2021. január 9., 20:30

A koronavírus alattomos fenyegetései

A csehországi gyermekorvosi rendelőkben egyre gyakrabban fordulnak meg olyan kisgyermekek, akik korábban átestek a COVID-19 betegségen és most magas lázzal járó gyulladással, bőrkiütéssel, gyomorpanaszokkal küszködnek. A szülők aggódva kérdezik az orvosokat, hogy miről lehet szó, ugyanis a kezdetben egyszerű influenzának vélt tünetek egyre súlyosabbá válnak, és nem ritkán a belső szervekre, a tüdőre és főleg a szívre jelentenek veszélyt.

Gyerekek-covid-19
Illusztráció
Fotó: Archívum

A gyulladás olykor olyan súlyos, hogy a gyermekbetegek többsége a sürgősségi osztályra kerül. A koronavírus okozta fertőzés megtörténte után általában kettőtől hat héten belül jelentkeznek ezek a tünetek, többnyire azoknál, akiknél a COVID-19 enyhe lefolyású volt. Ezt a betegséget először olasz orvosok vizsgálták még tavaly májusban. Több tanulmány is született a témában. Csehországban korábban ez a tünetegyüttes nem nagyon jelentkezett, de a fertőzöttek számának gyors növekedése következtében itt is szaporodnak az ilyen esetek.

A prágai Motol kórházban 11 gyermeket kezelnek, életkoruk 1-től 14 éves korig terjed. A brünni egyetemi kórházba 25 beteget fektettek be, Pilzenben nyolcat, Hradec Královéban tizenegyet. Csehországban eddig 68 ezer 14 évesnél fiatalabb gyermek tesztje lett pozitív.

A megbetegedés tünetei különbözőek, általában magas lázzal kezdődik, a beteg fáradékony, levert, kiütések jelentkeznek a bőrén, vörös a nyálkahártyája, véres a szemhéja. De a legnagyobb veszélyt a szív megbetegedése jelenti, amelyet a legtöbb betegnél kimutattak.

Az korábbi tanulmányok szerint százezer emberből két személyt érint a szövődmény, de a Cseh Gyermekgyógyász Társaság alelnöke, a Motoli Egyetemi Kórház Gyermekklinikájának vezetője, Jan Lebl úgy látja, hogy az esetek száma ennél jóval nagyobb lehet.

Az orvosok abban egyetértenek, hogy a gyulladást az eredményes kezelés érdekében időben fel kell ismerni. Ellenkező esetben ugyanis a belső szervek tartósan károsodhatnak, és ez a szívre is vonatkozik. A betegség lefolyásának jobb megértése érdekében a betegeket hosszú távon megfigyelés alatt kell tartani és alapos vizsgálatokat kell elvégezni, hogy az egyelőre szinte ismeretlen betegségről minél több információ álljon rendelkezésre.

A kórházból hazaengedett kis betegeket hetente EKG-vizsgálatnak vetik alá, rendszeresen ultrahanggal is figyelik a szervek működését, másnaponként vért is vesznek tőlük, sőt az egyik anyuka elmondta, hogy kislányára egy olyan berendezést szereltek, amely 24 órán keresztül követi a szívműködését.

Az óvodás korúak és az általános iskolások vannak kitéve leginkább veszélynek és a szakemberek szerint a megbetegedettek 2 százaléka nem éli túl a szövődményeket.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.