2024. július 11., 16:25

Átlagosnak mutatkozik az idei termés

Országszerte a szokásosnál hamarabb kezdődött az aratás. Kassa és Rozsnyó környékén – bár ezt a vidéket elkerülték a sokfelé nagy károkat okozó viharok, jégesők – átlagos, illetve a vártnál némileg gyengébb termés mutatkozik.

aratás
Fotó: TASR

Az ország különböző részeiben az elmúlt egy-két hétben már találkozhattunk kombájnokkal. Kezdetben a gazdák próbaképp arattak le egy-egy parcellát, felmérve, milyenek a körülmények az aratásra, milyen minőségű a gabona, milyen a szemek nedvességtartalma. Napjainkban már szinte mindenhol, Pozsonytól Nyitrán és Kassán át Tőketerebesig, javában zajlik a betakarítás. A gazdák jellemzően nem számítanak az átlagosnál nagyobb hozamokra, ugyanis rendkívül instabil volt az elmúlt hónapok időjárása. A napfényes tavaszi napokat hosszan tartó, intenzív esők követték, helyenként szupercellás viharok, jégverés tette tönkre a termést.

Tavasszal még jobbra számítottak
Kassa környékén az őszi árpa aratásával kezdődött a betakarítás, átlagosnak mondható terméshozamokkal. Amint azt Peter Vilinský, a Kassai Regionális Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara elnöke elmondta, a nagy mennyiségű csapadék átáztatta a földeket, hatására gyengébb minőségű a gabona, amely a penészedésre is hajlamosabb. Azonban az elmúlt napokban tapasztalható hőség hatására száradnak a földek, a meleg időjárás a gabona érését is segíti, tette hozzá.

Burkus Imre falugazdász arról számolt be, hogy a Kassa-vidéki, Rozsnyói és Nagyrőcei járásban is elkezdődött az aratás, szokásosan először az őszi árpával. Mint mondja, a gazdák eleinte az átlagosnál jobb termésre számítottak, de az őszi árpa esetében egyelőre a vártnál gyengébb, hektáronkénti 5,5-6 tonnás terméshozam mutatkozik.

– Ez azonban még így is átlagosnak mondható. Meglátjuk, mit mutat a mérleg a repce és a búza aratásakor.

A szakember úgy véli, összességében az idei termés átlagos lehet, minősége pedig az elkövetkezendő napok időjárásától függ. Ha esős napok jönnek, az lassítja a betakarítást, a búza pedig veszít minőségi paramétereiből.

– Ezért bízunk abban, hogy meleg, napos lesz az időjárás. A belföldi ellátás biztosan nincs veszélyben – mondja a falugazdász, egyúttal arra kéri az autósokat, a közúton közlekedőket, hogy legyenek elővigyázatosak és türelmesek a következő időszakban, hiszen az aratási munkálatok alatt sok kombájnnal, traktorral találkozhatnak az utakon.

aratás
Fotó:  TASR
Vízválasztóhoz értünk?

Burkus Imre falugazdász szerint a gabonapiaci környezet az előző évhez képest valamelyest rendeződött, jelentősen mérséklődtek az ukrajnai háború kedvezőtlen hatásai. A tavalyi év nehéz volt a gazdálkodók számára, egyrészt az orosz–ukrán háború okozta magas input árak, aztán a bezuhant felvásárlási árak miatt, másrészt a hazai, valamint az európai uniós politikai döntések is sorra lehetetlenítették el a gazdálkodókat és nehezítették meg az életüket. Csak tovább rontott a helyzeten, hogy a területalapú támogatásokat nem fizették ki idejében.

Mostanra emiatt egyre nagyobb az elkeseredettség. A következő évek vízválasztók lehetnek a hazai mezőgazdaságra nézve. Fennáll a veszélye annak, hogy tovább csökken a gazdaságok száma.

Vannak, akik már komolyan gondolkodnak, hogy abbahagyják a gazdálkodást, de sokakkal előfordulhat, hogy egy újabb nehéz gazdasági év után egyszerűen nem fogják tudni tovább folytatni, még akkor sem, ha szeretnék.

A falugazdász tájékoztatása szerint országos szinten, de térségünkben is egyre nagyobb problémát jelent a magas vadkár, amely miatt lassan a gabonafélén kívül mást már nem lehet eredményesen termeszteni. Ezen a téren is hiányzik a megfelelő jogi szabályozás.

– Hogyan legyünk önellátók speciális növénykultúrák, a zöldségek terén? Az állam azt szeretné, hogy az ország önellátó legyen, de az alapfeltételeket nem biztosítja, hisz a vadásztörvény nem a mezőgazdászt védi – mutat rá.
Az állatokat is megviseli a hőség

Gergely László juhtenyésztéssel, illetve erre építve juhsajt készítésével foglalkozik Debrődön, a festői Gömör–Tornai-karszt keleti határán. A hegyes-dombos vidék egy része sziklás, egyenetlen, így nehezen művelhető, kaszálható, viszont szinte tökéletes a legeltetéses állattartásra. Így esett a választás a juhokra, amelyekből már kétszáznál több legel a családi farmon.

Az eredetileg történész végzettségű gazdálkodó arról számolt be, hogy a rossz – meleg és esős, így saras – telet követően az idei tavasz kedvezőbben alakult a juhtartás szempontjából. Megfelelő volt az időjárás, nem volt korai meleg, viszont kellő mennyiségű eső esett, így a legelőkön kitűnő volt a fű, a bárányok szépen nőttek, majd a leválasztás után bőven volt tej. Az utóbbi két hétben azonban már nagy a meleg, a hőség pedig az állatokat is megviseli. Mostanában csak hajnalban és estefelé érdemes legeltetni, napközben a juhok nem hajlandók legelni. Emiatt most egy kicsit visszaesett a tejmennyiség is, magyarázza Gergely László.

Van azonban még valami, ami az időjárásnál is nagyobb gondot okoz, ez pedig a munkaerő, pontosabban a szakemberek hiánya.

– A juhtartás nagyon szenved a szakemberhiány miatt. Alapvetően egy nagy gond van: a szakmának nincsen megbecsülése a társadalomban, ezért nem lehet megbízható, az állattartáshoz valamit is értő szakembert találni – állapította meg Gergely László juhtenyésztő.

Megjelent a Magyar7 2024/27. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.