Váratlan fordulat, Fico felhagyott az Oroszország elleni szankciós csomag blokkolásával
Robert Fico miniszterelnök szinte végig bojkottálta az Oroszország elleni 18. szankciós csomagot, csütörtökön azonban váratlan fordulat történt, a Facebook-oldalán közzétett videóban jelentette be, hogy támogatni fogja annak megszavazását.

Fico szerint kontraproduktív lenne a következő szankciós csomag blokkolásának folytatása, mivel az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások lehetőségei egyelőre kimerültek, és a jelenlegi álláspont fenntartása veszélyeztetné Szlovákia érdekeit. Ezt a miniszterelnök a Facebook közösségi oldalon közzétett videójában jelentette ki.
Kaja Kallas elmondta, hogy ez az egyik eddigi legkeményebb szankciós csomag. Szlovákia eddig blokkolta az újabb oroszellenes szankciók elfogadását, mert garanciákat kért egy másik európai bizottsági kezdeményezés kapcsán, amellyel Fico nem ért egyet. Ez a kezdeményezés fokozatosan megszüntetné az orosz gáz importját az unióba. Az elmúlt napokban a Bizottság konkrét garanciákat nyújtott.
Fico csütörtökön „idiótának” nevezte az orosz gáz uniós importjának megszüntetését célzó tervet, és kijelentette, hogy Szlovákia új szakaszba lép az Európai Bizottsággal folytatott küzdelemben ebben az ügyben.
– mondta Fico bevezetőként, utalva a Szlovákia szuverenitásáról szóló nyilatkozat elfogadásának 33. évfordulójára.
A kormányfő továbbá megjegyezte, hogy az oroszellenes szankciók további blokkolása már nem lenne előnyös Szlovákia számára.
– jelentette ki a miniszterelnök.
Robert Fico állítása szerint Szlovákia hat alkalommal vétózta meg a javaslatot, amíg nem kapott elegendő garanciát az Európai Bizottságtól. A miniszterelnök a szankciós csomag jóváhagyását az orosz gázimporttal kapcsolatos biztosítékokhoz kötötte.
„Rendelkezésünkre állnak az Európai Bizottság írásos kötelezettségvállalásai, amelyeket annak elnöke írt alá, és amelyeket a Bizottság teljes kollégiuma jóváhagyott” – mondta Fico.
A miniszterelnök elmondta, hogy kormánya és az Európai Bizottság elnöke „más, belső garanciákban is megállapodtak”. Megemlítette azt a lehetőséget is, hogy szélsőséges esetekben újraindítható lenne az orosz gáz szállítása.
Fico beszélt arról is, hogy európai uniós forrásokat használnának fel a magas gázárak kompenzálására, valamint arról, hogy az Európai Bizottság teljes mértékben részt venne egy esetleges bírósági eljárásban, ha Oroszország (a Gazprom) megsértené a 2034-ig érvényben lévő szerződésben foglalt kötelezettségeit.