2018. szeptember 16., 09:23

Plágiumdominó Madridban

Sorra kerülnek terítékre a spanyol politikai elit szakdolgozatai és önéletrajzai, miután néhány nappal ezelőtt plágiumgyanú miatt lemondott az egészségügyi miniszter.

pedro-sanchez-pablo-casado.jpg
Fotó: MTI
Pénteken Pedro Sánchez miniszterelnök volt kénytelen nyilvánosságra hozni diplomamunkáját, amellyel kapcsolatban megoszlanak a vélemények.

Két plágiumkereső szoftverrel is tesztelték a miniszterelnök szakdolgozatát, majd tegnap kora délután online is nyilvánosságra hozták azt, jelentette a spanyol média. Az egyik tesztelő szerint 13, a másik alapján a szakdolgozat 0,96 százalékát vehette át más szövegekből a kormányfő.

Az El País című lap által megkérdezett egyetemi tanárok szerint 20-25 százalékig elfogadható a szövegegyezés, amennyiben az eredeti forrás meg van jelölve. Ha azonban a 13 százalék az eredeti szerző megemlítése nélkül került át, az valóban plagizálást jelent. „A médiában megjelent vádak egyértelműen hamisak! Jogi lépéseket fogok tenni, hogy megvédjem a becsületemet és jó híremet” – közölte Pedro Sánchez felháborodva a Twitter közösségi oldalon.

A miniszterelnök akkor került célkeresztbe, amikor az ellenzéki centrista Ciudadanos (Polgárok) vezetője, Albert Rivera megkérdőjelezte szakdolgozatának hitelességét. Ezt követően a médiában egyes bekezdések plagizálásával vádolták meg, majd azt is felvetették, hogy az egész dolgozatot Carlos Ocana közgazdász írhatta, aki tagadta a vádakat.

A plágiumgyanú azt köve­tően érte el Pedro Sánchezt, hogy Carmen Montón egészségügyi miniszter a napokban lemondani kényszerült hasonló vádak miatt. A politikusnőt azzal vádolták, hogy vitatott körülmények között zajlott a beiratkozása a madridi János Károly király Egyetemre (URJC), és feltehetőleg utólag meghamisították a tanulmányi eredményeit.

Az URJC-n szerzett diplomája miatt nem Montón az egyetlen politikus, aki gyanúba keveredett. Az ellenzéki jobboldali Néppárt vezetője, Pablo Casado körül szintén botrány robbant ki az ott megszerzett mesterdiplomájával összefüggésben. Casado tagadta a vádakat, és most a legfelsőbb bíróság döntésétől függ, hogy indul-e ellene bírósági eljárás. Korábban hasonló vád merült fel a madridi regionális kormány jobboldali elnökével, Cristina Cifuentesszel kapcsolatban is, aki nem tudta bemutatni az URJC-n beadott dolgozatát. A politikusnő végül akkor kényszerült lemondani, amikor rajtakapták, hogy két ránctalanító krémet lopott egy boltból.

Az egyetem ellen egyébként már rendőrségi vizsgálat folyik, amelynek során kiderült, hogy mintegy ötezer e-mailt törölhettek a rendszeréből. A levelek a 2008 és 2014 között időszakból tűntek el, Montón, Casado és Cifuentes diplomája is ezekben az években készült.

A botrány közben visszaért a feladóhoz is: a kormányfőt kritikával illető Alberto Riverával kapcsolatban kiderült, hogy az önéletrajzában szereplő doktoranduszi jogviszony hamis, az érintett barcelonai egyetem rektora szerint Rivera nincs hozzájuk beiratkozva.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.