2025. július 18., 17:29

Takáč szerint a szlovákiai mezőgazdaság nem válhat az EU agrárpolitikájának áldozatává

A mezőgazdaság nem válhat az Európai Unió (EU) ambiciózus költségvetésének áldozatává – jelentette ki Richard Takáč mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, reagálva az Európai Bizottságra (EB), amely bemutatta az EU új többéves pénzügyi keretének tervezetét a 2028–2034-es időszakra. Véleménye szerint a költségvetési javaslat egyik alapvető problémája az, hogy a teljes költségvetés rekordösszegű növekedése ellenére csökken a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az erdőgazdálkodás támogatása.

Dohogás
Richard Takáč
Fotó: TASR

„Ez az EU-költségvetés sokkal nagyobb, mint az előző, eléri a kétezer milliárd eurót, amit szinte elképzelni sem tudunk. Ez körülbelül egyharmados növekedést jelent az új programozási időszak költségvetésében. Hatalmas pénzügyi forrásokról van szó.

A legszomorúbb azonban az, hogy annak ellenére, hogy nagyobb a költségvetés, a mezőgazdasági termelők, az élelmiszeripar és az erdészet kevesebbet kap,” - pontosította Takáč.

Előzetes adatok szerint a szektor támogatása a korábbi szint 73–74%-ára csökkenne, azaz körülbelül 300 milliárd euróra. Takáč bírálta, hogy az EU többet tervez beruházni a védelembe, miközben kevesebbet fordít az élelmiszerbiztonságra.

Az Európai Unió több pénzt akar költeni fegyverkezésre, de kevesebbet a mezőgazdaságra. És felteszem a kérdést – nem akar az EU élelmiszerbiztonságot és önellátást?”

– tette hozzá.

A mezőgazdasági miniszter további éles kritikája a közös agrárpolitika (KAP) pilléreinek összevonására irányuló javaslat, az élelmiszeripar támogatási rendszerből való kizárása, valamint a közvetlen kifizetések felső határának bevezetése, miközben a szlovák gazdák még ma sem érik el az uniós átlag 100%-át.

„20 évnyi uniós tagság után még mindig csak az uniós közvetlen támogatások 82%-án vagyunk. Ha valaki ezek további korlátozását javasolja, az számunkra elfogadhatatlan,” hangsúlyozta Takáč.

Hozzátette, hogy a következő hónapok döntő fontosságúak lesznek. „Kemény küzdelmek várnak ránk, magyaráznunk kell az Európai Unió képviselőinek, hogy a mezőgazdaság sokkal többet érdemel. Igazságos feltételekre van szükségünk ahhoz, hogy versenyképesek lehessünk és élelmiszer-önellátók maradjunk” – zárta a miniszter.

Megosztás
Címkék