2020. február 14., 13:34

A szlovén kormányfő a pártok és médiaérdekeltségeik külföldi finanszírozásának kivizsgálását sürgeti

Marjan Šarec szlovén ügyvezető kormányfő pénteken Facebook-bejegyzésében arra kérte a parlament illetékes bizottságát, hogy mielőbb vitassa meg a szlovén pártok és médiaérdekeltségeik szerinte problematikus külföldi finanszírozását.

Marjan Sarec
Marjan Šarec szlovák kormányfő
Fotó: AFP
Aki finanszíroz téged, valószínűleg nem azért teszi, mert imádnivaló vagy, hanem azért, mert cserébe akar valamit"

- írta Šarec a közösségi oldalán.

Šarec üzent azoknak a pártoknak is, amelyek most Janez Jansa, a legnagyobb ellenzéki párt, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnökével tárgyalnak egy új jobboldali koalíció létrehozásáról.
Meg kell kérdeznünk magunktól, hogy kinek lenne alárendelve ez a (potenciális) kormány, miután bebizonyosodott, hogy az SDS médiáját Magyarország finanszírozza - és a párt ezt még nem is tagadja -, nem beszélve a boszniai Szerb Köztársaságból származó problémás kölcsönökről"

- írta a leköszönő kormányfő.

Eközben a SDS azzal vádolja Šarec pártját, hogy tikos információkat szivárogtatott ki újságíróknak magyar magánszemélyek médiapiaci befektetésiről. A sajtóban olyan pénzügyi tranzakciókról jelentek meg dokumentumok, amelyeket nem lehetett volna jogszerűen megszerezni - mondták.

Šarec január végén, rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be lemondását, és új választások kiírását kezdeményezte. Ezt azzal indokolta, hogy a jelenlegi koalícióval és parlamenti helyzettel nem képes véghezvinni a szükséges reformokat. Šarec lemondását csalódottan vették tudomásul balközép koalíciós partnerei és többségük szerint átmeneti kormányt kellene létrehozni. Ehhez hozzátartozik, hogy a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a jelenlegi parlamenti pártok közül néhányan nem érnék el a négy százalékos parlamenti küszöböt az előrehozott választásokon.

A 2018. június eleji általános választásokon az SDS nyert, 25 mandátumot szerezve a 90 tagú törvényhozásban, de nem tudott kormányt alakítani. Ezt követően, augusztus elején a második helyen befutott LMS elnökét, Šarecet választotta meg miniszterelnök-jelöltnek a szlovén parlament. Az általa alakított ötpárti koalíció, amely azért állt össze, hogy megakadályozza Janez Jansát a kormányalakításban, két évig kormányzott kisebbségben.

Šarec január végi lemondása óta Jansa tárgyalásokat folytat az LMS két koalíciós partnerével - a Modern Közép Párttal (SMC) és a Szlovénia Nyugdíjasainak Demokrata Pártjával (DeSUS) -, valamint az ellenzéki kereszténydemokrata Új Szlovéniával (NSi). Csütörtökön Jansa bizakodóan nyilatkozott egy új koalíció létrehozásáról.

A tárgyalások alapján nincs kétségem afelől, hogy megbízást kapnék a parlamenttől egy új kormány létrehozására. Mindazonáltal ez csak akkor érdekel bennünket, ha olyan kormányt tudunk alakítani, amely megoldja a problémákat és fenn tud maradni, hogy ne kelljen kétévente új választásokat kiírni"

- mondta.
 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.