2021. május 10., 16:28

A Pfizer/BioNTech vakcináján jelenleg nincs mit módosítani, mindegyik mutánstól véd

Brit, brazil, dél-afrikai, indiai. Csak a legismertebbek a COVID-ot okozó SARS-CoV-2 koronavírus számtalan mutánsa közül. A járványvédelmi szakembereket az első oltások megjelenése óta foglalkoztatja a kérdés, meddig győzzük a fegyverkezési versenyt, a ma fejlesztett vakcina, jó lesz-e holnap is. A Pfizer-vakcina fejlesztői szerint az ő oltóanyaguk egyelőre állja a sarat, nincs mutáns, ami kifogna rajta. 

Fotó: TASR/AP

 

A német BioNTech által kiadott közleményben az áll, "jelen állás szerint nincs bizonyíték arra, hogy szükség lenne a vakcina módosítására a legfontosabb vírusvariánsokkal szemben". Ennek ellenére a vállalat még március elején közölte, a szárazon tartott puskapor szellemében nekilát tesztelni a módosított vakcinákat, amolyan jól jöhet még alapon. 

A vírus lehetséges módosulásai alapján jelenleg is zajlanak a tesztek. 

A BioNTech-nél azt is vizsgálják, a megfelelő védettséghez szükség lehet-e egy harmadik adag beadására. Az előzetes eredmények alapján igen, de hivatalos eredmény egyelőre nincs. 

Az elmúlt hónapokban szinte naponta jelentek meg hírek új mutánsokról. Ez a leginkább képregényekből és középszerű hollywood-i filmekből ismert kifejezés egy tulajdonképpen teljesen természetes folyamat eredménye. A nyugati sajtóban nem véletlen, hogy a kevésbé rosszul hangzó variáns (variant) kifejezés terjedt el. A mutáció szélesebb értelemben vett definíciója igen egyszerű, tulajdonképpen a genetikai anyag spontán vagy környezeti hatásokra (pl. sugárzás) kialakuló, maradandó megváltozása. A vírus szaporodásakor a génkészlet másolásába előbb-utóbb óhatatlanul hiba csúszik, minél gyorsabban, minél többet osztódik a vírus, annál valószínűbb, hogy a génkészletben "hiba" keletkezik. Ez a vírus tulajdonságainak megváltozásához vezet, például másként, jobban vagy rosszabbul tud kapcsolódni az emberi sejtekhez a kórokozó, azaz változik a fertőzőképessége. Ugyanez visszafelé is igaz, előfordulhat, hogy az ember immunrendszere nehezebben vagy könnyebben ismeri fel a vírust pusztán azáltal, hogy a mutáció miatt megváltozott a vírus génkészlete. 

Az amerikai Pfizer gyógyszeróriás és a német BioNTech biotechnológiai vállalat által fejlesztett vakcina a legelterjedtebb a világon, ez volt az első oltóanyag, amelyet az EU, illetve az Egyesült Államok gyógyszerügynökségei jóváhagyták. Jelen állás szerint több mint kilencven országban használják.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.