2022. február 14., 18:47

Amerikai segítséggel szerezne befolyást Bukarest

Az Egyesült Államok nemcsak a szárazföldi csapatok ezer katonáját, hanem a légierő egy alakulatát is Romániába vezényelte Németországból: a nyolc F-16-os vadászgép és a repülőrajt kiszolgáló mintegy 150 katona múlt pénteken érkezett meg a kelet-romániai Borcea légitámaszpontra. 

Románia a simulékony
Klaus Johannis és Jens Stoltenberg
Fotó: TASR/ma7

Az amerikai F-16-osok mintegy két hétig fognak a román légierő F-16-osaival közös hadgyakorlatokon részt venni, továbbá az olasz légierőnek a Duna-parti bázison tavaly december óta szolgálatot teljesítő alakulatával közösen megerősített légi járőrözési feladatokat látnak el. A fekete-tengeri Kogalniceanu-támaszpontot a hétvégén felkereste Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is. Klaus Johannis román államfő az esemény kapcsán azt mondta, az amerikai csapatok romániai jelenléte a NATO-tagállamok közötti szolidaritás és kohézió bizonyítéka, és egyértelmű jele annak, hogy az Egyesült Államok elkötelezett stratégiai partnere Romániának.

Mi a bukaresti politikai, katonai, gazdasági stratégia az ukrán-orosz válság kapcsán?

A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, Barabás T. János elmondta:

Románia politikai elitjének a fő modernizációs elképzelése az Egyesült Államok stratégiai partnersége segítségével elérni egy középhatalmi státust a Közép- és Délkelet Európai térségben. A hadseregfejlesztés mellett ez azt jelenti, hogy az ország amerikai segítséggel fejleszti IT, energiaipari és fegyvergyártó képességét, és érvényesíti nemzetpolitikáját, vagyis moldovai befolyásának növelését. Ennek megfelelően Bukarestben ellenfélnek tekintik Oroszországot, és, a kétoldalú kapcsolatok nehézségei dacára, szövetségesként kezelik Ukrajnát."

Az elemző szerint ugyancsak a biztonságpolitika határozza meg Bukarest viszonyát Moszkvával, így a gazdasági kapcsolatok panganak.

Románia orosz gázzal fedezi gázszükségletének egyharmadát, de igen magas áron vásárol orosz energiahordozót. Az orosz-román kapcsolatokat más ügyek is terhelik: román aranytartalék visszaszolgáltatása, fekete-tengeri hajózás, amerikai katonai eszközök romániai telepítése"

– mondta Barabás T. János. A szakértő úgy látja, Bukarest Kijevvel és Moszkvával való kapcsolatai addig nem fognak változni, amíg a NATO és Oroszország között jelentős feszültségek vannak, így marad a biztonságpolitika dominanciája kelet felé Bukarest részéről, ami viszont állandó problémákat fog gerjeszteni gazdasági téren.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.