Bukhatnak Ficóék? Elemzőt kérdeztünk, aki nem zárta ki ennek lehetőségét
Az elmúlt időszakban felpörögtek a szlovák belpolitika eseményei. Nem túlzás kijelenteni, hogy kisebb kormányválság alakult ki, hiszen az SNS és a Hlas között forrnak az indulatok, az SNS parlamenti frakciója pedig szétesőben. Mik lehetnek a konfliktusok következményei? Széteshet a stabilnak vélt Fico-kabinet? Jozef Lenč politológust kérdeztük.
Az SNS és a Hlas közötti konfliktus nem új, nem a házelnöki pozíció miatti ellentétek váltották ki a két párt közötti "ellenséges" hangulatot, hanem ez már sokkal régebbre nyúlik vissza.
Jozef Lenč szerint a konfliktus még a parlamenti választás előtti kampányidőszakban kezdődött, amikor Andrej Danko, az SNS elnöke azzal vádolta a Hlast, hogy nem Ficóékkal alakít majd kormányt, hanem "elárulják" az elveiket és más pártokkal lépnek koalícióra. A választást és a kormányalakítást követően látszólag lecsillapodtak a kedélyek, de a politológus szerint az SNS részéről folyamatos támadásoknak volt kitéve a Hlas.
A politológus szerint a konfliktus mögött akár tudatosan is Robert Fico állhat, akinek több oka is van erre. Az államfőválasztás során az SNS ugyan beállt Peter Pellegrini mögé, de az érdekesség az, hogy a választást követően nem Andrej Danko volt az, aki magának követelte a megüresedett házelnöki pozíciót, hanem a kormányfő, Robert Fico, aki azt mondta, hogy a koalíción belüli erőviszonyok megváltoztak, ezért az SNS-nek, illetve Andrej Dankónak kellene a házelnöki pozíciót betöltenie.
- fogalmaz Lenč. A politológus hozzáteszi, a Smernek szüksége van a Hlasra mint jövőbeli koalíciós partnerre. Ugyanakkor nem mindegy az sem, milyen lesz a Hlas támogatottsága. Ficónak egyáltalán nem érdeke, hogy a Hlas megerősödjön, mert abban az esetben más politikai párttal, így például a PS-szel is kormányra tudnak lépni.
- mondja a politológus.
Lenč szerint a Hlas hosszú ideig tűrte és ignorálta ezeket a támadásokat, mert nem akartak úgy viselkedni, mint az előző kormányban az SaS. Rájöttek azonban arra, hogy hosszú távon ez nem fog működni, ezért óvatosan meghúzták a határt: csak azokat a törvényjavaslatokat szavazzák meg, amelyeket közösen elfogadtak a kormányprogramban.
- mondja Lenč.
Ugyanakkor az is előfordult, hogy a Hlas az ellenzékkel szavazott együtt, amikor egy PS-es javaslat szerint a bizottságon belül kellett újratárgyalni a parlamenti házszabályt amiatt, hogy Andrej Danko kitiltotta Lucia Plaváková (PS) képviselőt a parlamentből, mert matricákkal volt teleragasztva a számítógépe.
Lenč megállapítja, hogy a Hlas számára szükséges ez a fajta váltás, mert a választóik sem nézik jó szemmel azt, ha a pártot megalázzák.
A politológus három lehetséges forgatókönyvet vázol fel, milyen következményei lehetnek a koalíción belüli konfliktusoknak.
A második lehetséges szcenárió, hogy a kormány valamilyen oknál fogva szétesik. Vagy azért, mert az SNS parlamenti frakciójából távozó független képviselők miatt a kormány kontrollálhatatlan lesz, és ez végső soron káoszt eredményez.
A harmadik lehetőség, hogy a kormány azért esik szét, mert a Hlas rájön arra, hogy ebből a koalícióból akármikor kiléphet, és adott esetben új koalíciós partnereket is találhat egy új kormányalakításhoz.
- zárta a fejtegetését Jozef Lenč.