Elképesztő szárazság tombol Közép-Európában: Romániában 1,1 millió hektár van veszélyben
Romániában 1,1 millió hektár mezőgazdasági területet sújtott a szárazság - jelentette ki Adrian Oros román mezőgazdasági miniszter kedden. Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon is egyre rosszabb a helyzet.

A tárcavezető elmondta, hogy egyelőre a gazdáktól érkezett kárjelentések összesítése készült el, azok ellenőrzése még zajlik, ezért csak később fognak pontos adatot közölni arról, hogy a tavaszi szárazság mekkora területen okozott kárt.
Kifejtette, hogy az 1,1 millió hektárból 416 ezer hektár Konstanca megyében található. A szárazság főleg Románia déli és dél-keleti részét érintette, így Tulcea, Ialomita, Braila és Galati megye is a leginkább sújtott vidékekhez tartozik.
A miniszter közölte, hogy jelenleg 222 121 hektár területen létezik öntözőrendszer, a csatornahálózat hossza eléri a 2100 kilométert. Ez a terület sokkal kiterjedtebb volt Romániában, de a rendszerváltás után a legtöbb helyen tönkretették az öntöző-berendezéseket.
Románia mezőgazdasági területe 13,9 millió hektár, amiből 8,2 millió hektár a szántóföld. Románia körülbelül 30 millió tonna gabonát termel évente, ennek mintegy egyharmada búza.
Rendkívüli szárazság sújtja Csehországot is. Áprilisban a földalatti természetes vízforrások mintegy 80 százaléka a kiszáradással küszködött - jelentette ki Richard Brabec környezetvédelmi miniszter szerdán Prágában sajtótájékoztatón.
A szakminiszter "katasztrofálisnak" minősítette a helyzetet és megjegyezte: a mai helyzet jóval rosszabb, mint azokban az években, amelyeket utólag nagyon száraznak minősítettek a szakértők.
Richard Brabec rámutatott: a helyzetet jól illusztrálja, hogy például a Moldva vize Prágában a sokéves átlag 22 százalékán, északabbra Ústí nad Labemben pedig 28 százalékán van. A dél-morvaországi Morava folyóban a vízmennyiség a szokásos átlag 23 százaléka jelenleg. "Ezek a paraméterek rosszabbak, mint az utóbbi időszak legszárazabbnak tartott évében, 2018-ban" - jegyezte meg a tárcavezető.