2024. július 7., 15:50

A csalódott skótokat ment vigasztalni az új brit kormányfő

Skóciába utazott vasárnap Sir Keir Starmer munkáspárti brit miniszterelnök, aki a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetésével tárgyal a skót és a brit kormány további együttműködéséről.

Majd ellesznek
Sir Keir Starmer brit és John Swinney skót miniszterelnök
Fotó: TASR/ma7

John Swinney skót miniszterelnök, az SNP vezetője Starmer látogatását üdvözlő vasárnapi nyilatkozatában nem említette a skót függetlenség ügyét. Úgy fogalmazott: a skót kormány elkötelezetten törekszik arra, hogy építő jellegű együttműködést folytasson Londonnal "a jelenleginél jobb Skócia megteremtése" érdekében.

A skót miniszterelnök az SNP választási programját bemutató múlt havi tájékoztatóján kijelentette: a nagy-britanniai parlamenti választás lehetőséget teremt a skótoknak arra, hogy még intenzívebb nyomást fejtsenek ki Skócia függetlensége érdekében, és ennek módja az, hogy az SNP ismét elnyerje a londoni alsóházban a Skóciát megillető képviselői helyek többségét.

A csütörtökön tartott nagy-britanniai parlamenti választáson azonban - amelyen a Munkáspárt földcsuszamlásszerű győzelmet aratott - az SNP súlyos vereséget szenvedett: a londoni alsóházban Skóciának járó 57 képviselői mandátumból a Skót Nemzeti Párt a vasárnapra véglegessé vált adatok szerint mindössze kilencet szerzett.

Ez azt jelenti, hogy az alsóházi SNP-frakció létszáma 39 fővel zuhant az előző, 2019-es parlamenti választáson elnyert képviselői helyekhez képest.

Az utolsó, még függőben lévő skóciai mandátum sorsa vasárnap dőlt el, amikor többszöri újraszámlálás után kiderült, hogy az észak-skóciai Inverness, Skye and West Ross-shire választókörzet képviselői helyét Angus MacDonald, a Liberális Demokraták jelöltje szerezte meg. Az előző parlamentben ezt a választókerületet is az SNP képviselte a londoni alsóházban.

A Munkáspárt a korábbi egyről 37-re növelte mandátumainak számát a Skóciát megillető alsóházi képviselői kontingensen belül.

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.

A brit EU-tagságról 2016-ban tartott referendumon azonban országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt. Az SNP azóta rendszeresen hangoztatja, hogy elengedhetetlenné vált az újabb függetlenségi népszavazás, mivel Skóciát egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London távozásra kényszerítette az EU-ból.

Az SNP választási programjában szerepelt, hogy függetlenségének elnyerése után Skócia önálló országként ismét belépne az EU-ba.
 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.