2021. január 27., 12:46

A nyugati sajtó már arról cikkez, ideje lenne Magyarország példáját követni vakcinaügyben

Mik vannak?! A koronavírus jelentette összeurópai fenyegetés miatt csak sikerült félretenni az ideológiai elfogultságot. Több nyugati médium is arról ír, látva, milyen és mekkora akadályokba ütközik az uniós vakcinaellátás, talán ideje lenne Magyarország példáját követni, s szépen leszerződni az oroszokkal és kínaiakkal.

Fotó: TASR/AP

Nem lehet persze elhallgatni, hogy számos kétség felmerült az orosz és kínai vakcinák kapcsán. Ezekkel portálunk is több alkalommal foglalkozott, például ITT, ITT és ITT. Magyarországon belpolitikai balhé is lett abból, hogy a kormány megegyezett (az egyébként megbízhatóbbnak tartott) kínai gyártóval, de, minden bizonnyal látva a közvélemény meggyőzően egységes álláspontját, hamar el is halt a kritika, Gyurcsányék petíciózása elszállt a szélben. 

Mindkét (illetve, ha a britet is számoljuk, három) vakcinával szemben az a fő ellenvetés, hogy azokat az Európai Gyógyszerügynökség nem engedélyezte.

E kétségtelenül fontos tényt azonban perspektívába helyezi, hogy az EMA által eddig engedélyezett kétféle vakcina (Pfizer és Moderna) terjesztésével komoly gondok adódtak, a hivatalos verzió szerint a gyárak nem bírják a termelést. Nem véletlen, hogy az összes nagy nyugati sajtótermék, a Bloombergtől kezdve, a Politicón át a Financial Timesig lehozta a hírt, hogy Magyarország kiegyezett az oroszokkal. Azt is érdemes megfigyelni, hogy néhány kivételtől eltekintve nem, vagy csak alig-alig bírálják a döntést. 

Mivel egyre inkább úgy tűnik, vakcina nélkül gyakorlatilag képtelenség kikeveredni a járványból, EMA-engedélyezett vakcinát viszont lehetetlen eleget beszerezni, Nyugat-Európa is lassan-lassan kénytelen belátni, muszáj alternatívák után nézni.

Az ugyanis nem megoldás, amivel a belgák próbálkoznak, akik azt követelik az Uniótól, vonja blokád alá a Pfizer helyi gyárát (pláne, hogy Belgiumban alig akar valaki oltatni, hétvégén például nyitva sincsenek az oltópontok, annyira csekély az érdeklődés), viszont az sem járható út, hogy néhánynaponta "széjjelvízágyúzzák" saját polgáraikat, ahogy az pár napja Hollandia nagyvárosaiban történt. Az meg már csak hab a tortán, hogy az olasz kormány éppen pert készít elő a vakcinagyártókkal szemben, mert azok nem küldenek elég vakcinát.

Valamit tehát lépni kell! A brit The Sun például így ír az elmúlt napok eseményeiről:

Magyarország káoszt okozott az Unióban azzal, hogy maga biztosítja be vakcinaszükségleteit.

Ugyanakkor a lap hozzáteszi, Orbánék akciója számos Uniós országot késztethet hasonlóra, s ez még úgy is figyelemreméltó megállapítás, hogy Magyarország a brit AstraZeneca vakcináiból is rendelt egy nagy adagot. A flamand Het Nieuwsblad napilap például ezzel a szöveggel jelent meg kedden:

Követnünk kellene Magyarország példáját? Hívjuk fel Putyint?

De szinte megszólalásig hasonló címmel került ki a cseh közrádió honlapjára is az alábbi cikk:

Csehországnak követnie kellene Magyarországot és az oroszoktól vásárolni vakcinát?

Egy komolyabb közéleti vita épp most alakul a cseheknél a kérdésben, több szakember is egyetért a magyar kormány lépésével, a legóvatosabbak is csak az EMA-engedély hiánya miatt utasítják el az orosz vakcinát. 

Hacsak nem történik valami hirtelen áttörés és kezd el ömleni a nyugati vakcina Európába, szinte biztosra vehető, hogy hamarosan más tagállamok is követik Magyarország példáját és EMA-engedély nélkül vásárolnak vakcinákat.

Tulajdonképpen mindegy, hogy brit, orosz vagy kínai oltóanyagot, a tanulság ugyanaz marad, az Európa Unióban valami nagyon nem működik. Ha baj van, a föderatív szövetség hirtelen újra nemzetállamok laza kapcsolódására vált át, mivel az EU képtelen ellátnia  feladatait. Ugyanis ne felejtsük, az Európai Bizottság ragaszkodott hozzá, hogy ő tárgyaljon a gyógyszergyárakkal (más kérdés, hogy a szükséges mennyiségeket minden ország maga kérvényezte), s jól láthatóan valami nagyon félrement. 

Pontosan ezt látta be kiválóan a magyar kormány. Az Unióra nem lehet számítani jelenleg, vakcinabeszerzésben semmiképp. Más kérdés, hogy a közeljövőben nagyon oda kell figyelni arra, a magyar hatóságok engedélyezési eljárásába ne csússzon hiba (sajnos van néhány aggasztó jel),

mert az első súlyos mellékhatásnál vagy tragédiánál bukik az egész.

Nem számít, hány emberéletet ment meg, ha egy páciens is belehal az orosz,kínai, brit, EMA-engedélyt még nem kapott vakcina mellékhatásaiba, akkor hiába a rengeteg munka, az ügyes diplomáciai lavírozás és különutas stratégia, arra már a kutya nem fog emlékezni. Most úgy állunk, Magyarországról vehet példát az Unió, jó lenne, ha ez így is maradna!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.