2024. augusztus 23., 13:11

A német ellenzék mesterséges intelligenciát használna az arcfelismeréshez a vasútállomásokon

Az ellenzéki konzervatív CDU/CSU, amely a felmérések szerint a legnagyobb politikai erő Németországban, mesterséges intelligenciát (MI) akar alkalmazni a vasútállomások biztonsági kamerái által rögzített felvételek kiértékelésére.

 

A spanyolviasz feltalálása
Joachim Herrmann
Fotó: Facebook

Azt ígéri, hogy előrelépést érnek el a körözött bűnözők felkutatásában és időben kiszúrják a potenciális erőszaktevőket.

Németországban a vasútállomásokon tapasztalható erőszak mostanában nagy problémát jelent. Évente több száz késes támadás történik ott.

Néhány nappal ezelőtt Joachim Herrmann bajor belügyminiszter arról beszélt, hogy a mesterséges intelligenciát a nyilvános helyeken történő arcfelismeréshez használják. Herrmann a Bajorországban kormányzó Keresztényszociális Unió (CSU) tagja, amely az össznémet Kereszténydemokrata Unió (CDU) testvérpártja.
A rendőrségnek több lehetőségre van szüksége, hogy a bűnözők felkutatásakor biometrikus arcfelismerést is használhasson”

- mondta. Ezért mesterséges intelligenciát akar bevonni az arcok kiértékelésébe. Jelenleg Németországban az ilyen megközelítést erősen korlátozza a törvény, és bírósági engedélyre van szükség.

Ines Claus, a hesseni tartományi parlament CDU-frakciójának vezetője most Herrmannéhoz hasonló javaslattal állt elő.

Az arcfelismeréssel és a mesterséges intelligenciával meg tudjuk védeni az emberek 99 százalékát a bűnözők egy százalékától. Ha helyesen használjuk, az MI a jövőben például a fegyvereket is felismerhetné, ami másfél perc előnyt jelentene az életmentéshez”

- mondta a Bild című lapnak.

Claus a mesterséges intelligenciáról és az arcfelismerésről a frankfurti főpályaudvaron történt keddi incidens kapcsán beszélt, ahol egy férfi lelőtt egy másik férfit. Ezután további lövéseket adott le a fekvő áldozat fejére. A rendőrség röviddel ezután letartóztatta a lövöldözőt.

A biometrikus arcfelismerést már használja például a szászországi rendőrség Görlitzben, a Cseh Köztársaság és Lengyelország határán. Ez nem tetszik a helyi Kalóz pártiaknak, akiknek a digitális világ és a személyes adatok védelme a fő problémájuk. Anne Herpertz, aki a pártot képviseli a drezdai városi tanácsban, panaszt tett emiatt az állami adatvédelmi biztosnál, mert szerinte ez törvénytelen.

A felső-sziléziai rendőrség nemrég úgy nyilatkozott, hogy súlyos bűncselekmények esetén, illetve bírósági végzéssel használnak biometrikus arcfelismerést.

A rendszerben a körözött és gyanúsított személyek összehasonlító képeit tárolják. Ezeket kézzel kell beírni, mivel a térfigyelő rendszer nincs összekötve az internettel vagy a rendőrség adatbázisával. A képeket összehasonlítják a videofelvételekkel. Csak akkor jelenik meg egy jelentés, ha van egyezés”

- magyarázta Kai Siebenäuger, a görlitzi rendőrkapitányság szóvivője a felismerés működését.

Siebenäuger megjegyezte, hogy az összes járókelő és az áthaladók képét összehasonlítják a beágyazott képekkel.

De nem kerül sor a nem érintett személyek azonosítására”

- mondta. Hozzátette azt is, hogy a rendszer nem a nap 24 órájában működik, hanem csúcsidőben.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.