2023. május 3., 09:28

Mi lesz a mezőgazdasággal? Egyre nagyobb az aszály

Kevés országot sújtott jobban az aszály az utóbbi években, mint Szlovákiát, és az idei előrejelzések sem bíztatóak. Szlovákia nagy részén júliustól szeptemberig szokatlanul nagy szárazság várható.

aszály
Száraz kukoricaföld
Fotó: TASR

A Környezetpolitikai Intézet szakemberei legújabb elemzésükben azt javasolják a szaktárcának, hogy az új uniós forrásokat és az agrártámogatásokat elsősorban azokra a területekre irányítsák, amelyeket évek óta fokozottabban érint a szárazság.

Az elemzés szerint Pozsony egyes részei és a Szenci járás is a szárazságtól leginkább sújtott területek közé tartoznak. A szakemberek rámutatnak, a Szenci járás területének nagy részét mezőgazdasági területként használják, ami növeli az aszály kockázatát. A veszélyeztetett járások másik csoportja, bár ezek nincsenek akkora veszélyben, mint a délnyugati területek, Szlovákia délkeleti részén, Tőketerebes és Kassa környékén található.
Gondot okoz az egyenetlen csapadék is

Az aszály az éghajlatváltozás következtében hatással lesz a mezőgazdasági termelésre is, így a Csallóköz, amely rendkívül jelentős mezőgazdasági terület, és itt található Szlovákia legnagyobb ivóvízkészlete is, fokozott veszélyben van. Területe egyben Európa legnagyobb folyami szigete is. Az erdeit azonban a mezőgazdasági tevékenység miatt nagyrészt kiirtották, ami az elemzők szerint fokozza a szárazsággal szembeni sebezhetőséget.

A földművelésügyi tárca már 2008-ban figyelmeztetett arra, hogy 2025-re a klímaváltozás főként az extrém – száraz és meleg – évszakok fokozott előfordulásában fog megnyilvánulni, ami be is következett.

Most 2023-at írunk, és egyre gyakrabban küzdünk az időjárás hirtelen változásaival, ráadásul a szakemberek azt feltételezik, hogy a helyzet tovább romlik. Az éves csapadékmennyiség a múlthoz viszonyítva ugyan közel azonos, de sokkal egyenetlenebb az eloszlása, mint azelőtt. Van, hogy fél évig alig esik, majd az egész féléves mennyiség lezúdul szinte egyszerre. Így a hosszú távú aszályok egyre gyakoribb ellenségünkké válnak.

Hiányoznak a korszerű öntözőrendszerek
Borász ismerőseimtől hallottam, hogy a tavalyihoz képest jelenleg kétszer annyi csapadék van a talajban, mint amennyi tavaly ilyenkor, tehát április közepén volt, ami önmagában is pozitív fejlemény

– fogalmazott lapunknak Farkas Iván, a Szövetség Nyitra megyei frakcióvezetője. Mint elmondta, természetesen a felmelegedés létező globális jelenség, de nem egysíkú a tendencia a csapadék szempontjából sem.

– Mi már tíz éve kongatjuk a vészharangot, és próbálunk a mindenkori mezőgazdasági miniszterekre hatni, hogy a tárcának komoly forrásokat kellene fordítania az öntözőrendszerekre, lényegesebb elmozdulást azonban máig nem látni e téren – mondta a megyei képviselő hozzáfűzve, ez óriási gond főleg azokon a területeken, ahol a szárazság a legkirívóbb, s ahol egyébként Szlovákia éléskamrája található: a Csallóköztől az Ipoly mentéig és a Bodrogközben.

Persze tisztában vagyok azzal, hogy ezek az öntözőrendszerek nem olcsók, és víz is kell hozzá a folyókból, patakokból, és ezekből is egyre kevesebb van. Emellett számos olyan beruházást is látni, ahol van ugyan korszerű öntözőrendszer, de nincs hozzá megfelelő vízforrás.

Mondok erre egy példát, a mi esetünket: Muzslán és környékén kulcskérdés, hogy a magántulajdonban lévő halastavat, amely áldatlan állapotban van, a tulajdonos kitisztítsa – mondta Farkas Iván. A tulajdonos csak azzal a feltétellel kapta meg a dotációt a tárcától a tó kitisztítására, hogy a meghatározott vízszint feletti vízmennyiség 90 százalékát a mezőgazdászok rendelkezésre bocsájtja öntözésre.

Duna
Alacsony vízszint a Dunán 2022-ben
Fotó:  TASR
A pénz irányított útja

Az elemzés az adaptációs intézkedések finanszírozására is fókuszált. Jelenleg a klímaváltozás elleni védekezés fő forrásai az európai alapok és az EU Közös Agrárpolitikája.

A múltban Szlovákiában az adaptációs intézkedések főként az árvíz elleni védekezésre összpontosultak. Az elemzők szerint azonban a pénzt az ország leginkább érintett területeire kellene összpontosítani, a tanulmány részeként kidolgozott eredményeknek és módszertannak pedig a döntéshozatal alapjául kellene szolgálniuk.

A 2021 és 2027 közötti új programidőszakban még több pénz jut a klímapolitikára az uniós alapokból. A hétéves programidőszakra összesen 239 millió eurót irányoztak elő az adaptációs intézkedésekre, és a váratlan eseményekkel szembeni ellenálló képesség erősítésére. A beruházáspolitikában az állam nagyobb figyelmet kíván fordítani az egyes településeken a vízmegtartó megoldásokra, amire több mint 127 millió eurót szánnak.

– Vannak különböző pályázati lehetőségek az ún. vízmegtartó berendezések létesítésére, ami hatékony megoldás lehetne, csak sok helyen nem pályázóképes az adott település. Így volt ez a mi esetünkben is három évvel ezelőtt, amikor is a falu területe egynegyedének öntözését szerettük volna így megoldani az északi halastóban összegyűjtött esővízzel, de az egész azon bukott meg, hogy a falu negyedét érintő projektdokumentációban egyetlenegy érintett parcella nem volt jogilag rendezve, nem a mi hibánkból, de emiatt elestünk a támogatástól – mondta Farkas Iván.

A Nyitra megyei képviselő úgy véli, az övékéhez hasonló eset rengeteg van, ezért a szabályzókat kicsit megengedőbbé kellene tenni, mert ezen múlik környezetünk megóvása, és a globális kihívások megoldása lényegesen fontosabb, mint például egy olyan parcellának a jogi rendezése, amelynek történetesen már nem élnek a tulajdonosai, és nincsenek örökösök sem.

A globális felmelegedés azt mutatja, hogy néhány éven belül elérhetjük a Spanyolország szintű éghajlati zónát, s ha nem akarjuk, hogy az időjárás tönkretegyen bennünket, meg kell tanulnunk küzdeni ellene. Az állam célirányos támogatásával segíthet ugyan a helyzeten, ez azonban messze nem elegendő. Az aszálykompenzációk is a legtöbbször későn érkeznek, és sokan ki is maradnak belőle. A kialakult helyzet tehát arra készteti a gazdákat, hogy elgondolkodjanak azon is, milyen növényeket és milyen módszerekkel termesszenek, hogy minél nagyobb mértékben csökkentsék a talajnedvesség felesleges elszivárgását, és az aszály hatásait is minél jobban csökkentsék.   

Megjelent a Magyar7 2023/17. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.