A Bizottság egyelőre kudarcot vallott, Belgium elutasítja az orosz eszközök felhasználására vonatkozó kompromisszumos tervét
A cseh Echo24.cz portál szerint „az EU-csúcsig nem lesz megállapodás.” Belgium elutasította az Európai Bizottság által javasolt engedményeket, amelyek az Ukrajnának nyújtott úgynevezett jóvátételi hitelre szánt befagyasztott orosz vagyon EU-ban történő felhasználásának feloldásához vezettek volna.
A Politico című brüsszeli lap szerint a patthelyzet továbbra is fennáll. Így nem valószínű, hogy előzetesen megállapodás születik, a megoldás az EU-csúcson részt vevő uniós elnökökön és miniszterelnökökön múlik majd. Ha erre sor kerül, csak Csehországnak több mint 80 milliárd korona kockázatos garanciát kellene vállalnia, amit nem kis valószínűséggel a döntőbíráskodás után Oroszországnak kellene kifizetnie. Ezért Andrej Babiš miniszterelnök határozottan elutasítja a Bizottság tervét.
Az EU mintegy 210 milliárd euró értékben zárolt orosz eszközöket. Ennek nagy részét, mintegy 185 milliárd eurót a belgiumi Euroclear európai értéktárban tartják, a fennmaradó 25 milliárd eurót pedig öt bankban, többségükben Belgiumban és Franciaországban.
Belgium fél a lehetséges jogi kockázatoktól, és attól, hogy problémákba ütközhet, ha Oroszország kártérítést követel, vagy ha a pénzt gyorsan kell kiadni. A belga miniszterelnök, Bart De Wever ezért garanciákat kér a többi országtól, hogy „ha a pénzt vissza kell fizetni, minden tagállam hozzájárul”.
Olaszország, Bulgária és Málta a múlt héten pénteken Belgiumhoz csatlakozva közös nyilatkozatban fejezte ki fenntartásait, amelyben felszólította az Európai Bizottságot, hogy vizsgáljon meg „kiszámítható paraméterekkel és lényegesen alacsonyabb kockázatokkal rendelkező alternatív megoldásokat”.
Egy másik engedményben a Bizottság felszólította az összes uniós országot, hogy mondják fel az Oroszországgal kötött kétoldalú beruházási szerződéseiket, hogy Belgium „ne maradjon magára” a Moszkva által hozott esetleges megtorló intézkedésekkel szemben. Belgium azonban hétfő este közölte az uniós nagykövetek találkozóján, hogy az általa javasolt biztosítékok még mindig nem elegendőek - erősítették meg diplomáciai források a Politicónak.
- mondta egy meg nem nevezett diplomata. Miközben Franciaország továbbra is nyilvánosan támogatja a befagyasztott eszközök felhasználásának tervét - ezt az álláspontot ma Brüsszelben Benjamin Haddad francia Európa-ügyi miniszter megismételte -, Emmanuel Macron elnökhöz közel álló források szerint Párizs „semleges”. Vagyis kész támogatni az orosz eszközök felhasználását, de nem ellenzi egy közös uniós hitel felhasználását, hogy megakadályozza Ukrajna csődjét.
Németország viszont például ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz eszközök felhasználásán kívül nincs más valós lehetőség. Ráadásul Berlin szerint a közös adósság nem is megvalósítható, mert ehhez a lépéshez egyhangú jóváhagyásra van szükség. A jóvátételi hitelhez csak minősített többségre van szükség. Ezt azonban jogi alapon vitatja Magyarország, amely régóta ellenzi a korrupt Ukrajnának nyújtott finanszírozást.