2023. szeptember 1., 09:31

Jó terméshozamok a Komáromi járásban

Öt hétig tartott az aratás a Komáromi járásban, ahol az időjárás többnyire kedvezett a nyári mezőgazdasági munkálatoknak. Az elegendő csapadékot felmelegedés követte, ezért néhány napos kényszerpihenő után zökkenőmentesen folytatódott a termények betakarítása – tudtuk meg Ollári Adrianna mérnöktől, a Szlovákiai Agrárkamara járási falugazdászától.  

aratás
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Ollári Adrianna

A tavalyitól nagyobb hozamokat értek el a gabonafélékből, búzából például hektáronként 6,5-7 tonna volt a termésátlag, ám a sikértartalma elmaradt az előző évitől. Emiatt az teljes mértékben nem értékesíthető kenyérbúzaként, csak olcsóbb takarmánybúzaként.

A sikér a búza fehérjéje, vagyis a rugalmas, jól formázható pékáruk készítésének elengedhetetlen feltétele, ezért fontos a minél nagyobb sikértartalom. A tavalyi nagy szárazság idején a gabonaszemek kiperegtek a kalászokból, ami akkor gyengébb terméshez vezetett.

Szerencsére idén az elegendő csapadék miatt ilyen probléma nincs. Jól termett az árpa is, hektáronként mintegy 6 tonnát, de sikeres a repce is a hektáronkénti 3, a mustár a 1,5 tonnás hozammal. Járásunk burgonyatermesztői 27-30, a borsótermesztők pedig átlagosan 2,9 tonna körüli hektárhozamról számoltak be, ami szintén jó eredmény" – árulta el a szakember.

Mentőöv a csökkenő felvásárlási árak idején

Ollári Adrianna falugazdász nagy problémának nevezte az alacsony felvásárlási árakat.

Az árak tekintetében majdnem visszaestünk a tíz ével ezelőtti szintre. Például a búza tonnánkénti felvásárlási ára a korábbi 180-200 euró helyett mindössze 130-150 euró között mozog.

Ez a tetemes csökkenés világméretű negatív jelenség, amit a tőzsdék éppen aktuális világpiaci árai befolyásolnak. Ez az oka annak, hogy még a 7 tonnás hektárhozamot elért szövetkezetek sem könyvelhettek el nagyobb nyereséget – fejtette ki. Nem hagyhattuk ki természetesen azt a kérdést, hogy eközben mi okozza az olcsóbb gabonából készített péksütemények drágulását."

aratás
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

"A drágulás főként az energiaár folyamatos, valamint a műtrágya és a permetezéshez szükséges vegyszerek árának tavalyi 30-40 százalékos növekedésével magyarázható" – szögezte le.

A járási falugazdász ezért is ösztönzi a gazdákat arra, hogy a gabonaféléken kívül kezdjenek speciális növények, például szója vagy borsó termesztésébe is, ami nyereségesebb lehet. 
Sokan azonban ódzkodnak nyitni az új felé, amit azzal magyaráznak, hogy a gabonatermesztés terén szereztek kellő rutint, s ahhoz van meg a szükséges felszerelésük. Pedig érdemes kimozdulni a komfortzónából, s augusztus végéig pályázni a speciális növényeket termesztők és az állattenyésztők számára kiírt, 10 ezer és 2 millió euró közötti állami támogatásért.

A kapott összeg a szükséges technológiák fejlesztésére, gépek és eszközök beszerzésére, gyümölcsösök és szőlészetek felújítására fordítható. A pályázatokat az üzleti tervvel együtt a Slovensko.sk központi közigazgatási portálon kell benyújtani. Persze, teljesíteni kell az ott felsorolt feltételeket, s az értékelés során figyelembe veszik a pályázó tulajdonát képező mezőgazdasági terület nagyságát, illetve állattenyésztők esetében az állatállományuk nagyságát is" – hívta fel a szakember az érintettek figyelmét a lehetőségre. 

aratás
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Tudvalevő, hogy a Komáromi járás keleti és nyugati felében eltérőek a természeti adottságok: míg keleten inkább az állattenyésztéshez szükséges legelők és lucernaföldek vannak túlsúlyban, nyugatabbra jobb minőségűek és nagyobbak a növénytermesztéshez szükséges szántóföldek. 

Kérdésünkre, hogy akadtak-e problémák az aratás személyi feltételeinek biztosítása terén, Ollári Adrianna elmondta, hagyományosan Kelet-Szlovákiából és Csehországból érkeztek segítők. 

Gördülékenyen, megfelelő személyi és műszaki feltételek mellett folytak a munkálatok. 

A kihagyhatatlan Magyarok Kenyere program

Arról is beszámolt, hogy jó szokásukhoz híven, a Falugazdász Mozgalom 2018-as indulása óta bekapcsolódnak az immár Magyar Örökség címmel kitüntetett Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű, összmagyar jótékonysági programba.

