2025. február 1., 09:40

Valóban az előrehozott választás felé eszkalálódik a kormányválság? - elemzőt kérdeztünk

A közelmúlt történéseiből kiindulva kijelenthető, hogy Szlovákiában valós a kormányválság esélye. A koalíciónak nincs meg a biztos többsége, hiszen a két Hlas-os szakadár kiválásával, illetve a Rudolf Huliak vezette Národná Koalícia tagjainak kiválásával a kormánynak jelenleg 72 képviselője van, vagyis kérdéses, hogy tudja-e biztosítani a többséget a parlamentben. Mi vezetett el idáig? Sikerül biztosítani a stabilitást a kormányon belül, vagy valóban előrehozott választásokra készülhetünk? Esetleg olyan alternatív forgatókönyvekre kerülhet sor, miszerint átalakul a koalíció, vagy szakértői kormány váltja fel a Fico-kabinetet? Jozef Lenč politikai elemzőt kérdeztük.

a kormányhivatal épülete Pozsonyban - Úrad vlády - wikipedia
Fotó: wikipedia

A szlovák kormánykoalíció válságba került, miután elveszítette biztos parlamenti többségét. Ennek egyik oka a Hlasból kizárt képviselők kiválása, másrészt az SNS frakciójából távozó Rudolf Huliak és társai, akik már egy jó ideje a maguk útját járják, és öntörvényűen szavaznak a parlamentben. Jozef Lenč szerint kijelenthető, hogy a koalíció már nem rendelkezik stabil parlamenti többséggel.

A politológus szerint a feszültség jelei már a kezdetektől jelen voltak a koalícióban, a helyzet azután eszkalálódott, hogy Peter Pellegrinit megválasztották államfőnek.

Az SNS elutasította a Hlas jelöltjének a támogatását a parlament elnöki posztjára, valamint Rudolf Huliak nem kapta meg azt a miniszteri posztot, amelyet állítólag megígértek neki. Ezeket a konfliktusokat a koalíció nem kezelte időben, ami végül a helyzet elmérgesedéséhez vezetett.

- fogalmaz Lenč, aki hozzátette, hogy Fico ezeket figyelmen kívül hagyta.

A szakértő szerint jelenleg a koalíció formálisan 72 képviselőre ugyan támaszkodhat, de alkalmanként 77 fős többséget is megszerezhet a 150 fős parlamentben. Ez azonban nem garantálja a stabilitást, mivel a kormányzati döntések egyre inkább az egyéni képviselők politikai megfontolásain és kompromisszumain múlnak.
Pellegrini kulcsfontosságú szerepe, a Hlas megosztottsága

A politológus elmondta, hogy a Hlas két képviselőjének kizárásából (a Hlas kongresszusán kizárták Samuel Migaľt és Radomír Šalitrošt) több következményt is le lehet vonni. Az első, hogy tovább csökkent a koalíciós képviselők száma, amellyel elveszítette a kormány a biztos többségét a parlamentben.

A másik pedig az, hogy Peter Pellegrini sajtón keresztüli üzenete a Hlas-os szakadároknak címezve nem okozott szakadást a pártban, hiszen a kivált politikusok retorikája mérséklődött.

Lenč szerint ennél azonban fontosabb Peter Pellegrini politikai szerepvállalása, aki szerinte államfőként is beavatkozik egykori pártjának a belügyeibe.

Bár a kizárások után a párton belüli feszültségek csillapodni látszanak, nem mondható, hogy a Hlas minden belső konfliktusát megoldotta volna. A párt hosszú távú egysége és befolyása továbbra is bizonytalan, különösen egy olyan politikai környezetben, ahol az instabilitás mindennapos

- jelenti ki Lenč.

Stabilitás a kormányban, vagy előrehozott választások?

Robert Fico többször is egyértelműen világossá tette, hogy a Hlas és az SNS vezetőinek, Matúš Šutaj Eštoknak és Andrej Dankónak kötelességük megoldani a konfliktusokat a kormányon belül, különben előrehozott választások jöhetnek. Lenč szerint a két párt azonban egyelőre nem mutat hajlandóságot erre.

A politológus szerint

a következő napok és hetek fogják megmutatni, hogy a miniszterelnök csupán blöffölt-e az előrehozott választások lehetőségével, és végül előáll-e egy olyan megoldással, amely biztosítja a koalíció túlélését, vagy valóban komolyan gondolja az előrehozott választásokat.

Lenč hozzáteszi, hogy a jelenlegi parlamenti erőviszonyokból nyilvánvalóan kiderül, hogy Robert Fico, vagy a Hlas elnökének, Matúš Šutaj Eštoknak a támogatása nélkül nem lehetséges a parlamenti ciklus lerövidítése és az előrehozott választások kiírása.

Ha a kormány nem kap bizalmat a parlamentben, de nem sikerül összegyűjteni a választási ciklus lerövidítéséhez szükséges 90 képviselői szavazatot, akkor két lehetőség marad. Az egyik, hogy kialakul egy új parlamenti többség, melynek következtében új kormánykoalíció jöhet létre. A másik, hogy ez nem történik meg, és az államfő kap lehetőséget arra, hogy saját, úgynevezett szakértői kormányt jelöljön ki, (melyhez nem szükséges a parlamenti többség) amely a következő rendes választásokig fog kormányozni.

- fejti ki a politológus, aki hozzáteszi, hogy

bár az előrehozott választásból akár erősebben is kijöhet Fico, a kormányzás pedig akár egy stabilabb politikai párttal is megvalósulhat, ugyanakkor kockázatos, fennáll a veszélye a kudarcnak.

Egy esetleges választási kudarc a hatalomból való teljes kiszorulást jelentené Ficónak. Ezért valószínűbbnek tartom, hogy Fico inkább a koalíció egyben tartására törekszik, mintsem egy bizonytalan kimenetelű választásba menjen bele.

- mondja Lenč.

A politológus ugyanakkor azt sem tartja kizártnak, ha Fico esetleg megfontolná politikából való távozást is.

Ilyen lehet például az Alkotmánybíróság egyik helyének a betöltése, de ezek egyelőre csupán találgatások.

- fogalmaz a politológus.

Ellenzéki kihívások és lehetőségek

Lenč szerint bár az ellenzék egységesnek tűnhet a kormány elleni fellépésben, valójában nem alkot egységes tömböt. Hozzáteszi, hogy

az ellenzéki pártok között komoly ideológiai és stratégiai különbségek vannak, és bár közös céljuk a kormány leváltása, abban már nincs egyetértés, hogyan kellene ezt elérni.

A következő hetekben kiderül, hogy az ellenzéki egység mennyire bizonyul tartósnak. Az első nagy közös próba az lesz, amikor a kormány ellen benyújtott  bizalmatlansági indítványról szavaz a parlament. Ha ez sikerül, az jelentős győzelem lenne az ellenzék számára, de a hosszú távú együttműködésükhöz ez nagyon kevés lesz

- zárta a beszélgetést a szakértő.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.