető, hogy a nemzetközi közösség átértékelje, hogy minek is léteznek olyan – mindenki által finanszírozott szervezetek, amelyek nem teljesítik azokat a célokat, amelyek miatt létre lettek hozva, hanem nemzetközi politikát folytatnak, amit igyekeznek rákényszeríteni a tagállamaikra.