A Gútai Malom Rt.-t és lisztjét korábban ért – meggyőződésem szerint alaptalan – rágalmak miatt az idén új partnerként a Lelkes Péter mérnök vezette, Lakszakállasi Mezőgazdasági Szövetkezet vállalta a Felvidék több helyszínéről érkező búza befogadását és megőrlését. Biztos vagyok abban, hogy az alaposan kivizsgált gútai liszt nem káros az egészségre, de a malom most inkább kimaradt a jótékonykodási folyamatból.

Úgy tervezzük, hogy augusztus utolsó hetében, egy készséges magánvállalkozó közreműködésével valamennyi gyűjtőpontról összegyűjtjük, és Lakszakállasra szállítjuk az összes adományozott búzát, s annak megőrlése után folytatódhat a rászorulók liszttel történő megajándékozása"

– tudatta olvasóinkkal Ollári Adrianna falugazdász.

aratás
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Egy fontos szakmai rendezvényre, az október 20-a és 22-e között Budapesten zajló Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításra és Vásárra (OMÉK) is felhívta a figyelmet. – Magyarország legnagyobb agrárgazdasági seregszemléjén, mi, a Szlovákiai Agrárkamara képviselői is jelen leszünk, a standunkon pedig felvidéki termékeket kínálunk. Érdekességként megjegyzem, hogy gróf Széchenyi István 1829-ben hívta életre az első, akkor még állatbemutatóként megvalósuló rendezvényt, amely időközben nagyszabású, az ország határait átlépő seregszemlévé terebélyesedett. Kellő számú érdeklődő esetén a Felvidékről buszt indítunk az OMÉK-ra. 

Vélemények az idei aratásról

A járás más-más felében működő két mezőgazdasági szövetkezet vezető munkatársainál is érdeklődtünk az idei aratásról, illetve a hozamokról. Krutek Ottó mérnök, a Búcsi Mezőgazdasági Szövetkezet főagronómusa elmondta, hogy náluk a tervezettnél kissé később végeztek az aratással.

Mi 200 hektáron arattuk le az őszi árpát, majd 400 hektáron az őszi búzát, 230 hektáron a tavaszi árpát, s újabb 100 hektáron az őszi árpát.

Sajnos, a csapadékos időjárás miatt csak augusztus közepén végeztünk a gabonafélék betakarításával. Időközben a csehországi és kelet-szlovákiai vendégkombájnosoknak haza kellett menniük, mert már náluk, odahaza is beértek a gabonafélék, és szükség lett rájuk. Az idei terméshozamot jó közepesnek tartjuk, ám a gabonafélék, főleg a sörárpa minősége némileg gyengébb a vártnál. A termények eladásával még várunk" 

– mondta a búcsi szakember.

Lelkes Péter mérnöktől, a Lakszakállasi Mezőgazdasági Szövetkezet elnökétől megtudtuk, a tervezett időszakban, június 26-a és július 31-e között több mint 4 ezer hektáron végeztek az aratással.

aratás
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

"Mivel az utolsó héten több eső esett, megszakításokkal folyt a munka. Összesen 630 hektárról repcét, 350 hektárról őszi árpát, 445 hektárról tavaszi árpát, 770 hektárról durumbúzát, 1870 hektárról búzát, 118 hektárról pedig tönkölyt gyűjtöttünk be. A repce hektáronkénti átlaghozama 3,6, a tavaszi árpáé 6,2, az őszi árpáé 5,8, a durumé 5,6, a búzáé 6,0, a tönkölyé pedig 3,0 tonna volt Lakszakállason. A vártnál mintegy 10 százalékkal lett gyengébb a termésünk, mert a csapadékos, hidegebb időjárás negatívan hatott a termények hektárhozamára. A hektolitersúlyok nem rosszak, ami pedig a minőséget illeti, a búzáé közepes, s a reméltnél kisebb sikértartalom miatt abban több a takarmány-, mint az élelmiszer-ipari búza." 

A Magyarok Kenyere programbeli partnerség kapcsán Lelkes Péter azt hangsúlyozta, nem akarta, hogy megszakadjon ez a szép hagyomány. 

"Azért tettük ezt a gesztust, hogy ne szakadjon meg a felvidéki közreműködés, illetve az itteni liszt se hiányozzon az összmagyar jótékonykodásból, és a Magyarok Kenyeréből. Szívesen vettük át a Gútai Malom Rt. eddigi szerepét. Nemcsak a Komáromi járásból szállítják hozzánk az összegyűjtött gabonát, hanem több olyan helyszínről, ahol a szövetkezetek, gazdálkodók együttműködnek a Szlovákiai Agrárkamara dunaszerdahelyi részlegével. Jelképesen tehát kiállunk a magyarok összetartása mellett, erősítjük az együvé tartozás érzését, s legalább valamit tehetünk a nemzetünk megmaradásáért, ami nagyszerű érzés."

Megjelent a MAGYAR7 34. számában.

aratás
Galéria
+2 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.